A Roszkoszmosz orosz űrügynökség közlése szerint az űreszköz szombat reggel 6 óra 24 perckor lépett be a Föld atmoszférájába az Andamán-szigetektől mintegy 560 kilométerre nyugatra, majd az indonéziai Jakartától nyugatra zuhant a tengerbe. Esetleges károkozásról, illetve a szonda roncsairól egyelőre nincs információ – adta hírül az MTI.

Fotó: AFP
A Szovjetunió 1961 és 1983 között több űrszondát is felbocsátott a Vénusz megfigyelésére a Vemyera-űrprogram keretében. Több űreszköz sikeresen leszállt a bolygón, és adatokat sugárzott a Földre, az 1972. március 31-én felbocsátott Kozmosz–482 azonban letért a tervezett pályáról már röviddel a felbocsátás után, és 53 éven át Föld körüli pályán keringett.
Eredetileg a Vénusz kutatására tervezték
Az űreszközt a Vénusz megfigyelésére indították, de a magasabb fokozat meghibásodása miatt magas elliptikus pályán keringett a Föld körül, és fokozatosan közeledett bolygónkhoz
– közölte a Roszkoszmosz. A Kozmosz–482 a Szovjetunió Venyera-programjának része volt, amely a Vénusz bolygó kutatására irányult. A program keretében tíz szonda sikeresen landolt a forró, kopár felszínen. A Kozmosz–482 azonban nem jutott el céljához: a hordozórakéta meghibásodása miatt a leszállóegység Föld körüli pályán rekedt. Az Európai Űrügynökség (ESA) figyelemmel kísérte az űrszonda visszatérését, és közölte, hogy a legutóbbi radarérzékelés Németország felett történt. A becsült visszatérés időpontjában azonban a radarok már nem tudták követni a szondát, ezért az ESA arra a következtetésre jutott, hogy a visszatérés „valószínűleg már megtörtént”.
Az űreszköz, amely körülbelül egy méter átmérőjű és 564 kilogramm tömegű volt, több mint ötven évig keringett egyre süllyedő ellipszis pályán a Föld körül. Mostanra azonban eléggé lelassult ahhoz, hogy belépjen a Föld légkörébe és visszatérjen.
Az ilyen visszatérések nem számítanak ritkaságnak: az ESA adatai szerint 2022-ben több mint 2400 ember alkotta tárgy tért vissza az űrből. A legtöbb ezek közül elég a légkörben, a fennmaradók pedig többnyire az óceánba hullanak.
A Kozmosz–482 azonban különleges eset, mivel olyan strapabíróra tervezték, hogy túlélje a Vénusz sűrű légkörén való áthaladást, valamint a 464 Celsius-fokos felszíni hőmérsékletet is kibírja a váz. Emiatt feltételezhető volt, hogy akár egy Föld légkörébe való visszatérést is épségben átvészelhet. Az ESA megjegyezte:
Az űrszemét által okozott személyi sérülés esélye rendkívül alacsony.
Egy ember éves szintű sérülési kockázata az űrszeméttel kapcsolatban kevesebb mint 1 a 100 milliárdhoz – jóval kisebb, mint például a villámcsapás esélye, amely körülbelül 1 az 1,5 ezerhez.
Az űrszonda közeledését automata rendszerrel figyelték, hogy el lehessen kerülni a balesetet a becsapódáskor
– közölte az űrügynökség. A szombati ellenőrizetlen visszatérés előtt a szakértők jelezték, hogy a Vénusz atmoszférájához tervezett, megerősített űreszköz épségben túlélheti a becsapódást. A Roszkoszmosz azonban közölte, hogy a Kozmosz–482 megsemmisült.
Borítókép: A Kozmosz-482 űrszonda, kiállítás a Lavocskin Kutató és Termelő Egyesület Múzeumában. Forrás: © Wikimédia