Ötvenkét előadó több millió példányban kiadott lemezét látta el a közelmúltban a Sony– BMG új másolásvédelemmel, arról azonban elfelejtette tájékoztatni vevőit, hogy egy kémvírushoz hasonló alkalmazás is aktiválódik, amikor a korongot számítógépbe teszik. Miután a tulajdonos bekapcsolja Windowsszal működő komputerét és hátradől székében, hogy élvezze a zenét, a rejtőzködő – és az operációs rendszerrel nem eltávolítható – XCP nevű szoftver észrevétlenül rátelepül a gépre, majd a licencszerződéssel ellentétben adatokat gyűjt a felhasználó zenehallgatási szokásairól és továbbítja azokat a Sony–BMG központjába. Jó módszer, azt is meg lehet tudni így, hogy a vevő milyen zenéket szeret és azt is, hallgat-e illegálisan másolt anyagokat. Mindez nem elég: az XCP biztonsági rést nyit a rendszeren, amit onnantól még könnyebben fel lehet törni.
A First4Internet fejlesztésében készült tartalomvédelmi szoftver és egy ehhez hasonlóan működő, de szélesebb körben alkalmazott adatvédelmi program, a SunnComm MediaMax nevű alkalmazása miatt a világ második legnagyobb lemezkiadója ellen a hónap elején két per is indult. Feljelentette a céget a kaliforniai székhelyű The Electronic Frontier Foundation internetes jogvédő alapítvány és Texas állam főügyésze – adta hírül a Newsfactor. A Sony–BMG eleinte mindent tagadott, majd idővel beismerte a rejtett kémprogramok létezését, nyilvánosan bocsánatot kért, és bejelentette, hogy visszavonja a kereskedelmi forgalomból az ominózus lemezeket. A USA Today úgy tudja, hogy a munkát a hét végéig kell elvégezni. A kémvírusos CD-ket ingyen másolásvédelem-mentes változatokra cserélik. Az XCP-t állítólag öt-, a MediaMaxet a Sony szerint 12 millió lemezre tették fel. Az Electronic Frontier több mint húszmillió ilyen CD-ről tud, de a szervezet szerint nem ez a legrosszabb, hanem az, hogy ezeket a hanghordozókat nem hívta vissza a kiadó.
A beszámolók a First4Internet által fejlesztett, XCP elnevezésű tartalomvédelmi szoftverről szólnak – tájékoztatta a Magyar Nemzetet közleményében Geszti Margit, a Sony–BMG Music Entertainment (Magyarország) Kft. ügyvezető igazgatója. Tudatta: a fent említett program ötvenkét, az Amerikai Egyesült Államokban megjelent kiadványon szerepelt, amelyeket kizárólag az USA-ban árultak. Európában XCP DRM technológiával ellátott terméket nem gyártottak és nem forgalmaztak.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt