Tovább folytatódott hazánk uniós „ostorozása” a magas magyar deficit és a reformintézkedések halogatása miatt. Joaquín Almunia, az EU pénzügyi biztosa tegnap arra intette hazánkat, hogy az euró bevezetésének céldátumát ne halasszuk el több ízben, mivel a bizonytalanság negatív visszhangot válthat ki a piacokon. A pénzügyi biztos a távirati iroda szerint „sötét oldalként” jellemezte a magyar államháztartást, megerősítve: ha nincs gazdaságpolitikai váltás, akkor a költségvetés helyzete romlani fog. Almunia kitért arra, hogy minderről Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel is beszélt a legutóbbi állam- és kormányfői találkozó idején.
Minden eddiginél pesszimistább előrejelzést tett közzé hazánkról a JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató tegnapi piaci helyzetértékelésében. A jelentés szerint a jövő évi hiány elérheti a GDP 8-10 százalékát, miközben az euró bevezetése csak a következő évtized közepén válik reálissá. A JP Morgan szerint a magyar hatóságok tisztában vannak azzal, hogy az EU akár a kohéziós alapokból folyósított támogatásokat is leállíthatja. Az elemzés szerint ugyanakkor valószínűbb, hogy a brüsszeli fenyegetőzés kimerül egy újabb figyelmeztetésben januárban, majd még egyben jövő év közepén, ez utóbbi azonban elvezethet az Európai Beruházási Bank kölcsöneinek leállításához is.
Hazánkkal foglalkozott tegnap a Financial Times, amely közölte: gyengülni kezdett a forint, amint Almunia bejelentette, Magyarországot szankciók fenyegetik, ha nem tudja megzabolázni a költségvetést. A gazdasági lap megjegyzi, hogy néhány tagállam folyamatosan aggodalmat okoz a biztosnak s az Európai Központi Banknak.
Alig több mint egy év múlva Szlovénia szinte bizonyosan az euróövezet tagja lesz, mivel már gyakorlatilag most készen áll a közös uniós valuta bevezetésére – állapítja meg közben a londoni befektetési ház, a Dresdner bankcsoport legfrissebb elemzése, amely a stabilitás mintaképének nevezi déli szomszédunkat.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra