Karós Vlad fogsága

Könyvesház

T. Németh László
2005. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nem feledhetjük, hogy bármely nép vagy történeti táj múltja egyben az együttélés története is, a más népekkel és egyben a saját történelmével való együttélésé.” Miskolczy Ambrus az interetnikus kapcsolatok szemszögéből, a hangsúlyt a közös múltra helyezve mutatja be a román nép történetét a kialakulástól a modern román nemzet megteremtéséig. A kötetben minden korszak esetében a múlt áttekintésének vezérfonala a magyar és a román nép együttélése.
A román nép eredetére vonatkozóan kis mennyiségű használható forrásanyag áll a kutatók rendelkezésére. Miskolczy Ambrus – bár nem fogalmaz határozottan – a korábbi kutatásokat értékelve a balkáni eredet mellett áll ki. Eszerint a románság a mai Albánia határvidékén alakult ki. A kötetben olvashatunk a románok Kárpát-medencei megjelenéséről, az Árpád-házi királyok alatt elnyert kiváltságokról és a két román állam létrejöttéről. A XIV. század első felében Basarab vajda, miután magyar segítséggel kiszorította a tatárokat, egyesítette a havasalföldi vajdaságokat, kenézségeket. Néhány évtizeddel később pedig – magyar harcosok részvételével – Bogdánnak köszönhetően kialakult a moldvai vajdaság is. A XV. század a törökellenes küzdelmek korának kezdete; ebben a korszakban élt Karós Vlad, román nevén Vlad Tepes, akit Drakulaként ismerünk. A szadizmusáról elhíresült, a saját érdekeit bármi áron megvédeni kívánó vajda Mátyás szövetségére számított, a magyar király azonban a békét tartotta szem előtt, és elfogatta. A később szabadon engedett vajda ismét elfoglalta a havasalföldi trónt, majd a békére vágyó bojárok megölték.
A reformációnak köszönhetően a román elit elmagyarosodott. A XVIII. század végétől azonban a nemzeti ébredési mozgalmak következtében a kultúra súlypontja a román fejedelemségek területére helyeződött át. Miskolczy Ambrus értékelése szerint az erdélyi triász – Samuil Micu-Klein, Gheorghe Sincai és Petru Maior – „műve a nemzet fogalmának szakralizálása”. A szerző a történetírás felelősségét hangsúlyozza a román nép Kárpát-medencei történetét bemutató kötetében: „Ki tagadná, hogy a múltba tekintés egyben pillantás a jövőbe. Mert aki a múlt sokszínű világának magyarázata helyett egyetlen sémát érvényesít, az nemcsak egyféle múltat, hanem csak egyetlen jövőt (vagy egyet sem) tud elképzelni; a szenvedéskultusz csak szenvedést szülhet – és elnyomást az együttélés helyett.” A szerző fontosnak tartja a magyar és a román kutatások összehangolását, a múlt feltárását pedig a „közös munka” és a „dialógus” eszközének tekinti.
(Miskolczy Ambrus: Románok a történeti Magyarországon. Lucidus Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 2600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.