Del Ponte zsarolja a szerb kormányfőt?

Mind a szerb, mind a horvát miniszterelnök Hágával álmodik. Belgrád egyre erőteljesebb nemzetközi nyomásnak van kitéve, hogy mielőbb szolgáltassa ki Ratko Mladics boszniai szerb parancsnokot, Zágrábnak pedig a közvélemény kemény tiltakozását kell elviselnie Ante Gotovina tábornok Hágába juttatása miatt.

Sebestyén Imre
2005. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elégedetlenséget csillapítani igyekvő Ivo Sanader nem győzi hangoztatni, hogy kormánya mindent megtesz a Kanári-szigeteken letartóztatott tábornok jogi védelméért. Ezt követelik tőle a veteránok, ezt a hadirokkantak egyesületei, ezt a hadsereg, de a közvéleménynek még az a része is, amely elkerülhetetlennek tartotta Gotovina hágai perét, s támogatta a kormány lépéseit is, hogy vessenek véget a Horvátország uniós esélyeit hátráltató Gotovina-ügynek.
Luka Misetic, a tábornok amerikai ügyvédje azt állítja, hogy Gotovina lelkileg erősnek látszott, kiegyensúlyozottabb, mint letartóztatása előtt volt. Panasza semmire sincsen. Az ügyvéd ma Zágrábba utazik tanácskozni a kormánnyal a védelem részleteiről, de a támogatás anyagi vonatkozásairól is. A horvát sajtó közben vissza-visszatér a letartóztatásra, az azt megelőző rejtőzködésre, amelyekről keveset hoztak nyilvánosságra. Az Interpol azzal büszkélkedik, hogy kulcsszerepet játszott Gotovina felkutatásában.
Belgrádi sajtóinformációk szerint a Mladics utáni nyomozásba bekapcsolódtak a külföldi hírszerzők – mint Gotovina esetében is –, de jelen vannak a hágai törvényszék szakemberei is. A Blic azt írja, hogy Kostunicának világosan a tudomására hozták – a hágai főügyész által –, hogy hatalmon maradásának feltétele Mladics lefogása. Kostunica hatalmon akar ugyan maradni, ám Mladics átadása nem egyszerű számára. Ha a boszniai szerb parancsnok Hágába kerül, ott minden mondat, amely védelmében hangzana el, súlyos vád lenne Milosevicsre, aki pedig Szerbiában még erős befolyással bír. A katonai elhárítás egy része, de a civilek is védik Mladicsot, ezzel Milosevicset is. A hír, hogy Belgrádban tudják, hol tartózkodik Mladics, feltehetőleg igaz. Csak aki ezt tudja, az nem működik együtt Hágával.



Tárgyalnának az autonómiáról. A három kisebbik vajdasági magyar párt, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Magyar Polgári Szövetség levéllel fordult Borisz Tadics szerb elnökhöz, Vojiszlav Kostunica miniszterelnökhöz, hogy mielőbb kezdjenek tárgyalásokat a kisebbségi autonómiáról, amellyel rendezni lehetne a magyarok nyílt és megoldatlan problémáit Szerbiában. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.