Többet vár Brüsszeltől a V4

2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varsó a visegrádiak élére áll a 2007–2013-as uniós költségvetésről szóló vitákban. Jelzi ezt az a tény is, hogy Stefan Meller külügyminiszter első külföldi útján villámkörutat tett a térség három fővárosában, mely során minden tárgyalópartnere támogatta a közös fellépést. A leghatározottabban talán Prága, de a lényeget tekintve a sokszor óvatos és külön utakon járó – lásd a hároméves költségvetésről szóló javaslatot – Budapest is. A kérdés ezután csak az, a régi tagállamoknak sikerül-e ismét megosztaniuk az újakat.
Lengyel kollégájával folytatott pénteki tárgyalásai után Cyril Svoboda bejelentette, megállapodtak egy közös kezdeményezésben, amellyel Tony Blair brit kormányfőhöz fordulnak a költségvetés ügyében. Az ötlet eszerint tehát ismét nem Budapestről jött, s az a minimum, hogy – mint Somogyi Ferenc fogalmazott – Magyarország a visegrádi csoport soros elnökeként közös álláspontot képviselve sürgeti egy működő költségvetés elfogadását.
Bertie Ahern ír kormányfővel találkozva Kazimierz Marcinkiewicz londoni bejelentését ismételve Gyurcsány Ferenc már arról beszélt, hogy a tíz új állam juttat el közös álláspontot a brit elnökséghez, amelynek legfontosabb eleme a kohéziós politika melletti kiállás. December másodikán tehát a visegrádi csoport miniszterelnökei feltehetően azzal fogadják Budapesten Tony Blairt, hogy a költségvetés kérdésében többet várnak tőle és Brüsszeltől egyaránt. Nem alaptalanul, hiszen a brit elnökség a jelenleginél 39 milliárd euróval kisebb költségvetés-tervezetet készít elő a 2007 és 2013 közötti időszakra.
A fentiekből is látszik, hogy az újak motorja ezúttal is Varsó. A lengyel diplomácia folytatja a nemzeti érdekek mellett markánsan kiálló irányvonalat, s ehhez partnereket keres. Stefan Meller mindhárom fővárosban kifejtette, hogy országa nem tudja elfogadni ezt a brit tervezetet, amely nemcsak a visegrádiak mindegyikére, de összességében az újonnan csatlakozókra nézve is katasztrofális. Lengyelország továbbra is a júniusi „luxemburgi javaslatot” tartja mérvadónak. Óva intett a büdzsé megkurtításától az unió regionális politikáért felelős biztosa, Danuta Hübner is, mondván, a fejlődéshez nem kisebb, hanem éppen ellenkezőleg, nagyobb költségvetésre van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.