Egy új törvény miatt tízezrek szabadultak iraki börtönökből

A túlzsúfolt börtönök évek óta komoly kihívást jelentenek a közel-keleti ország számára. Irak most új amnesztiatörvénnyel próbálja enyhíteni a nyomást, eddig már több mint 19 ezer rabot engedtek szabadon.

Forrás: MTI2025. 05. 14. 6:26
Illusztráció: Két megbilincselt iraki elítélt érkezik a bírósági tárgyalásukra
Illusztráció: Két megbilincselt iraki elítélt érkezik a bírósági tárgyalásukra Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak igazságügyi hatóságai kedden közölték, hogy az idén eddig 19 381 elítéltet engedtek szabadon az új amnesztiatörvény alapján. A jogszabály célja, hogy mérsékelje a büntetés-végrehajtási intézmények túlzsúfoltságát, ami régóta feszíti az ország igazságügyi rendszerét. A döntés értelmében a törvény vonatkozik például az Iszlám Állam terrorszervezet azon tagjaira is, akik nem követtek el gyilkosságot. Emellett korrupciós ügyek, vagyon elleni bűncselekmények, illetve kábítószer-kereskedelem miatt elítéltek is szerepelnek a kedvezményezettek között.

Irak több mint 19 ezer rabot engedett szabadon az új amnesztiatörvény révén, hogy enyhítsék a börtönök súlyos túlterheltségét.
Irak több mint 19 ezer rabot engedett szabadon az új amnesztiatörvény révén, hogy enyhítsék a börtönök súlyos túlterheltségét.
Fotó: AFP

Az iraki börtönökben égető a férőhelyhiány

Az igazságügyi minisztérium tájékoztatása szerint összesen 93 597 ember tartozik az új törvény hatálya alá. Ez a szám magában foglalja a távollétükben elítélteket, az óvadék ellenében szabadlábra helyezetteket, valamint azokat is, akik ellen ugyan letartóztatási parancs van érvényben, de azt még nem hajtották végre.

Irakban jelenleg körülbelül 65 ezer ember raboskodik a 31 állami börtön egyikében, miközben ezek a létesítmények ennek csupán a felét képesek befogadni. 

Az igazságügyi miniszter május elején elmondta, hogy a helyzet tarthatatlanná vált, ezért volt szükség a gyors és kiterjedt jogszabályi beavatkozásra. A kormány most abban bízik, hogy a lépés nemcsak az intézményekre nehezedő nyomást enyhíti, hanem hozzájárulhat egy hosszabb távú igazságügyi reformhoz is, amelyben a nem erőszakos bűncselekmények másfajta megítélést kaphatnak a jövőben.

Borítókép: Illusztráció: Két megbilincselt iraki elítélt érkezik a bírósági tárgyalásukra (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.