Nem lesz radar a Zengőn

A Pécs melletti Nagy-Tubes-hegyen építi fel a kormány az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátort – Gyurcsány Ferenc erről tájékoztatta tegnap az államfőt. A hegy védelméért küzdő környezetvédők feltételekkel, de elfogadják az alternatív helyszínt.

Munkatársainktól
2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem épül radar a Zengőn – tájékoztatta Sólyom László államfőt, majd a nyilvánosságot Gyurcsány Ferenc a kormány „végleges szándékáról”. A miniszterelnök a Sándor-palotában elmondta, a kabinet javaslata szerint a NATO-lokátor a Pécs melletti Nagy-Tubes-hegyen épülhetne fel, az egyébként is működő katonai rádióállomás helyén. – A köztársasági elnök úr az előzetes véleményeket megfontolva támogatja a kormány ezen szándékát – jelentette be Gyurcsány Ferenc, amelyre az államfő sajtóirodája szűkszavú közleményben reagált: Sólyom László a kormány döntését tudomásul vette, és azt az alkotmány környezetvédelmi elveivel összhangban állónak nevezte.
A miniszterelnököt a megbeszélésre elkísérte Persányi Miklós környezetvédelmi és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter is, akik a tervvel összefüggő civil egyeztetéseket, illetve a NATO tájékoztatásával kapcsolatos feladatokat végzik.
*
Juhász sajtótájékoztatón közölte, hogy a Honvédelmi Minisztériumban egy szűk apparátus dolgozott a radar megfelelő helyének megtalálásán, figyelembe véve – ahogy fogalmazott –, hogy „a védett bánáti bazsarózsa hol tenyészik”. A honvédelmi tárca vezetője szerint a másik két épülő radarállomással (ezek Békéscsabán és Bánkúton vannak) az ország 98 százalékát tudják majd biztosítani úgy, hogy „a földi telephelyekről nyalábokat bocsátanak ki a légtérbe”, és ez, mint mondta, nem károsítja az egészséget. Juhász úgy véli, NATO-forrásból másfél éven belül megvalósítható a Tubes tetején a radar.
– Örülök, hogy a kormány és a kormányfő bölcsessége elvezetett ehhez a megoldáshoz – ezt már Persányi Miklós tette hozzá a bejelentéshez. A környezetvédelmi miniszter kifejtette, hogy az egyhektáros, nem védett Tubes-tetőn „degradált másodlagos növényzet”, tuják, fű és sövény található.
Gyurcsány Ferenc azt is kijelentette: a határozattal az Orbán-kormány 2001-ben, társadalmi egyeztetés nélkül meghozott rossz döntését orvosolják, amely szerinte két alkotmányos érdeket, a tiszta és egészséges környezethez, illetve az ország biztonságához köthető alapjogot állította szembe.
Simicskó István fideszes képviselő ugyanakkor rámutatott, hogy a lokátor Zengőre telepítéséről szóló döntést már a szocialista–szabad demokrata kormány hozta meg Juhász Ferenc honvédelmi miniszterrel, bár elismerte, hogy a radartelepítésre alkalmas területek sorát az Orbán-kabinet idején jelölték ki. A politikus közölte: nem az Orbán-kormány vezényelt ki biztonsági őröket a Zengőre, hanem a mostani kormány ideje alatt próbáltak környezetvédőket erőszakkal eltávolítani a helyszínről.
Simicskó szerint „gusztustalan”, hogy négy év döntésképtelensége és „aljas trükkjei” után Gyurcsány az ellenzék támadására használja fel a problémát. – A jelenlegi miniszterelnök volt az, aki felkérte Vári Gyula MSZP-s képviselőt, volt vadászpilótát, hogy a légi haderő kijátszásával repüljön a légtérben, bizonyítva a Zengőre tervezett radar szükségességét – hangsúlyozta Simicskó István, aki szerint a tegnapi fejlemények a kormány meghátrálásaként is értelmezhetők.
Vári Gyula, a honvédelmi bizottság szocialista alelnöke úgy reagált: az új helyszín megfelel a katonaszakmai paramétereknek, és megközelíti a Zengőre tervezett lokátor képességeit. Hozzátette: szerencsétlen magatartás volt a Fidesz részéről, hogy kormányzati pozícióban engedélyt adott a lokátor megépítésére a Zengőn, majd pedig ellenzékben megtámadta ezt a tervet.
Herbert Tamás, a Civilek a Zengőért mozgalom vezetője elmondta, nem tartják optimális megoldásnak az új terveket, de bizonyos feltételek mellett, több rossz helyszín közül tudomásul vehető, hogy a radart a Tubes-hegyen építsék fel. Herbert hozzátette: ha környezeti hatástanulmány készül, nem építenek új útvonalakat, és csak a Honvédelmi Minisztérium saját területeit veszik igénybe, elfogadható az új terv.
Vay Márton, a Védegylet tagja lapunknak kijelentette, elfogadhatónak tartják, hogy a Dél-Magyarországot ellenőrző radart a Nagy-Tubesen építsék fel. A Védegylet azzal a feltétellel adja áldását az építkezésre, ha a lakossággal egyeztetnek az előkészítések során a várható változásokról, nem úgy, ahogy azt a Zengővel kapcsolatban tették. Fontosnak tartják azt is, hogy a helyi részben védettséget élvező hegycsúcson a lokátor ne foglaljon el nagyobb helyet, mint a már leválasztott honvédségi terület. A Tubesen üzemel a honvédség mikrohullámú láncának egy eleme, melyet a radar felállítása esetén el kell telepíteni.
Ezzel szemben Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottságának fideszes tagja ellenzi a lokátor felépítését, ahogy azt korábban a Zengő esetében is tette. A politikus lapunknak elmondta: nem látja értelmét annak, hogy az országban bárhol radart építsenek, ugyanis ma már a műholdak segítségével „egy gyufásdoboz feliratát is el lehet olvasni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.