Vörös szövetség

Milliárdok ide, tévécsatornák oda, még Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök 95 éves anyukája is beszállt a néhány hónap múlva esedékes parlamenti választások kampányába. A másik oldalon régi recept szerint Adriano Celentano öregedő rocksztár bizonygatja a Rai köztelevízió adásában, hogy nincs sajtószabadság Itáliában. Ezzel párhuzamosan felgyorsult a jobbközép kormány törvénykezése, ami azt jelzi, nemigen bíznak a folytatásban.

2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jót tesz Olaszországnak a politikai kampány. Olyan reformok születtek meg néhány hét leforgása alatt, amelyeket több kormányciklus óta halogatott mindkét politikai tömörülés. Sikerült keresztülverekedni a törvényhozáson a régóta esedékes nyugdíjreformot. Egy olyan országban, ahol európai szinten a legmagasabb a várható élettartam, és ahol ugyanakkor a legkorábban lehet nyugdíjba vonulni.
Időszerű volt a hatalmas államadóssággal küszködő költségvetés kiadási tételeinek lefaragása is, hiszen a 108 százalékos GDP-arányos adósságszinttel szintén rekordernek számít Róma. A főleg tartományi pénzeket érintő megszorítások ellen a minap általános sztrájkot hirdettek a szakszervezetek. Kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy nehezen sikerült olyan időpontot találniuk a naptárban, ami ne ütközött volna egy másik sztrájkba.
Az olasz politikai eseményeket követők számára azonban vajmi kevés meglepetést okoz a munkabeszüntetések sűrűsödése. A költségvetések ellen amúgy is szinte minden évben sztrájkolnak hol ezért, hol azért, most éppen az érdekegyeztetés elmaradását vették zokon az Olaszországban hagyományosan erős bázisú szakszervezetek. Nem véletlen, hogy a Berlusconi-kormánynak eddig is sokat kellemetlenkedő, többmilliós tagságú és jórészt baloldali vezetőségű érdekvédelmi képviseleteket a kormányfő egyszer már elküldte Pekingbe, mondván, ott oldják meg az olcsó kínai import jelentette problémát.
Valójában a gazdasági pangás a kormányfő legnagyobb ellensége. Valószínűleg az sem véletlen, hogy éppen most közölt a befolyásos The Economist hetilap Addio, dolce vita címmel hosszú összeállítást a gyengélkedő olasz gazdaságról, nem is rejtve véka alá, hogy „ők már 2001-ben azon a véleményen voltak, hogy Berlusconi alkalmatlan miniszterelnöknek”. A cikkből bőven idéző olasz lapok természetesen átvették az egyes tárcavezetőkre vonatkozó lesújtó véleményeket is, bár az is igaz, hogy a lap Romano Prodi ellenzéki vezető teljesítményével sem volt teljesen megelégedve.
A kampánynak sorsdöntő szerepe van mindkét fél számára. A 68 éves Berlusconi vélhetőleg utoljára kormányozhatna még egy ciklust, Prodi számára pedig a baloldal részére megrendezett előválasztásokon aratott sikere jelentené végre a stabil kormányozhatóság zálogát. Így aztán mindkét fél minden kártyáját kijátssza. A kormányfő lakást ígér a hajléktalanoknak, nagyobb politikai részvételt a nőknek, 2006-ig teljes kivonulást Irakból a katonáknak, a hét végén pedig – csak úgy mellékesen – 200 terrorista sikeres elfogását jelentette be.
Ismét előkerültek Romano Prodi egykori állítólagosan korrupciógyanús, de legalábbis kifogásolható ügyei is. Még az állami IRI vállalat vezetőjeként olcsón privatizálta volna a szintén állami kézben lévő SME élelmiszer-ipari óriáscéget, éppen Berlusconi esküdt ellenségének, Carlo De Benedetti mágnásnak. Az ügylet végül meghiúsult, mert Berlusconi ráígért az ajánlatra, ebből kerekedett az elhíresült, bírákat lefizető korrupciós SME-botrány. Prodi rovására írják a milosevicsi Jugoszláviával kötött másik roppant előnytelen üzletet is. Akkor a „Profeszszor” csaknem 900 milliárd líra közpénzért vásárolt Telekom Szerbia-részvényeket, amelyek nem sokkal később már csak egyharmadát érték az őket visszavásárló belgrádi kormánynak.
Berlusconi szövetségesein keresztül is támadja Prodit, rámutatva, hogy Olaszországban még nem szavatolt a demokrácia és nem biztos a szabadság, mert a kommunisták változatlanul lappangó veszélyt jelentenek ezen értékekre. Mint fogalmazott, a jobbközép erők kénytelenek lesznek szembesülni olyan pártokkal, amelyeknek zászlaján továbbra is ott találhatók a kommunista önkényuralom és terror jelképei: a sarló és kalapács. Az olasz kormányfő név szerint említette a Kommunista Újjáalapítás pártját és az Olasz Kommunista Pártot, amelyek választási szövetséget kötöttek a balközép ellenzék vezérével. Berlusconi szerint az olasz baloldal szociáldemokratáknak, szocialistáknak vagy liberálisoknak álcázva folytatja küzdelmét a kommunista célokért és egy olyan rendszerért, amely az igazságszolgáltatást a politikai ellenfelek erkölcsi lejáratására használná.
De a másik oldalon is van bőven muníció. A hazájában csak „Lovagnak” nevezett Berlusconi hagyományosan felemlegetett médiahatalma, a kampányra fordított eurómilliárdjai, az iraki háborús részvétele és Bush barátsága, az alkotmánymódosításokkal történő szövetségi állam kialakítása, a választójogi törvény saját hasznára történő módosítása, a klientúráját és őt magát védő új büntetőtörvények meghozatala, és a sort még hosszan folytathatnánk.
A „Lovag” dolgát szövetségesei nehezítik meg csak igazán a kormánykoalíción belüli állandó villongásokkal és kölcsönös zsarolásokkal, amellyel egymást járatják le a médiában. Mindezek ellenére úgy tűnik, sikerült ledolgozni az áprilisi helyhatósági választásokon elsöprő győzelmet arató baloldal fölényét, akkor 14 tartományból 12 helyen nyert az ellenzék. A közvélemény-kutatók egyelőre fej fej melletti küzdelmet mutatnak, ami azt jelzi, a „Lovag” a sírból hozta vissza a Szabadságok Háza koalíció támogatottságát, abszolút kétesélyessé téve a választások kimenetelét.



