A luxusprofittal összefüggő konzultációra hívta Orbán Viktor Fidesz-elnök az öt nagy energiatermelő cég vezetőit – akiknek hosszú távú megállapodása van a magyar állammal – és a Magyar Villamos Műveket. Az egyeztetésre csütörtökön kerülne sor a Parlamentben. A Fidesz tegnap benyújtotta az Országgyűlésnek a luxusprofit elleni fellépésről szóló határozati javaslatát. Ennek elfogadásával a parlament felkérné a kormányt, hogy vizsgálja felül a Horn-kormány idején a villamosenergia-termelőkkel, illetve az -importőrökkel kötött, hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, kezdeményezze ezek módosítását a fogyasztói árak 2006. március 1-jétől történő, 10 százalékos csökkentése érdekében. Napirend előtt a T. Házban Orbán a javaslatuk támogatására kérte a pártokat és a kabinetet. Ekkor még a Fidesz első embere „kedvező csillagállásról” beszélt, hivatkozva arra, hogy javaslatának egy héttel ezelőtti elhangzása óta több kérdésben egyetértés alakult ki. Közölte, ki kellene mondani, hogy a tisztességes profitot védeni, mi több, támogatni érdemes, a nyerészkedést, a luxusprofitot azonban le kell törni.
Válaszában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a javaslatot úgy értékelte, az nem egyéb, mint a választási kampány elindításának, Orbán Viktor parlamentbe való visszatérésének „sokélű fegyvere”, amely akár visszafelé is elsülhet. A kormányfő ezzel arra utalt, szavai szerint a Fidesz-elnök kormányfőként 2001 végén saját kormányának javaslatára, személyes szavazatával támogatva elállt attól a korábbi lehetőségtől, hogy az erőművek által alkalmazott árakat az állam ellenőrizhesse. A kormányfő ismét azt hangoztatta, hogy az ellenzék minden szavát meg kell fontolni. Előzőleg Gál J. Zoltán Gyurcsányhoz hasonlóan azt állította, hogy ma nincs a kormánynak jogköre a villamos energia terén hatósági árszabályozásra, mivel az előző ciklusban ezt a kabinet megszüntette. Azzal vádolta továbbá Orbán Viktort, hogy félrevezette az Országgyűlést, amikor korábban azt állította, hogy a magyar kisfogyasztók számára drágább az áram, mint Ausztriában. Bejelentette, az MSZP törvénymódosítást nyújt be a villamos energiáról szóló törvényhez, annak érdekében, hogy visszaemeljék abba azt a paragrafust, amely lehetővé teszi ismét a kormány számára az áram árának szabályozását.
Gál J. Zoltán a napirend előtti felszólalásokat követően sajtótájékoztatón is ismertette elképzeléseit. Ezen kiderült, hogy a kormánynak jelenleg is van jogosítványa az áram fogyasztói árának szabályozására. Az államtitkár bemutatott egy levelet, amellyel azt igazolta, hogy a kormány már Orbán Viktor felvetése előtt két héttel, november 15-én kezdeményezte a hosszú távú áramszerződések felülvizsgálatát.
A kibontakozott vitát Deutsch Tamás (Fidesz) folytatta, aki ugyancsak sajtótájékoztatót tartott, és ott kiállt amellett: 2001-ben az Orbán-kormány előterjesztésére a parlament megerősítette a kabinet villamos energiával kapcsolatos hatósági, árszabályozási jogosítványait. Sajnálattal állapította meg, hogy ezzel a jogával a Medgyessy–Gyurcsány-kormány nem élt, így az elmúlt három évben csaknem 40 százalékkal nőtt az áram ára.
Január 1-jétől Magyarországon nem lesz gyógyszeráremelés, nem lesz áramáremelés és gázáremelés sem – jelentette be tegnap napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint kabinetje a felelős cselekvés politikáját követi, az emberekért és a hazáért. Az ilyen és ehhez hasonló szólamok sűrű hangoztatása mellett szokás szerint bírálta a Fideszt, illetve Orbán Viktort. A kormányfő ugyanis úgy vélekedett, hogy a jelenlegi kormány teremtette meg a 13. havi nyugdíj feltételeit, ők vezették be a 13. havi családi pótlékot, és rendezték az özvegyi, valamint a méltányossági nyugdíj rendszerét. A Fidesz mindezt elmulasztotta, az Orbán-kormány alatt kétszeresére nőttek a gyógyszerárak – jegyezte meg Gyurcsány. Mint fogalmazott, a nyugdíjasok és a családok egyaránt tudják, hogy Magyarországnak olyan kormánya van, amely nemcsak beszél, hanem cselekszik is. Az ellenzékre utalva kijelentette, be kell fejezni az átverés politikáját. Ekkor a Fidesz padsoraiban hosszan tartó vastaps alakult ki, így a miniszterelnök több mondatát nem lehetett hallani. Finoman, de bírálta a szabad demokratákat is Gyurcsány, mivel szerinte a liberálisoknak nincsen igazuk abban, hogy a piac mindent megold.
Kuncze Gábor (SZDSZ) debil dolognak nevezte, hogy egyesek csak egyetlen szót ismételgetnek, és kisajátítják a szavakat. A továbbiakban „luxushülyéknek” tartja azokat, akik a luxus szót ismételgetik.
A törvény. „A gazdasági és közlekedési miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben megállapítja az árak megállapításáról szóló törvényben meghatározott, a villamosenergia-ellátásban alkalmazott hatósági árakat…” – tartalmazza a villamos energiáról szóló törvény.