Mától egységben a magyar tőzsdék

Mától már az integrált érték- és árutőzsdén belül működik a Budapesti Árutőzsde (BÁT) és a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Létrejött Kelet-Közép-Európa egyetlen olyan piaca, ahol egyszerre kereskednek értékpapírokkal és árutőzsdei termékekkel. Ilyen árutőzsdei szekciója Bécsnek, sőt még Varsónak sincs – fejtette ki Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke.

Munkatársunktól
2005. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újból egy tőzsdéje van Magyarországnak; 57 évet kellett várni arra a pillanatra, hogy a Budapesti Értéktőzsde és a Budapesti Árutőzsde egyesüljön. Tizenhat év telt el azóta, hogy az újkori BÁT elindult, s mától a BÉT égisze és neve alatt működik tovább. Az új tőzsde neve BÉT marad, mivel ez már egy bevezetett „márkanév”, amit igen sokan ismernek, és a tőzsde vezetésének szándékai szerint egyre többen ismernek majd meg. A Budapesti Áru- és Értéktőzsde Rt. 1948-ban szűnt meg, a kereskedést és a hagyományt hozza vissza a mától újra működő BÉT árutőzsdei szekciója. A BÉT határidős gabonaszekció-kereskedése nyílt kikiáltásos lesz. Azért, hogy a brókerek működése és az üzletmenet zavartalanul folyhasson, egy különtermet alakított ki a BÉT a Vörösmarty utcai székházban. Látogatói teret is létesítettek az érdeklődőknek, így szemmel követhető a tőzsdei kereskedés.
Szalay-Berzeviczy Attila, a BÁT– BÉT integrációja kapcsán lapunknak elmondta, hogy jövőre az első negyedévben elindul az arany határidős kereskedelme és az év közepéig az uráli kénmentes olaj kereskedelme is. A tőzsde vezetése a 2006. évre 100 millió forintos nagyságú árbevételt vár az árutőzsdei szekciótól, és várhatóan a BÉT eredményeiben ez 50-60 millió forintos pluszként jelenhet meg. A BÉT nettó, adózás utáni idei eredménye elérheti a kétmilliárd forintot is, a csaknem másfél hónapos árutőzsdei kereskedés (november–december) az idei eredményeket nem fogja lényegesen befolyásolni, viszont az arany és az Urálból származó olaj lényegi változást hozhat majd – közölte a BÉT elnöke. A BÁT leköszönő elnöke, Török Sándor tevékeny szerepet kap a BÉT munkájában is, ahol a felügyelőbizottság alelnöke lett, és jelentős feladatokat kapott a New York-i árutőzsdével folyó együttműködésben, valamint az olajkontraktus bevezetésében is.
A BÉT terveiről Szalay-Berzeviczy Attila elnök azt nyilatkozta, hogy a Kelerben tulajdonolt Magyar Nemzeti Bank-részre az ÁPV Rt. által kiírt tanácsadói tenderen még nem hirdettek győztest. (A Központi Elszámolóház és Értéktár Rt. mindkét tőzsde elszámolására szakosodott pénzintézet.) A tanácsadó megtalálása után jöhet a privatizációs kiírás, mivel a BÉT-nek elővásárlási joga van a Kelerre. Az elszámolóház és értéktár megvásárlása esetén a BÉT 20 milliárd forint értékű vállalat lesz, ami egyben tőzsdeképessé is teszi a magyar tőzsdét. Arra a kérdésre, hogy milyen egyéb munka folyik a BÉT berkein belül, a tőzsde elnöke közölte: jelenleg a legfontosabb feladat a BÉT felvirágoztatása. A kínálatélénkítés egyik eleme, hogy új társaságok érkezzenek a tőzsdére: állítólag már öt pályázó jelentkezett a gazdasági tárcánál a kormány által meghirdetett, 100 millió forintos tőzsdére jutási programra, ezt maga a tőzsde elnöke is megerősítette.



Eredmények előtt. A jövő héten kezdődő gyorsjelentési szezonban nem számítanak meglepetésre a szakértők. A Mol, az OTP Bank és a Richter bizonyosan jó eredményekről számol be, a piac viszont a belső és külső makrogazdasági folyamatokra figyel – emelik ki többen is az MTI által megkérdezett szakértők közül. Balázs Bertold, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője szerint a november 2–14. között megjelenő vállalati gyorsjelentések közül a Magyar Telekom eredménye elég lesz ahhoz, hogy teljesíteni tudja a piac 80 forint körüli éves osztalékvárakozását. A Mol az emelkedő olajár miatt valószínűleg nagyon jó eredményt ért el az év első kilenc hónapjában. A gyógyszeripari papírok közül a Richtertől, a kisebb papírok közül a Graphisofttól és a TVK-tól kaphat lendületet a tőzsdeindex. Az OTP Bank a csökkenő jegybanki kamatszint miatt szűkülő marzsok ellenére is a legjobban teljesítő cégek egyike – véli Soós Frigyes, az OTP Bank üzletkötője. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.