A holokausztról, az emberiség ellen elkövetett egyik legnagyobb bűntettről már számos megközelítésben írtak. Kiszely Gábor most megjelent könyve, a Mondd el fiaidnak…! nagy értéke, hogy szenvedélymentes, tárgyilagos és mégis megrázó, megdöbbentő mű. Kiszely koncepciójának középpontjában nemcsak egy részletgazdag, tudományos igénnyel feldolgozott holokauszttörténet áll, hanem azoknak az elméleteknek az elemzése is, amelyek a mindenkori diktatúrák embertelenségét igyekeznek palástolni.
A könyv alcíme – A holokauszt és Magyarország – is jelzi, hogy nemcsak a magyar zsidóság sorsát tárgyalja a dokumentum-összeállítás, hanem elemzi a nemzetiszocializmus lételemét, az 1935-ben hatályba lépett nürnbergi törvényeket, ami egyenesen vezetett először a Németországból, majd később a meghódított területekről elhurcolt zsidók megsemmisítéséhez. A kötetben szó esik a Wannsee-konferenciáról, amelyen döntöttek a „zsidókérdés végleges megoldásának” szervezési módjáról, és innen lépésről lépésre tárul fel a koncentrációs táborok világa.
A kétszázötven oldalas könyv különösen figyelmet érdemlő része az, amely a magyar zsidóság sorsával a népirtásig foglalkozik. Megtudhatjuk, hogy Mária Teréziától kezdve az 1867-es kiegyezésen át egészen a dicstelen Tanácsköztársaság vörösterrorjáig menynyire jellemző volt a magyar társadalomra a befogadás. Mutatja ezt a zsidóság létszámának ugrásszerű növekedése is: míg 1840-ben alig több mint kétszázezer, addig 1914-ben, a háború kitörésekor már egymillió zsidó élt a Magyar Királyság területén. A dokumentumkönyv behatóan foglalkozik a kommün leverése és a Trianon utáni időkkel, a zsidótörvényekkel, majd a német megszállás utáni sorsukkal, a deportálásokkal, a nyilas diktatúrával. Kiszely új adalékokkal szolgál a magyarországi Zsidó Tanács működéséről, a mentési akciókról és a magyar keresztény egyházak vészkorszakbeli szerepéről. Olvashatunk Slachta Margit, a Szociális Testvérek Társasága főnökének szerepéről és szembeszegüléséről a faji diszkriminációval, nem kevésbé tanulságosak a gyulafehérvári püspök, Márton Áron, a győri megyés püspök, Apor Vilmos, a veszprémi püspök, Mindszenty József, a pannonhalmi bencés főapát, Kelemen Krizosztom menekítési akciói. A könyv különös értéke, hogy végre együtt olvashatjuk azoknak a zsidómentő magyaroknak a nevét, akiknek a Jad Vasem Intézet a Világ Igaza kitüntetést adományozta. Ez a könyv az elképzelhetetlenről, az emberi elaljasulásról és a hősiességről sorol példákat. Érdemes kézbe venni.
(Kiszely Gábor: Mondd el fiaidnak…! Kairosz Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 2500 forint)

Nem fog hinni a szemének – Mutatjuk, milyen esszéket írt volna a ChatGPT a magyarérettségin!