A patriotizmus erőforrásai

Csite András
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elöljáróban kérni szeretném balliberális médiamunkás olvasóimat, hogy cikkem kezdetétől hívjanak magukban nyugodtan kisfideszesnek. Ez a jelző illik rám, az ő gondolkodásukra is, s így megspórolhatják azt a szellemi tornamutatványt is, amelyet esetleg a cikk elolvasása kivált. Amúgy a kisfideszes jelzőre jogot formálok, igaz, már deresedik jó pár hajszálam, de gondolat- és érzelemvilágom, habitusom találó leírása a Fidesz-magyarság. Tizenkilenc évesen, egyetemista és szakkollégista fejjel lettem tagja a szövetségnek. Nem az elsők között, nem az első napon, hanem a harmadikon. Néhány évvel később a Fidesz alapításában részt vállaló szakkollégiumok egyikét is igazgattam, s néhány magánéleti fordulatot követően majd két éve kértem Fidesz-tagságom megújítását. Megkaptam. Döntéseimben s ami mögöttük áll, gondolkodásom változásában benne van mindaz a kanyar, változás, alkalmazkodás és egyben azonosságőrzés, amelyen a Fidesz közösségként végigment az elmúlt tizenhét évben. Soha nem voltam a párt centrumában, mindig is periferikus helyzetben voltam s maradtam, így gondolkodásomban megfigyelhetők az általános Fidesz-magyar jellegzetességek.
Most önvizsgálatot tartok, amit az is szükségessé tesz, hogy Lengyel László a minap fölszólított erre az ATV adásában. Ennek apropója egy könyv, Pünkösti Árpád könyvének a megjelenése, aki Szeplőtelen fogantatás címmel adta közre Fidesz-kutatásainak eredményét. Lengyel László az adásban azt panaszolta, hogy a könyv nem váltott ki különösebb visszhangot, noha eredményei alapján megérdemelné az írás- és olvasni tudók figyelmét. Lengyel Lászlónak igaza van, valóban vitára ingerlő Pünkösti műve, hisz a Fidesz politikai ellenfelei által terjesztett és meglehetősen meggyökeresedett tévhiteket erősít meg mind a Fidesz indulásáról, mind elmúlt tizenhét évéről. Bizonyára nem véletlen, hogy a választások előtt néhány hónappal jelenik meg a mű, ám még gonoszkodásunk mellett is méltányolnunk kell Pünkösti Árpád igyekezetét, hogy a dr. Kende által négy éve megírt opusszal össze nem hasonlítható értékű kötetet tett le asztalunkra. Pünkösti ennek ellenére igaz értelmiségi fogyasztásra szánt harci művet alkotott, aminek tán legfontosabb célja a Fidesz-mítosz szétzúzása.
Elöljáróban tegyük gyorsan hozzá, ezt a Fidesz-mítoszt saját használatra maga a balliberális értelmiség és médiaelit alkotta meg, hogy a maga teremtette mítoszt a szintén maga által kreált tényekkel szembesítse, s így bizonyítsa be, hogy Orbán és követői sem különbek nála és a balliberális hatalmi blokk vezetésénél.
Még egyszer leírom: állításuk veleje, hogy Orbánék sem különbek. A jelenkori balliberális politikai pamfletirodalom egészének ez a legfontosabb üzenete, amelyet úgy kell értenünk, hogy Orbánék sem tudnak jobban kormányozni Kádár örököseinél. A választópolgárnak eszerint tulajdonképpen nincs is választása, s jobb, ha nem kísérletezik, jobb, ha a bevált receptnek megfelelően voksol. Az SZDSZ-szel kiegészített posztkommunista hatalmi blokkra. Amúgy csak mellékesen jegyzem meg, hogy ma Magyarországon az egyetlen saját mítoszát építgető, terjesztő politikai erő az SZDSZ, amelynek egykori elnöke, a minden bizonnyal rendkívül kiváló Demszky mester könnyes szemmel szokta bemutatni az általa megnyitott, közpénzből finanszírozott és az európai fővárosokat végigturnézó kiállításokon azokat a pulóvereket, amelyek akkor voltak rajta, amikor a rendőrök csúnya szemmel néztek rá.

A balliberális hatalmi blokk tagjai és haszonélvezői szemében a legnagyobb fideszes botránykő maga a Fidesz léte, fönnmaradása és potencialitása. Hogy bármikor képes a kormány irányítását átvenni, az ország fejlődését a maitól eltérő – s ezzel a balliberális hatalmi blokk pozícióit, befolyását, gyarapodását veszélyeztető – irányba vinni. A Fidesz az elmúlt tizenhét évben a másikká, az alternatívává, ha tetszik, az ellenzékké nőtte ki magát, a balliberális hatalmi blokk egyetlen, számos szempontból persze kedvezőtlenebb helyzetben levő ellenlábasává. Pünkösti kutatásait az a kérdés inspirálta, miként fordulhatott elő Magyarországon, hogy egy első pillantásra kollégiumi szobatársak baráti társaságának látszó közösség a magyar politika alakulását meghatározó, ráadásul tartósan meghatározó szereplőjévé nőtte ki magát. Miként lehetséges az, hogy a posztkommunista szalámigép elakadt a Fideszen, amely nem jutott sem az úgynevezett magyar liberálisok befolyásos, ám megszelídített sorsára, sem abba a történelmi süllyesztőbe, amelybe Petrasovits Annától kezdve Torgyán Józsefig számosan beleestek. Pedig milyen szép is lenne – igaz, kedves balliberális barátaim? – látni a Buzera című újabb veretes műsorban Verebes István balján mondjuk a minden varázsától megfosztott Kövér Lászlót? De hát Kövér László nem Torgyán József, s most azt a kérdést teszik föl maguknak a hatalmi blokk áprilisi választás miatt remegő lábú tagjai, miként eshetett meg, hogy Orbán elkerülte a neki szánt sorsot. S gyorsan hozzáteszem: nemcsak Orbán kerülte el, hanem a kisfideszesek, a Fidesz-magyarok tömegei. Akikből közösség, duzzadó, intézményesülő és egyre erősebb politikai közösség formálódott ki.

Egyik gyakori szereplője a Fidesz-ellenes vádaknak a szakkollégium meg az a szolidaritás, amely a szakkollégisták között formálódott ki, s amely máig olyan belső biztonságot és összetartást nyújt a szakkollégistáknak, amely védelmet nyújt a leszalámizás ellen is. Van ilyen szolidaritás? Hát persze hogy van! Van elittudat? Hát persze hogy van! Van összeesküvés? Hát persze hogy nincs! Ugyanis téved s egyben téves történelmi párhuzamokra utal az, aki a szakkollégiumok falai között a nyolcvanas évek végén szerveződő összeesküvőket látja a Fidesz mai vezérkarában. Téved persze az így gondolkodó, hisz a szakkollégiumi mozgalom máig érvényes célja olyan új magyar elit kinevelése, amely tudásban, világra való nyitottságban, jogállami elkötelezettségben és egyben patriotizmusban bármely más, a magyaréhoz hasonló helyzetben levő ország elitjével fölveszi a versenyt. A szakkollégiumoknak tehát nem titkos céljuk az elitképzés, hanem vállalt és – a tapasztalatok alapján elmondható – teljesített céljuk. S míg a bolsevikok és kései örököseik a törvények uralmának nem vagy csak ímmel-ámmal vetették és vetik alá magukat, addig a szakkollégiumban folyó nevelés egyik elsődleges célja a törvényeket tisztelő, a rendet és jogállamiságot fönntartó elit kiformálása. S e nevelésnek egyik fontos eszköze az, hogy a szakkollégisták az egyetemen is és azt követően is figyelemmel kísérik egymás pályáját, s aki az elvárások szerint magas minőségű munkát végez, azt helyzetbe hozzák. Talán ezért is fordulhat elő, hogy Gyurcsány Ferenc mai tanácsadói közt is ott vannak a szakkollégisták, mert tehetségük, teljesítményük és többek közt a szakkollégiumokban kapott muníció révén érdemesek a vezető szerepre. (Zárójelben jegyzem meg, hogy igazgatóként nem kevés olyan szakkollégistával találkoztam, akiknek szülei a balliberális hatalmi blokk befolyásos tagjai voltak, s akik gyermeküket nyilvánvalóan azzal a szándékkal küldték a szakkollégiumokba, hogy örökölt magas társadalmi pozíciójukat az ott kapott tudással és kapcsolatokkal fölvértezve őrizzék meg.)

A Fidesszel kapcsolatos másik gyakran előforduló tévhit szerint a párt annyi fordulatot hajtott végre a kilencvenes években, hogy kétséges, bír-e bármifajta közös hitbéli értékkel azontúl, hogy főhatalomra törő brigantik érdekszövetsége. Nos, ehhez kapcsolódóan írjuk le gyorsan, hogy az 1990 utáni magyar belpolitikai mozgások közül a legmeghatározóbb az SZDSZ pálfordulása volt, az ellenzékiség szögre akasztása és a posztkommunistákkal való koalíció megkötése. Aminek természetesen voltak előzményei, nevezetesen a Demokratikus Charta, amely egyik napról a másikra annullálta a korábbi posztkommunista–antikommunista törésvonalat, a késő kádári utódpártot szalonképes politikai erővé tette, és egyben az ideológiai viták fókuszába a fasizmus létének, veszélyének kérdését állította.
Sokan, köztük én is a kilencvenes évek elején egyik napról a másikra megtudták, hogy fasiszták, s ezt nem mások kezdték el mondogatni, mint a néhány évvel korábban még az állampárt ideológiai fegyverzetében járőröző médiamunkások, értelmiségiek és friss sütetű demokratikus politikusok. Hát, fura érzés volt ezt tudomásul venni! Persze a fasisztává nyilvánítás, az „ahogy fölemeltünk benneteket, úgy tönkre is teszünk benneteket” üzenete nem más, mint a szalonból való eltávolítás nyelvi megnyilvánulása. Sokan megtudták, hogy nem beszámíthatók, nem tárgyalóképesek, sőt figyelemre sem méltók.
*
Nem volt ezt könnyű megemészteni 1993–94-ben, igaz, volt egy máig érvényes hatással levő tanulsága mind a szalonból való kiűzetésnek, mind pedig az elveszített választásoknak: a Fidesz körül olyan politikai intézményrendszert kell létrehozni, amely egyrészt független a balliberális hatalmi blokktól és annak pénzforrásaitól, másrészt képes mindazt a tudást és szakértelmet kitermelni, amely egy esetleges választási győzelem esetén kormányzásra képessé teszi a pártot. Természetesen ennek teljesüléséhez évek kellettek, sőt lassan elmondható, hogy egy jó évtized a maga hibáival, tévútjaival, a Fideszben máig meglevő, annak báját adó és egyben sokak elkeseredését kiváltó hiátusokkal együtt. Kellett hozzá a kormányzati tapasztalat, annak tudomásulvétele, hogy az a legrosszabb, ha jól kormányoz a Fidesz, mert emiatt az ellenfél képtelennél képtelenebb támadáskreációit kénytelen elszenvedni, valamint azt, hogy a választópolgárok jelentős része kacsaként tömi magába az „Orbán veri a családját, és egyébként is cigány” típusú és stílusú vádak nokedlijét. Az 1998–2002 közötti időszaknak az volt a nagy tanulsága, hogy a másik oldal a Fidesz vezetői, politikusai és a vele azonosulókkal szemben minden, hangsúlyozom, a fizikai erőszak kivételével minden eszközt alkalmazásra jogosnak tart. Több volt ez, mint lejáratás. Ez a morális megsemmisítés igyekezete volt és maradt máig.

