Gyors ütemben növekszik jövőre az európai feltörekvő térség – benne Magyarország – külső finanszírozási igénye, miközben a kölcsönök ára is emelkedik – figyelmeztet a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő legfrissebb régiós elemzése. Az intézet kimutatásai szerint az európai, közel-keleti és afrikai feltörekvő piaci térség idei – 29,7 milliárd dollárra becsült – új szuverén kötvénykibocsátásának háromnegyedét Magyarország, Lengyelország és Törökország vitte a piacra.
A hazánk és Törökország közötti párhuzamra a Fitch már egy korábbi jelentésében is felhívta a figyelmet, megállapítva, hogy mindkét ország nagymértékben függ a külföldi befektetőktől, a magas ikerdeficitet, vagyis az államháztartási és a folyó fizetési mérleg együttes hiányát ugyanis döntően ennek a befektetői körnek a vásárlásai finanszírozzák.
*
Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg az emelkedő magyarországi finanszírozási igényt illetően a világ egyik vezető pénzintézete, a JP Morgan is, amelynek egy korábbi előrejelzése szerint hazánk idei kötvénykibocsátásánál a feltörekvő országok közül egyedül csak Törökország bocsát ki nagyobb összeget.
A Fitch prognózisa azt mutatja, hogy a megugró finanszírozási igénnyel párhuzamosan drágulnak a hitelek, miután az USA-ban és az eurózónában is emelkednek az irányadó kamatok. A hitelminősítő az amerikai alapkamat öt százalék körül tetőzését jósolja 2006-ra. A Fitch megállapításait támasztják alá a Reuters hírügynökség legutóbbi adatai is, amelyek szerint a térségi országok közül amúgy is a legmagasabbnak számító magyar kamatprémium az utóbbi hónapokban még magasabb lett, azaz drágábbá vált a magyar állam adósságának finanszírozása. A romlás a Financial Times szerint a kormányzati hiánycél jelentős túllépésének bejelentése óta tart, az államkötvény-értékesítési adatok ugyanis azt jelzik, a kormány arra kényszerült, hogy magasabb kamatprémiumot kínáljon a befektetőknek.
A Fitch mostani jelentése szerint az amerikai és az európai kamatemelések valószínűleg érezhetően lelassítják a gazdasági növekedés ütemét: a hitelminősítő az idei évre jósolt 3,6 százalék után jövőre 2,7, 2007-re pedig már csak kétszázalékos amerikai GDP-növekedést vár.
Az euróövezeti előrejelzés a jövő évre vonatkozóan 1,9 százalékos, miközben a feltörekvő európai térség a hitelminősítő szerint – az idei 5,2 százalékos átlagos bővülési ütem után – jövőre ötszázalékos lesz, míg 2007-ben 5,1 százalékos dinamika várható.
Lemaradásban. Az idei év első kilenc hónapjában a magyar gazdaság növekedése 4,1 százalékos volt, valamivel lassúbb, mint az előző évben: GDP-ütemünk a visegrádi országok közül meghaladta Lengyelországét, elmaradt ugyanakkor az 5,5 százalékos szlovák és az ötszázalékos cseh dinamikától – állapítja meg Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársának a Menedzsment Fórum internetes portálon tegnap közzétett elemzése, amely szerint a növekedés lassulása a világgazdaság konjunktúrájának ötről négy százalékra mérséklődésével függött össze.

TEK-akció a belvárosban – videón mutatjuk a kitoloncolt ukrán kém elfogását