Kitelepítések Harbinból

Megkezdték az emberek kitelepítését a benzollal, illetve nitrobenzollal szennyezett Songhua folyó mentén a kínai Harbin térségében. Közben az ország délnyugati részéről, Csungcsingból újabb benzolszennyezésről érkezett hír.

MN-összeállítás
2005. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száz tonna benzol, illetve nitrobenzol került november 13-án a Songhua folyóba – jelentette tegnap a helyi média Kínában. A Songhua folyó nyolcvan kilométer hosszan fertőzött, ezért a méreg, amely csütörtökön reggel érte el a térség legnagyobb városát, a tízmilliós Harbint, csak holnap hagyja el a metropolist. A nitrobenzol tönkreteszi a vér oxigénfelvevő képességét, belélegezve gyors halált okozhat. Harbin térségében tegnapig több száz, a folyó partján élő embert telepítettek ki otthonából. Az MTI értesülése szerint az ország délnyugati részén lévő Csungcsingból hatezer embert evakuáltak, mert robbanás történt egy vegyi üzemben. A hatóságok újabb benzolszennyezéstől tartanak.
Ismeretes, a Harbint veszélyeztető szennyezést egy Jilin közeli vegyi üzemben bekövetkezett robbanás okozta. Zeng Yukang, a kínai nemzeti olajipari vállalat (CNPC) vezetője tegnap elnézést kért a történtekért.
Az orosz távol-keleti Habarovszkban bármelyik pillanatban rendkívüli állapotot léptethetnek életbe a Kínából az Amur-vidék felé közelgő mérgező anyag miatt. Az orosz elnök frissen kinevezett körzeti megbízottja, Kamil Iszhakov vezetésével válságstábot hoztak létre – jelentette a távirati iroda. A szakemberek kétóránként vesznek vízmintákat a jeges Amurból és a levegőből, de a világűrből is szüntelenül figyelik a szennyfolt közeledését.



Van hazai válságterv. Kínában, ahol a folyók nyers vizét használják fel a lakosság ellátására, alapvetően felszíni szennyezésről van szó – közölte Péterffy Gábor, a Fővárosi Vízművek szóvivője. Elmondta: hazánkban viszont 98 százalékban a föld alatti rétegvizekből szolgálják ki a fogyasztókat, ezért itt csak elvileg léphet fel vízhiány. Korábban Esztergomnál jutott szennyeződés a Dunába, de a folyó annyira felhígította a mérgező anyagokat, hogy azok a balesettől csupán néhány kilométerre lévő kutakra sem jelentettek veszélyt – folytatta a szóvivő. A Fővárosi Vízművek rendelkezik folyamatos jelzéseket adó számítógépes figyelőrendszerrel, amely része annak a válságtervnek, amelyet a katasztrófahelyzetek elkerülésére dolgoztak ki. – Amennyire lehet, technikailag felkészültünk arra, hogy a víz minőségének bármilyen változását azonnal észleljük – ismertette a szóvivő. – Ha pedig mégis veszélybe kerülne egy kút, az adott pontot rögtön ki tudnánk zárni az ellátásból. Az elmúlt 136 évben nem volt példa arra, hogy a kínaihoz hasonló ivóvíz-szennyeződéssel kellett volna hazánkban megküzdeni – fűzte hozzá a szóvivő. (K. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.