Medgyessy Péter – a saját és a balliberális hatalmi blokk gondolkodására jellemző módon – csak úgy aposztrofálta az 1998–2002-es kormányzati időszakot, mint amikor az ellenzék volt kormányon. Nos, ennek a négy évnek, különösen a végének volt egy olyan tanulsága is, hogy a két nagy szavazótömb, a polgári és a balliberális nagysága hasonló, de a választásokat az a négy-öt milliónyi ember dönti el, aki voksát nem különösebben átgondolva, hanem a pillanatnyi ígérgetések szirénhangjainak bedőlve adja le. Ezen változtatni nem különösebben lehet, a posztkommunista Magyarország már csak ilyen. Ennek okait keresni izgalmas értelmiségi vállalkozás, ám változtatni rajta csak az idő fog tudni. Hiába, a népek jelentős része az aranyborjút akarja imádni.
A balliberális hatalmi blokk erre az összefüggésre mindenkinél korábban rájött, s gátlástalan ígérgetésekben és a kormányzati tevékenységet imitáló marketing-hókuszpókuszokban tehetségesebbnek is bizonyult a Fidesznél. Persze a balliberálisok rendkívül föl vannak háborodva azon, ha ellenfelük szintén a szociális ígérgetés eszközeit veti be a választók kegyeiért folyó küzdelemben. De a kettős mérce alkalmazása mellett már szinte szó nélkül elmegyünk.
Sokáig azt hittük egyébként, hogy a balliberálisok valóban jobban értenek az üzemszerű kormányzáshoz, az ország mindennapi működtetéséhez. Medgyessy, majd Gyurcsány kabinetje azonban a napnál is világosabbá tette, hogy ha tudtak is valaha kormányozni, mára már ennek a politikai képességnek nincsenek birtokában, sem hitük, sem tudásuk, sem eszközük nincs már hozzá.
Nem mintha a Fidesz 1998-ban, a kormányváltást követő első időszakban olyan kiváló kormányzati munkát végzett volna. Nem. De megtanulták, s a tapasztalatokból, a hibákból és a sikerekből építkezve kormányképessé váltak. Sokan vannak ma a jobboldalon, akik kissé neofita módon hajlanak az 1998–2002 közötti kormányzati teljesítmény túlértékelésére. Néha magam is meglepődöm attól a hittől, amellyel jó pár tízezer, főleg idősebb polgárember Orbán Viktort körülveszi. Ha nem is osztom ezeket az érzelmeket, ám elfogadom, hogy sokaknak a politika nem elsősorban kormányzati feladatot jelent, hanem a karizmával való e világi találkozás pillanatsorát. Ám hit nélkül s épp ezeknek az embereknek a hite és támogatása nélkül maga a politikus sem tudná elviselni mindazt a pergőtüzet, amelyet ma a kormányképes ellenzék képviselője a balliberális hatalmi blokk tagjaitól kap.

Még egy balliberális vádról hadd szóljak néhány szót: a felelőtlen nacionalizmus, a magyarkodás vádjáról. Balliberális írástudóink és politikusaink nem hagynak ki szinte egyetlen alkalmat sem arra, hogy a kisantant és a kádári internacionalizmus szótárának e fontos és jellemző szavait a Fideszre alkalmazzák, ezzel bizonyítva annak elhibázott jobboldaliságát és konzervativizmusát. December 5-e évfordulójának napjaiban nem kell talán példák sorával bizonyítanom, hogy a felelős hazafiság és a magyarkodás szembeállítását miként is alkalmazzák a balliberális nyelvjátékokban. A vád azzal is kiegészül, hogy, ugye, a Fidesz a kilencvenes évek elején liberális párt volt, mostanra meg hatalmi megfontolásokból magyarkodó jobboldali párttá deformálódott.
A történet azonban kissé más megvilágításba kerül, ha figyelembe vesszük, hogy az SZDSZ kilencvenes évek elején végrehajtott átállása mennyiben befolyásolta azt, amit ma a liberalizmusról gondolunk. Ugyanis ha elővesszük az SZDSZ rendszerváltás időszakában született irományait, és vetünk egy pillantást a hajdani szabad demokraták életrajzára, akkor láthatjuk, hogy a határon túl élő magyarok nemzetbe való újbóli integrációja éppenséggel jól összeegyeztethető volt a klasszikus liberalizmus útján néhány évig haladó párt egyéb ideológiai elemeivel. Mert a jogok kiterjesztése nem lehet idegen azok számára, akik következetesen liberálisnak vallják magukat.
