Tüntetést csak akkor lehet betiltani, ha a közlekedés más útvonalon nem oldható meg – mondta a gyülekezési törvényt idézve Kőszeg Ferenc. A Magyar Helsinki Bizottság elnöke szerint a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a rendőrség csupán az olyan demonstrációkat tilthatná meg, amelyek egyszerre zárnák le Budapest összes hídját. Akkor ugyanis az emberek nem tudnának közlekedni Pest és Buda között. Gergényi Péter ezzel szemben a XII. kerületi Jagelló úton akadályozta meg a demonstrációt. Kőszeg ezt nevetségesnek tartja, arrafelé ugyanis nincs számottevő forgalom, olyan pedig végképp nincs, amelyet ne lehetne más útvonalra terelni. A tiltás valódi oka: a rendőrség nem akarta, hogy a tiltakozók a volt miniszterelnök, Medgyessy Péter háza elé vonuljanak.
*
A Magyar Helsinki Bizottság már a múlt évről szóló angol nyelvű jelentésében is a Nemzetközi Helsinki Szövetség tudomására hozta, hogy a budapesti rendőrfőkapitány jogsértő módon, önkényesen jár el a gyülekezési joggal összefüggésben – emlékeztetett Kőszeg Ferenc.
A bíróság azóta hozott döntései ezt megerősítik – közölte Kőszeg. A jogvédő szervezet vezetője ugyanakkor úgy véli, a mostani ügyekben szereplő egyesület, a Lelkiismeret ’88 Csoport megsértette az egyesülési törvényt, amikor honlapján például a kendermagosok vagy a melegek tüntetésének megzavarására hívott fel, az ügyészségnek ezért el kellene gondolkodnia, hogy a civil szervezet működése megfelel-e az egyesülési törvénynek.
Ismert: a bíróság december 5-én megsemmisítette a főkapitánynak azt a határozatát, amellyel Gergényi közlekedési okra hivatkozva megtiltotta, hogy a Lelkiismeret ’88 az idén december 1-jén Medgyessy Péter háza elé vonuljon. A civil szervezet rosszallja, hogy 2002 -ben a két kormányfő a Kempinski szállóban pezsgővel koccintott a román nemzeti ünnepen.
A Fővárosi Bíróság december 9-én újabb elmarasztaló határozatot hozott. Kimondta: a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) 2003 decemberében jogellenesen oszlatta fel a Lelkiismeret ’88 tüntetését a Jagelló úton. A demonstrálók Medgyessy házához akartak eljutni. A feloszlatás azért volt jogsértő, mert a tüntetést előzőleg nem tiltotta meg a rendőrség, emellett a rendezvény nem vesztette el békés jellegét.
Vereséget szenvedett a BRFK az ügyek harmadik csoportjában is. A bíróság felmentette a rendzavarás szabálysértése alól azt az 50 tüntetőt, akiket a jogellenes feloszlatás részeként előállítottak. A bíróság egyedül az egyesület vezetője, Kocsis Imre esetében állapította meg a rendzavarást, de az eljárást megszüntetve figyelmeztetést alkalmazott. Szerettük volna megkérdezni Gergényi Pétert is. Válaszképpen a BRFK kommunikációs osztálya lapunkkal azt közölte: a rendőrség a törvény szerint végzi munkáját, és tiszteletben tartja a bíróság döntését. Batiz András kormányszóvivő pedig megerősítve, hogy a testület törvénysértő akcióinak nem lesz következménye kijelentette: a kormány nem avatkozik be a rendőrség munkájába.

Kőkemény kérdésekkel zárult a Lázárinfó Keszthelyen, sok helyi téma is terítékre került