Kivonatos jelentés a kémügyről

Részben feloldotta a titkosságát Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár annak a jelentésnek, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részére készítettek az úgynevezett kémüggyel öszszefüggésben. Az eredetileg államtitkot képező anyag kivonatolt formában vált megismerhetővé, az irat szerint műveleti információk alapján, fideszes képviselők közreműködésével, a kormányzat destabilizálásának céljával hoztak nyilvánosságra a Szatmári házaspár tevékenységéről adatokat.

Munkatársainktól
2005. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szatmári Tiborról, az RMDSZ magyarországi irodájának volt vezetőjéről és feleségéről, Szatmári Bajkó Ildikóról, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) volt főosztályvezetőjéről, nevezettek tevékenységéről, az erről szóló titkosszolgálati anyagok nyilvánosságra hozataláról és céljáról szól Tóth András nemzetbiztonsági államtitkárnak a miniszterelnök számára készített jelentése. A dokumentum szigorúan titkos államtitok volt egészen október 27-ig, amikor is a szocialista politikus feloldotta annak minősítését. Az irat kivonatos formában vált nyilvánossá, vagyis az abban található adatok egy része „nemzetbiztonsági érdekből” továbbra is minősített. A „kivonatolást” a Nemzetbiztonsági Iroda végezte el.
A jelentés a Szatmári házaspár vonatkozásában megállapítja: „mindkét személy esetében egyértelmű volt, hogy… (a mondat nem fejeződik be – a szerk.) Nyílt büntetőeljárás megindítását azonban nem alapozták meg az NBH (Nemzetbiztonsági Hivatal – a szerk.) által felhasználható bizonyítékok, de Magyarországnak az sem állt érdekében, hogy bármelyik szomszédjával vitába keveredjen”. Tehát továbbra is titkos, hogy Szatmáriék esetében miről bizonyosodott meg a titkosszolgálat, amely ugyanakkor „megtette a szükséges intézkedéseket a nemzetbiztonsági érdekeket sértő tevékenység megszakítására”. Lapunk augusztus 22-én számolt be róla, hogy a két személy a gyanú szerint a román hírszerzésnek dolgozott, amiért az NBH kiszorította őket az országból. Ebben a cikkünkben pontatlanul írtunk a kiszorításról, hiszen – mint ahogy az az idézett jelentésből is kiderül – munkahelyeikről, „információs helyzetből” való eltávolítást, nem pedig Magyarországról történő kiszorítást jelent.
Kapcsolatrendszer
A Szatmári házaspár széles körű politikai-társadalmi kapcsolatrendszert tartott fenn, Szatmári Bajkó Ildikó mint az Oktatási Minisztérium tanácsadója került kapcsolatba Magyar Bálint miniszterrel, illetve Hiller István és Szabados Tamás volt politikai államtitkárokkal – olvasható a tájékoztatóban. Az elvégzett vizsgálatok szerint egyértelmű, hogy magyar politikai, közéleti személyiség a házaspár részére minősített adatot, nemzetbiztonsági érdeket sértő információt nem adott át. Bálint-Pataki József, a HTMH volt elnöke azonban ismertetett Szatmári Ildikóval hivatali információkat, „köztük nagy valószínűséggel minősített adatokat is”, ez ugyanakkor – áll a jelentésben – hatáskörbe tartozó információ átadásaként is értékelhető. A HTMH egyik főosztályvezetője Szatmári Tibor részére „személyes kódja átadásával szabad hozzáférést biztosított a HTMH számítógépes hálózatához”, így a férfi illetéktelenül hozzáférhetett a rendszerben tárolt adatokhoz – derül ki az anyagból.
Politikai szerep
A Gyurcsány Ferencnek készített jelentés ezután a kémügy ellenzéki vonatkozásaira tér át, megemlítve, hogy „különösen” Szatmári Tibor volt „közvetlen, rendszeres és bizalmi kapcsolatban” Rogán Antallal, a Fidesz kampányfőnökével, Németh Zsolttal, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetőjével és Révész Máriusszal, a Fidesz szóvivőjével. Ennek során Szatmári „aktívan közreműködött” a 2004. december 5-i népszavazás politikai előkészítésében, a Fidesz kampánystratégiájának segítésében, majd a kettős állampolgárságról szóló voksolás sikertelensége után a határon túliak „elkeseredettségének felnagyításában”.
A Tóth András által jegyzett anyag szerint különös figyelmet érdemel, hogy a nemzetbiztonsági bizottság 2005. május 3-i ülésén Demeter Ervin és Kövér László fideszes képviselők olyan kérdéseket tettek fel „bizonyos kormányzati személyeket érintő titkosszolgálati tevékenységről”, amelyekhez „legális úton nem férhettek hozzá”. A dokumentum szerint a Magyar Nemzet augusztus 22-i, első témában közölt cikke után „lépett ismételten kapcsolatba Szatmári Tiborral Révész Máriusz”. A képviselő azzal érvelt, hogy „a miniszterek belekeverése az ügybe egy ellenzéki párt számára csemege, alkalmas lehet miniszterek megbuktatására is”, éppen ezért az ügy továbbvitele „kőkemény politikai érdek”. Révész a kémügy sajtóban történő tálalásának forgatókönyvét is vázolta Szatmárinak.
Tóth biztosra veszi
Tóth jelentésében bizonyosra veszi, hogy a lapunkban közöltek „műveleti adatok ismeretében készültek”, a cikk szerzői a büntetőjogi felelősségre vonás elkerülése érdekében a „már birtokukban lévő titkosszolgálati dokumentumokat eddig ismeretlen csatornán eljuttatták a Cotidianul című román napilaphoz, valamint a Transindex hírportálhoz”. Az anyag végén lévő összefoglalóban Tóth András leírja: „az információkiszivárogtatás valódi célja értékelésem szerint a kormányzat destabilizálása”, amit alátámaszt Révész Máriusz „konkrét helyzetelemzése és a házaspárnak adott tanácsai, hivatkozásul a Fidesz politikai érdekeire, felvetve a kormánybuktatás lehetőségét is”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.