Rossz minőségű termék forgalomba hozatalának előkészülete miatt indítottak büntetőeljárást annak a kft.-nek a tulajdonosa ellen, amelynek csepeli telephelyén 73,5 tonna, lejárt szavatossági idejű baromfihúst találtak a hét végén – közölte lapunkkal Sas Oszkár, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. A 33 éves aszódi K. Mihályt azzal gyanúsítják, hogy Szlovákiából, Csehországból és Lengyelországból ő hozatta be kereskedelmi értékesítésre a fogyasztásra alkalmatlan csirkét és pulykát. A vám- és pénzügyőrség elsődleges szakvéleménye szerint az áru legálisan jutott el külföldről a XXI. kerületi Orion utcai raktárba, a szállítmány papírjai formailag rendben voltak. Az üzletekben és a piacokon még nem fedeztek fel egyetlen darabot sem a kifogásolt minőségű cseh, szlovák és lengyel importáruból – tette hozzá a szóvivő. Más forrásból megtudtuk: a szabadlábon védekező K. Mihály megtagadta a vallomástételt, mert ügyvédje nem volt jelen a kihallgatáson.
Sem a klíma, sem a helyiségek berendezése nem volt megfelelő élelmiszer tárolására a kft.-nél – tudtuk meg Süth Miklós országos főállatorvostól. Elmondta: a legfrissebb húsárunak is ma járt le a szavatossága, jelentős mennyiségű terméknek azonban már több hónapja, rengeteg csirke és pulyka ezért büdös volt.
A pénteki ellenőrzés után az Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Szolgálat munkatársai másnap reggel vámosokkal és rendőrökkel együtt visszamentek a raktárba, de nem akarták beengedni őket. Miután bejutottak, megdöbbenve tapasztalták, hogy az este kiürített polcokat újra feltöltötték romlott hússal. Ekkor átvizsgálták az összes épületet és a konténereket. Mindenütt baromfira bukkantak, a feltárt mennyiség értéke körülbelül nyolcvanmillió forint. Hozzávetőleg százötvenezer családnak jutott volna egy ebéd a mára már megsemmisített menynyiségből.
A raktár alkalmazottai azt állították, hogy a cég csak ezen a héten kezdte volna meg működését. Az ellenőrök azonban a csomagolóeszközökön kívül a hús feldolgozásához használt berendezéseket is találtak, például keverőgépet. A vállalkozásnak az eddigi információk szerint egyetlen élelmiszer-ipari tevékenységre sincs engedélye. Az országos főállatorvos nagyfokú közegészségügyi veszélyeztetés miatt is eljárás megindítását kezdeményezi az ügyben.
A csepeli húsraktárat bejelentés után fedezték fel. A madárinfluenza-veszély miatt korábban kialakított információs vonalon érkezett a hír a hatósághoz, hogy az Orion utcában sűrűn látni kamionokat. A főállatorvos még december elején fokozott állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági vizsgálatot rendelt el. Az említett kommunikációs hálózatot most erre a célra használják fel. A következő napokban a szezonális termékek: a szaloncukor, a díszcsokoládé, a virsli és a pezsgő gyártói, valamint forgalmazói számíthatnak kiemelt ellenőrzésre.
A korábbi botrányok. A Magyar Szürke Szarvasmarha Tenyésztők Egyesülete a múlt hónapban feljelentette a Cora hipermarketláncot, mert áruházaiban szeptemberben és októberben szürke marha néven egyéb fajtához tartozó szarvasmarha húsát árusította. Az áruházat a fogyasztók megtévesztésével, áron aluli értékesítéssel és élelmiszer-hamisítással vádolta az egyesület. A Cora szintén feljelentést tett, mivel a szarvasmarhák egyedi azonosítására szolgáló ENAR-számot a beszállítóktól kapják, és annak ellenőrzésére nem volt lehetőségük. Egy bajor üzemből 1100 tonna, emberi fogyasztásra alkalmatlan, vágott baromfit szállítottak Lengyelország, Olaszország, Hollandia és hazánk húsfeldolgozóiba. Heten betegedtek meg romlott disznósajttól tavasszal Nagymaroson és Dányban. Az ügyben rendőrségi vizsgálat indult. A gyanú szerint egy húsforgalmazó cég kereskedett a romlott termékkel.