Szabad-e az olasz sajtó? Adriano Celentano Rockpolitik nevű sorozatában a jól bevált baloldali recept szerint a sajtószabadság állítólagos megsértésével vádolja Berlusconi kormányát. Első ránézésre valóban abszurd a helyzet, hiszen a kormányfő tulajdonában lévő Mediaset vállalat üzemelteti a három legnagyobb országos kereskedelmi csatornát. Celentano a Freedom House listáját idézte, amely szerint Itália csak a részben szabad országok körében szerepel. Nem beszélt azonban arról, hogy a Mediaset csatornáinál dolgozó újságírók közül is legalább egy tucat nyíltan baloldali érzelmű. Arról nem is szólva, hogy az európai újságírók szakszervezete szerint Olaszországban sajtószabadság van. A nyolcvanas évek végétől egy politikai megállapodás alapján osztották fel a közszolgálati csatornákat, amelynek során a Rai 1 kereszténydemokrata, a Rai 2 szocialista, míg a Rai 3 kommunista befolyás alatt áll. A 90-es évek elején kirobbant korrupciós botrány után úgy próbáltak új rendszert kialakítani, hogy a médiumokban a parlamenti arányok figyelembevételével szerepelhetnek a pártok a kampány idején. Ezt a szabályt terjesztené ki Berlusconi a kampányidőszakon kívülre is, amelyet saját csatornái közül a kettő legnézettebb esetében önmagára nézve már kötelezőnek tart. (Sz. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.