Persze az SZDSZ átállt, s a nagy tömegpárttá válás törekvésével együtt a nemzeti összetartozás kérdését is szögre akasztotta. Ennek hátterét, Tölgyessy Péter jégre vitelének történetét ismerjük. Helyette kovászai lettek a szocialista pártot meghódító balliberális téveszméknek, amelyek nemzeti kérdésekben az egyre kevésbé divatos amerikai neoliberális szövegekkel bővítik ki a kádári kisnemzeti nacionalizmuspótlékot. Mert ne feledjük, a kádári Magyarország volt talán az egyetlen hely a keleti tömbben, ahol a kommunisták az internacionalista tanokat szajkózták, szemben a románok, csehszlovákok, szerbek nacionalista, vagyis magyarellenes kommunistáival. S hiába volt másfél évtizednyi viszonylagos demokrácia, a kádári nacionalizmuspótlék (hogy mi tudunk húst venni a boltban, a románok meg nem, meg hogy mi tudunk külföldre utazni, a csehszkók meg nem), nos, mindez milliók fejében máig megváltoztathatatlan hiedelemként trónol.
A nemzeti eszméről mindennek ellenére nem szabad lemondani, mert továbbra is, sőt sokak reményei szerint egyre inkább közösségformáló erő, amely képes a közösség tagjait áldozatvállalásra, munkára s megoldhatatlannak látszó feladatok elvégzésére sarkallni. Képes a ma élők, a holtak és a még meg sem születettek közötti, a jó élethez és a közösség fönnmaradásához szükséges szolidaritás megteremtésére és megerősítésére.
A Fidesz a jobboldal vezető erejévé válásának kezdetétől nemzeti kérdésekben kettős szorításban volt. Egyrészt az MDF-kormány alatti, néha avíttasnak bizonyuló szimbólumhasználat sokakban kétkedést idézett elő, s így meg kellett (és kell) találni azokat az újszerű formákat és megjelenési lehetőségeket, ahol a nemzeti összetartozás jelképei a közösséget erősítő hatással alkalmazhatók. Másrészt számolni kellett és kell azzal, hogy a politikai versenyben a nemzeti szimbólumrendszer esetleges túlhajszolt alkalmazása a szavazattöbbséget veszélyeztető tényezővé válhat.
Ám ezek a kérdések elsősorban a napi politikai küzdelem kérdései. A nagyobb jelentőségű kérdés a patriotizmus mibenlétét illetően az, hogy miként használhatók ki a nemzeti összetartozás eszméiben rejlő, a közösség egészét erősítő gazdasági, demográfiai és szociális erőforrások. A gazdasági patriotizmus lassan körvonalazódó elképzelése jó megoldásokat kínálhat azokra a problémákra, amelyekkel a globális versenyben meglehetősen kiszolgáltatott helyzetbe kerülő Magyarország ma szembesül.

Sokan megtapasztalták 2002 óta a kiszorítottság és a parkolópályára állítottság keserűségét. A föntiekben talán sikerült bemutatnom, hogy minderre miként kerülhetett sor, ha tetszik, lépésről lépésre miként kellett a Fidesz-magyaroknak belátniuk, hogy tehetségüket, tudásukat csak akkor tudják a közösség szolgálatába állítani, ha a balliberális hatalmi blokkal szembemenve, attól nagyrészt függetlenül, önálló intézményrendszert, önálló politikai részközösséget hívnak életre, s dacolva a támadásokkal a kényelmetlenebb utat választják. Nem heroikus, nem egy mindent elsöprő eszme által vezérelt építkezés volt ez, s azt sem mondhatjuk, hogy nem voltak benne hibák. Ám mára olyan helyzet állt elő, hogy a kormányzati kudarcról kudarcra bukdácsoló balliberális hatalmi blokkal a versenyt minden szempontból fölvevő ellenzék jött létre. Magyarországnak így valóban lesz választási lehetősége 2006-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.