Ezt Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője mondta tegnap. Szerinte a kormányfő ezzel bebizonyíthatná, hogy a Fideszhez hasonlóan a kormány is az áramárak csökkentésén dolgozik. Mint azt tegnap közöltük, Brüsszel októberben írt egy levelet a magyar hatóságoknak, melyben gyakorlatilag azt közölte, a Horn-kormány idején kötött áramszerződések gátolják a hazai árampiaci versenyt, így mesterségesen magas szinten tartják az árakat. Sőt: a szóban forgó kontraktusok még a bújtatott állami támogatás lehetőségét is felvetik, márpedig ez ellentétben áll a közösség versenyjogi szabályaival. Magyarországnak harminc napot adtak arra, hogy közölje a megállapításokkal kapcsolatos álláspontját, és így Szájer szerint a válaszlevél határideje már lejárt, vagy a napokban jár le.
[Hol…] Folytatás a 3. oldalon >
Folytatás az 1. oldalról >
A sajtótájékoztatón kiderült még, hogy Magyarországgal kapcsolatban nem csak az áramszerződések miatt vannak fenntartásai az uniónak. Szájer elmondta, hogy 39 eljárás folyik ellenünk, köztük több olyan, amelyben Brüsszel a magyar kormánnyal szemben védi meg a magyar polgárok érdekeit.
Batiz András kormányszóvivő szavaiból az derült ki, hogy még nem készült el a válasz. – A kormányhoz érkezett levelet a szakemberek időben megválaszolják – ígérte. A kabinet az üggyel kapcsolatos konzultációs szándékát december 6-ig, érdemi felvetéseit, álláspontját december 21-ig osztja meg a versenyügyi biztossal. – Mindkét válasz idejében ott lesz, és azt fogja tartalmazni, amit az érintettek hosszú ideje, a közvélemény pedig napok óta tud: a hoszszú távú megállapodások felülvizsgálatára, újratárgyalására korábban is volt és most is van kormányzati törekvés – magyarázta. Batiz állítása szerint a magyar kormány nem az uniós biztos leveléből értesült az EU szándékairól, hetek óta ismert tény a hosszú távú megállapodások uniós felülvizsgálata, másrészt, „mint az szakmai berkekben hosszú ideje egyértelmű”, a megállapodások felülvizsgálata, újratárgyalása „nemcsak szándéka a kormánynak, de tesz is ennek érdekében lépéseket”. Batiz szerint Szájer téved, hiszen Magyarország ellen nem 39, hanem csak 20 eljárás folyik.
Emlékezetes, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnök hétfőn a parlamentben jelentette be, hogy határozati javaslat formájában luxusprofit elleni csomagot nyújtanak be. A Fidesz célja, hogy Magyarországon tíz százalékkal csökkenjen a háztartási villamos energia ára, amely több környező országhoz, például Ausztriához képest is magas. A javaslat keretében a Fidesz kezdeményezte a tíz éve kötött hosszú távú áramvásárlási szerződések felülvizsgálatát, a szolgáltatók közötti verseny mielőbbi lehetővé tételét, továbbá azt, hogy amíg ennek jótékony hatása nem érvényesül, a kormány ne mondjon le a legmagasabb fogyasztóiár-meghatározó szerepéről.
Áder János Fidesz-frakcióvezető csütörtökön bemutatta a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnökének november 10-i, erőműveknek írt levelét, amelyből kiderül, hogy a szervezet is az erőművek nyereségének indokolt szintre való csökkentését tartja kívánatosnak. A szervezet elnöke a levélben 7,1 százalékos nyereségszintnek megfelelő kapacitásdíjat tart indokoltnak, és azt is jelzi, hogy ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor a hivatal minden jogszabályi lehetőséget felhasznál arra, hogy az újratárgyalásokat eredményesen zárja le. Ennek kapcsán tegnap Tóth Judit, a gazdasági tárca szóvivője megerősítette, hogy a MEH is vizsgálja a szóban forgó szerződéseket. Azokat önhatalmúlag ugyan nem tudja módosítani, de a feleket felszólíthatja a helyzet megváltoztatására.
Pálfordulás négy nap alatt
November 21. Kóka János gazdasági miniszter: Azt javaslom, itt és most, ezen a ponton térjünk magunkhoz! A luxusprofit fogalmának bevezetése a politikai közéletbe nevetséges volna. Olyan ez, mintha arról beszélnénk, hogy töröljük el az árakat, legyen minden ingyenes. Próbáljunk meg minimális mértékben visszatérni a realitások talajára, és érdemi kérdésekkel foglalkozni!
November 21. Nyakó István MSZP-szóvivő: A Fidesz javaslata egy olyan újabb politikai blöff, amellyel Orbán Viktor magára akarja irányítani az emberek figyelmét. Nem szeretnénk számháborúba kezdeni, de az Eurostat kimutatása szerint január elsején a lakossági fogyasztói árak Ausztriában négy euróval kerülnek többe, mint Magyarországon.
November 22. Batiz András kormányszóvivő: Orbán Viktor valószínűleg tévedés áldozata lett, amikor azt állította, hogy a háztartási villamos energiáért többet kell fizetni Magyarországon, mint Ausztriában.
November 23. Batiz András: a kabinet egyetért a hosszú távú áramszerződések felülvizsgálatával.
November 24. Batiz András: A Fidesz napok óta egy olyan kapun dörömböl bebocsátásért, ami nyitva van. A hosszú távú megállapodások felülvizsgálatára, újratárgyalására korábban is volt és most is van kormányzati törekvés. Az EU bizottsága hetek óta maga is vizsgálja a megállapodásokat, ami nemcsak hogy egybeesik a kormány célkitűzéseivel, de újabb lendületet is adhat azoknak.