Mivel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem tartja reálisnak a román kormány jövő évi költségvetési tevét, a szervezet felbontja a Romániával kötött megállapodását – jelentette be Emmanuel van der Mensbrugghe, az IMF küldöttgyűlésének főtárgyalója. Szerinte Románia nem kezeli kellő komolysággal az állami szektorban dolgozók béreit, hiszen az utóbbi 12 hónapban négyszer, összesen mintegy 50 százalékkal emelték a fizetéseket. Ezért kérték a kormányt, hogy jövőre ne emeljék azokat. Az IMF továbbá problematikusnak nevezte, hogy a román gazdaság motorját főként a belső fogyasztás pörgeti. A kínálatot jóval meghaladó kereslet pedig növeli a költségvetési hiányt, ami meglódíthatja az inflációt.
A román kormány véleménye szerint a megnövekedett kereslet nem veszélyes, mert az importkiadásokat nagyrészt fedezni tudják a külföldön dolgozó román állampolgárok deviza-hazautalásai. A bérekkel kapcsolatban sem hátráltak, hiszen a jövő évi költségvetési tervben továbbra is 20 százalékos béremelést irányoznak elő. Érvelésük szerint azzal, hogy nemet mondtak a megszorító javaslatokra, több autópályát építhetnek, nem kell emelniük az áfa mértékét, s nagyobb összegeket költhetnek oktatásra és egészségügyre. Erre reagálva az IMF leszögezte: csak arra hívták fel a figyelmet, hogy egy alacsony inflációval működő modern európai gazdaságban évente egyszer szoktak fizetést emelni. Emmanuel van der Mensbrugghe megjegyezte, hogy a még életben lévő megállapodás jövő év júliusáig érvényes, és az IMF továbbra is hajlik a megegyezésre, amennyiben a kormány megváltoztatja jövő évi költségvetési tervét.
A Nemzetközi Valutaalappal kötött 2004-es megállapodást – amelynek révén Románia közel 400 millió dolláros alapokhoz férne hozzá – idén tavasszal függesztették fel az egységes 16 százalékos adókulcs bevezetése miatt.

Brutális baleset Cegléden, motoros és autó ütközött össze – videó