A Németország légterét és repülőtereit többszörösen igénybe vevő Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) gépein szállított, terroristagyanús személyek sorsán túlmenően a Merkel-kabinet minden bizonnyal szóba hozza annak a Libanonból származó, német állampolgárságú férfinak az esetét is, akit az amerikaiak 2003 végén Macedóniából vittek Afganisztánba, ott öt hónapon keresztül vallattak, majd 2004 májusában – bizonyítékok hiányában – szabadon engedtek – írta kölni tudósítónk.
Stephen Hadley, a Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadója azzal kecsegtette Rice vendéglátóit, hogy a külügyminiszter kimerítően foglal majd állást a titkos repülőjáratokról és az állítólagos börtönökről, ám a CIA tevékenységére nem lesz hajlandó bővebben kitérni.
*
Maga Rice közvetlenül Európába indulása előtt cáfolta, hogy hazája CIA-járatokat használna terrorizmussal gyanúsított személyek szállítására olyan országokba, ahol megkínozzák őket. Azt elismerte, hogy a gyanúsítottakat légi úton szállították a „kiszolgáltatás” névvel illetett eljárás során.
Az amerikai külügyminisztert fogadó újdonsült német nagykoalíció ezzel nincs irigylésre méltó helyzetben, február 21-ig ugyanis választ kell adnia az Európa Tanács kérdésére, miszerint milyen intézkedéseket foganatosított azt követően, hogy tudomást szerzett a CIA akcióiról. A jelek ugyanis arra utalnak, hogy a Schröder-kormány nyilvánosan elhatárolta ugyan magát az Egyesült Államok Irak-politikájától, a háttérből azonban szorosan együttműködött az amerikaiakkal. A Neu-Ulmban élő Haled el-Maszri esete például a volt szociáldemokrata–zöldek-koalíció belügy-, illetve az új kormány külügyminiszterét hozhatja nehéz helyzetbe. A férfi kálváriájáról vasárnapi számában a Washington Post számolt be: eszerint a tévedésből elfogott német állampolgárt megdöbbentő körülmények között tartották fogva, és vallatták öt hónapon át a CIA egy titkos afganisztáni börtönében, majd amikor fény derült ártatlanságára, elengedték. Otto Schily belügyminiszter tudott a terroristának tartott férfi esetéről, de az akkori amerikai nagykövet kérésére nem hozta nyilvánosságra az esetet. Frank-Walter Steinmeier jelenlegi külügyminisztert hathatósan kompromittálná, ha kiderülne, hogy tudott az incidensről. Márpedig Schröder kancellári hivatalának a vezetőjeként és a titkosszolgálatok koordinátoraként szintén ismerhette az elkendőzött ügyet. A meghurcolt Haled el-Maszri pedig éppen ma kíván pert indítani a CIA ellen Németországban.
Közben a leköszönő lengyel elnök az osztrák Der Standard lapnak nyilatkozva elképzelhetőnek tartotta, hogy a CIA repülőgépei leszálltak Lengyelországban „technikai vagy egyéb okok miatt”. Aleksander Kwasniewski ugyanakkor leszögezte: kizártnak tartja, hogy a CIA titkos börtönöket üzemeltetett az ország területén.

Orbán Viktor: Győzike ide kevés lesz, indulnak a sajtóperek!