Kedden este az Országgyűlés a Pénzügyminisztérium jóváhagyásával elfogadta azt a tőkepiacitörvény-módosítási javaslatot, amely a Keler (Központi Elszámolóház és Értéktár) Rt. kettéválasztásáról és az értéktár 50 százalék plusz egy szavazati jogot képviselő részének állami tulajdonban maradásáról döntött.
Az Országgyűlés akként döntött a törvényi módosításról, hogy sem a Keler jelenlegi meghatározó tulajdonosát, a BÉT Rt.-t és legfőképpen magát a Keler Rt.-t sem kérdezték meg a döntésről. Az ügy kapcsán Lantos Csaba, a Keler elnöke azt nyilatkozta lapunknak, hogy értetlenül áll a fejlemények előtt, szerinte nem szakmai, hanem politikai döntés született a parlamentben. Az ilyen jellegű szétválasztásnak a befektetők isszák meg a levét, hiszen így drágulnak majd a Keler szolgáltatásai – nyilatkozta Lantos Csaba.
Mint ismeretes, a BÉT Rt. több mint egy éve jelezte, hogy a Magyar Nemzeti Bank által tulajdonolt 53 százalékos Keler-tulajdont megvásárolná. Az MNB az ÁPV Rt.-t egy kormányhatározat alapján megbízta, hogy keresse meg a Keler értékesítési tanácsadóját. Az eladási procedúra megkezdődött, de az Európai Központi Bank kérte, hogy kockázatkezelés miatt ketté kellene választani az értéktári és az elszámolóházi tevékenységet. A kedden tárgyalt tőkepiaci törvénymódosítás a kettéválasztásról is döntött, amit mind a Keler, mind a BÉT már korábban elfogadott és támogatott.
A BÉT-nek mint tulajdonosnak elővásárlási joga volt a Kelerre, s az MNB, valamint a tőzsde között létezik egy szindikátusi szerződés is. A jelenlegi helyzetben azonban alkotmányossági kérdést vet fel a törvény ilyen módon történő megváltoztatása. Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT Rt. elnöke közölte: döbbenten állnak a politikai jellegű döntés előtt, amelynek kapcsán kérdésessé válik a BÉT tőzsdére menetele. A Keler adatai szerint az értéktár csaknem kétmilliárd forint nyereséget termel, míg az elszámolóház ennél jóval kisebb nyereséget produkál. A BÉT vizsgálja, hogy milyen lépéseket tegyen, de az elszámolóház megvásárlásában várhatóan nem lesz érdekelt.

A klímaváltozás hatásait már a saját bőrünkön érezzük – apokaliptikus nyár elé nézünk