Csaknem negyven órájuk van a pártoknak arra, hogy kifejtsék véleményüket a 2006-os büdzséről. A költségvetést ismertető Veres János pénzügyminiszternek nem lesz könnyű dolga, hiszen a tervezettel kapcsolatban nemcsak az Állami Számvevőszék, illetve a Magyar Nemzeti Bank (MNB), de az Európai Bizottság és szinte valamennyi kutatóintézet aggodalmakat fogalmazott meg. A kritikák elsősorban arra figyelmeztetnek, hogy a bevételek – amelyeknek több mint a fele a számvevők szerint a közepesen kockázatos kategóriába tartozik – felültervezettek, a kiadások pedig alultervezettek, s a büdzsében feltüntetett növekedés optimista.
*
A törvényjavaslat ismeretében hazai és külföldi elemzők úgy vélik, a 2006-os büdzsé egyértelműen választási költségvetésnek bizonyul, jóllehet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János a törvényjavaslat benyújtásakor ennek éppen az ellenkezőjét hangsúlyozták.
Tény, hogy az előirányzat a központi költségvetés rekordnagyságú hiányával számol, hiszen a tervek szerint a deficit 7309 milliárd forint kiadás és 5775 milliárd forint bevétel mellett 1533 milliárd forint lesz, azaz több mint kétszer annyi, mint az idénre tervezett hiány. A büdzsé egyelőre 4,7 százalékos nyugdíjreformmal csökkentett GDP-arányos deficitet irányoz elő a jövő évre, ám a hiánycélról már a PM is elismerte: ha az uniós könyvelési rend szerint mégis a következő két évre kell elszámolni a Gripen vadászgépek vásárlását, akkor a deficit 5,2 százalékra emelkedik. Ennél lényegesen magasabb hiányt prognosztizált 2006-ra az Európai Bizottság, a brüsszeli testület szerint ugyanis a valóságos deficit mintegy két százalékkal haladja majd meg az előirányzott mértéket. Aggályokat fogalmazott meg a jegybank is, amelynek számításai értelmében az előirányzott csökkenés helyett a hiány emelkedése várható jövőre, s nem kizárt, hogy a deficit eléri, sőt meghaladja a GDP tíz százalékát. Az MNB-hez hasonló számításokat tettek közzé a 2006-os büdzsével kapcsolatban a nagy nemzetközi befektetőházak és a hazai gazdaságkutatók is, amelyek szerint gyakorlatilag lehetetlenné válik az euró 2010-es magyarországi bevezetése, amennyiben a parlament érdemi változtatás nélkül hagyja jóvá a jelenlegi költségvetési törvénytervezetet.
A törvényjavaslat elfogadásáig még csaknem másfél hónap van, annyi azonban már most bizonyos, hogy az Európai Unió-nak benyújtott – s egyszer már módosított – felzárkózási programot nem tudja tartani hazánk, a tavaly decemberben elkészített pálya ugyanis mind az idei, mind pedig a jövő évre vonatkozóan a várhatónál lényegesen alacsonyabb hiányt határoz meg. Az új konvergenciapálya elkészítését a pénzügyi tárca jövő hónap elejére ígérte, így akkorra már pontosabban tudni lehet, hogy a kormány milyen makrogazdasági mutatók mellett kívánja megvalósítani az államháztartási hiány három százalékra történő lecsökkentését 2008-ra.
Leértékelődhet a forint. A Credit Suisse First Boston elemzője szerint leértékelődés fenyegetheti a forintot. Oliver Desbares alelnök a Magyar Rádiónak kijelentette: a minisztériumi vezetőkkel és gazdasági szakértőkkel történt találkozója után úgy érzékeli, hogy a politika nem akarja visszafogni a költségvetési költekezést. Hasonló borúlátással tekint a magyar gazdasági folyamatokra az Economist Intelligence Unit is. A londoni elemzőház szerint hazánk gazdaságát terheli a legtöbb kockázat a térségben. Ilyen például a lakosság devizaadósság-állományának növekedése, ami különösen azért aggályos, mert Magyarország nem jó ütemben halad az euró bevezetése felé. (MN)