A magyar, a finn és az észt nyelv mai beszélőinek jelentős szibériai felmenőik vannak – derül ki az ősi genomok új tanulmányából. Ezek a gyökerek valószínűleg a közép- és kelet-ázsiai Altaj-hegység erdei sztyeppéin élő népcsoporttól terjedtek nyugat felé 4500 évvel ezelőtt.

Az ősi DNS kimutatta, hogy ez a csoport patrilineáris, vagyis az apáktól való leszármazás alapján szerveződött.
Yakutia LNBA
Kutatók 180 olyan ember maradványait elemezték, akik a mezolitikum és a bronzkor (11 ezer–négyezer évvel ezelőtt) között éltek Észak-Eurázsiában. A kutatócsoport ezután ezeket az egyéneket hozzáadta egy több mint 1300, korábban elemzett ősi embert tartalmazó adatbázishoz, majd összehasonlította ezeket a genomokat a modern emberek genomjaival.

Az egyik jelentős eredményt a késő neolitikumtól a korai bronzkorig (4500–3200 évvel ezelőtt) datált genomoknál találták. Felfedezték, hogy az általuk Yakutia LNBA-nak nevezett DNS-mintázattal rendelkező ősi emberek földrajzi elhelyezkedése „egyértelműen az ősi és a mai uráli nyelvű népességhez kapcsolódik” – írták a kutatók a tanulmányban.
Észt, finn, magyar
Az uráli nyelvek több mint húsz nyelvből álló csoportot alkotnak, amelyeket több millió ember beszél, de a legjelentősebbek az észt, a finn és a magyar. A nyelvészek azért érdeklődtek e három nagy uráli nyelv iránt, mert különböznek a környező országokban beszélt indoeurópai nyelvektől.

„Az indoeurópai nyelveket beszélő szomszédos populációk általában nem rendelkeznek jakutföldi LNBA-felmenőkkel vagy bármilyen más kelet-ázsiai felmenőkkel” – jelentette ki a tanulmány vezető szerzője, Tian Chen Zeng, a Harvard Egyetem evolúciós humánbiológia szakos hallgatója. „A Yakutia LNBA ősiség az egyetlen kelet-ázsiai ősiség, amely szinte minden jelenlegi és ősi uráli nyelvet beszélő populáció genetikai összetételében jelen van.”
Fejlett technológiák
A kutatók a Yakutia LNBA csoportot olyan emberek csontjaiban azonosították, akik 4500 és 3200 évvel ezelőtt éltek Szibériában. Ők a Ymyyakhtakh-kultúrához tartozhattak, egy olyan ősi kultúrához Északkelet-Szibériában, amelynel kerámia- és bronztechnológiája, valamint kőből és csontból készült nyílhegyeik voltak. A régészek korábban megállapították, hogy a ymyyakhtakh kerámia körülbelül 4000 évvel ezelőtt terjedt el délre, a mai Oroszország, Mongólia, Kazahsztán és Kína metszéspontja közelében fekvő Altaj–Szajan régió erdős sztyeppéire.