Meghátrált a kiadó

Egyszerre két pert is indítottak a Sony–BMG ellen a cég speciális másolásvédelemmel ellátott CD-i miatt, amelyek kárt tehetnek a felhasználó számítógépében, miközben jogtalanul küldenek adatokat a vevőről a vállalat központjába. A világ második legnagyobb lemezkiadója először tagadott, majd végül beismerte, hogy hibázott, és visszahívta a kémvírusos lemezeket. Ilyen CD-ket hazánkban nem forgalmaztak.

Grimm Balázs
2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenkét előadó több millió példányban kiadott lemezét látta el a közelmúltban a Sony– BMG új másolásvédelemmel, arról azonban elfelejtette tájékoztatni vevőit, hogy egy kémvírushoz hasonló alkalmazás is aktiválódik, amikor a korongot számítógépbe teszik. Miután a tulajdonos bekapcsolja Windowsszal működő komputerét és hátradől székében, hogy élvezze a zenét, a rejtőzködő – és az operációs rendszerrel nem eltávolítható – XCP nevű szoftver észrevétlenül rátelepül a gépre, majd a licencszerződéssel ellentétben adatokat gyűjt a felhasználó zenehallgatási szokásairól és továbbítja azokat a Sony–BMG központjába. Jó módszer, azt is meg lehet tudni így, hogy a vevő milyen zenéket szeret és azt is, hallgat-e illegálisan másolt anyagokat. Mindez nem elég: az XCP biztonsági rést nyit a rendszeren, amit onnantól még könnyebben fel lehet törni.
A First4Internet fejlesztésében készült tartalomvédelmi szoftver és egy ehhez hasonlóan működő, de szélesebb körben alkalmazott adatvédelmi program, a SunnComm MediaMax nevű alkalmazása miatt a világ második legnagyobb lemezkiadója ellen a hónap elején két per is indult. Feljelentette a céget a kaliforniai székhelyű The Electronic Frontier Foundation internetes jogvédő alapítvány és Texas állam főügyésze – adta hírül a Newsfactor. A Sony–BMG eleinte mindent tagadott, majd idővel beismerte a rejtett kémprogramok létezését, nyilvánosan bocsánatot kért, és bejelentette, hogy visszavonja a kereskedelmi forgalomból az ominózus lemezeket. A USA Today úgy tudja, hogy a munkát a hét végéig kell elvégezni. A kémvírusos CD-ket ingyen másolásvédelem-mentes változatokra cserélik. Az XCP-t állítólag öt-, a MediaMaxet a Sony szerint 12 millió lemezre tették fel. Az Electronic Frontier több mint húszmillió ilyen CD-ről tud, de a szervezet szerint nem ez a legrosszabb, hanem az, hogy ezeket a hanghordozókat nem hívta vissza a kiadó.
A beszámolók a First4Internet által fejlesztett, XCP elnevezésű tartalomvédelmi szoftverről szólnak – tájékoztatta a Magyar Nemzetet közleményében Geszti Margit, a Sony–BMG Music Entertainment (Magyarország) Kft. ügyvezető igazgatója. Tudatta: a fent említett program ötvenkét, az Amerikai Egyesült Államokban megjelent kiadványon szerepelt, amelyeket kizárólag az USA-ban árultak. Európában XCP DRM technológiával ellátott terméket nem gyártottak és nem forgalmaztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.