Gál J. Zoltán újabb kommunikációs akciója

Munkatársunktól
2005. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét jelentősebb erőművel már 1997-ben megállapodtak a Magyar Villamos Művek által a cégek számára fizetendő rendelkezésre állási díj mértékéről, amelyet Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere egy japán–finn, valamint egy angol erőmű vonatkozásában rendeletben módosított – jelentette be tegnap Gál J. Zoltán. Az MSZP-s politikus szerint a döntés „több volt, mint hiba”, olyan gondatlanság, amely felveti a hűtlen kezelés gyanúját. A 2001-es döntés ugyanis – a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára szerint – 1,7, illetve nyolcmilliárd forintnyi extraprofitot eredményezett a két erőmű esetében, ráadásul az évente csökkenő rendelkezésre állási díjat növekvőre változtatta. A gazdasági bizottság energetikai albizottságánál az Orbán-kabinet áramra vonatkozó árpolitikájának, a Központi Ellenőrzési Hivatalnál pedig a Magyar Energia Hivatal korábbi árpolitikájának vizsgálatát kezdeményezik – közölte Gál J. Zoltán. A képviselő azt mondta, hogy ha a vizsgálatok eredménye alapján személyes felelősség vethető fel, az ügyet jogi útra terelik.
Podolák György kérdésünkre a 2001-es rendeletről azt mondta, az erőművezetőkkel lezajlott megbeszélésen „ilyen részletkérdésekbe nem akartak belemenni”, a politikának ugyanis elveket, célokat kell meghatároznia. Orbán Viktor ugyanerről kifejtette: Matolcsy Györgyhöz kell fordulni ebben az ügyben, „mert ezek azok a szakmai részletkérdések, amelyek a miniszterekre tartoznak”.
Matolcsy György közleményében arra emlékeztet, hogy a Horn-kormány idején, 1997-ben vezették be a villamosenergia-ár hatósági meghatározásának képletét. Az Orbán-kormány számára 2001-ben nyílt először lehetőség arra, hogy a négy évre vállalt árképzési módszert módosítsa. Így 2001-ben 20 százalékkal csökkentették a privatizált áramszolgáltatók korábbi profitját. Matolcsy György szerint idén, az év elején fel is lehetett volna mondani az árképletet, és kivezetni a villamosenergia-rendszerből a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket. De ezt a Gyurcsány-kormány nem tette meg. A hazai villamosenergia-rendszer torzulásai az 1995-ös privatizációnak nevezett állami eladáshoz köthetők, akkor születtek meg azok a szerződések, amelyek a későbbi ár- és költségtorzulásokhoz vezettek. Ma már az EU is támadja ezeket a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, ezért megteremtődtek a politikai és gazdasági feltételek e szerződések felülvizsgálatára, majd rendszerszerű kivezetésére. Az Európai Unióval egyeztetett lépéssorozat nyomán reális lehetőség van a hazai lakossági villamosenergia-ár mintegy 10 százalékos csökkentésére, ehhez azonban a jelenlegi kormány részéről nem a felelősség áthárítására, hanem a felelős kormányzati lépések vállalására volna szükség – áll Matolcsy György közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.