Történelmi lépés volt: működik a kiotói egyezmény – jelentette be Stephane Dion kanadai környezetvédelmi miniszter, miután az ENSZ tizenegyedik, Montrealban zajló klíma-világkonferenciájának résztvevői elfogadták az ajánlás működési szabályzatát – adta hírül az Associated Press.
Az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményéhez csatolt kiotói jegyzőkönyvet – amely negyven fejlett ipari országnak írja elő az üvegházhatású gázok kibocsátásának az 1990-es szinthez viszonyított 5,2 százalékos csökkentését 2008 és 2012 között – 1997-ben fogadták el, és idén február 16-án lépett életbe – emlékeztetett a távirati iroda.
A tíznapos találkozón több mint nyolcezer környezetvédő, tudós és kormányhivatalnok gyűlt össze a kanadai nagyvárosban, ahol a jövő hétre körülbelül százhúsz környezetvédelmi minisztert és kormányfőt várnak a tárgyalások végső szakaszára.
Az egyezmény aláírásától sokáig vonakodott a világ egyik legnagyobb szennyező országa, Kína. Sokak szerint igazságtalanság a Föld két legnépesebb és erőteljes ütemben gyarapodó államától, Kínától és Indiától elvárni, hogy csökkentsék a károsanyag-kibocsátásukat, mert ez azt jelentené, hogy szegénységben élő polgáraikat is rá kellene venniük a takarékosabb energiahasználatra. Az ellentábor azzal érvel, hogy nem a háztartások, hanem az ipari létesítmények bocsátják ki a tetemes mennyiségű mérgező gázt, velük kell foglalkozni. Ettől függetlenül Kína a jegyzőkönyv aláírására ösztönözte az Egyesült Államokat Montrealban – jelentette az AFP. A glóbusz legnagyobb szennyezőjének és Ausztráliának a képviselői megfigyelőként vettek részt a konferencián. Az USA nem ír alá, hallani sem akar a kiotói jegyzékről.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó