Számos nemzetközi pénzintézet után tegnap a Morgan Stanley is igen borús képet festett Magyarország idei és jövő évi költségvetéséről. A befektetőház legfrissebb jelentésében negatív példaként jellemzi hazánkat, megjegyezve, hogy a térségi országok közül Szlovákia, Lengyelország és Csehország államháztartási hiánya már nincs messze az euró bevezetéséhez szükséges háromszázalékos szinttől, Magyarország esetében azonban a deficit mértéke jelentősen túllépi a korábbi várakozásokat. Az elemzők szerint jövőre a GDP 2,9 százalékának megfelelő megszorításra lenne szükség ahhoz, hogy az idei hiányszint fennmaradjon. Ugyancsak pesszimista a Morgan Stanley az euróövezeti csatlakozásunkkal kapcsolatban, s a 2010-es kormányzati céldátum helyett csak 2012–2013-ban történő bevezetést tart lehetségesnek. A jövő évi választásokat illetően a befektetőház a jobboldal győzelmét vetíti előre, egyúttal megállapítja: az új kormányzó pártok tanulhatnak a jelenlegi kabinet hibáiból, mivel egyértelművé vált, hogy a túlzott költekezéssel nem lehet megnyerni a választókat.
Hazánk költségvetésével és eladósodásával foglalkozott a Financial Times tegnapi száma is. A tekintélyes nemzetközi gazdasági lap a magyar államkötvény-kibocsátás legfrissebb adatai alapján arra figyelmeztet, hogy a befektetők egyre magasabb áron hajlandóak finanszírozni a duzzadó magyar hiányt. A romlás az újság szerint a kormányzati hiánycél jelentős túllépésének bejelentése óta tart, az államkötvény-értékesítési adatok ugyanis jól mutatják, a kormány arra kényszerült, hogy magasabb kamatprémiumot kínáljon a befektetőknek.
Amennyiben hazánk nem tudja visszanyerni pénzügyi egyensúlyát, nem lehet fenntartani a gazdasági növekedés jelenlegi ütemét sem – jelentette ki egy tegnapi gazdasági konferencián Kupa Mihály, aki hangsúlyozta: az egyensúlytalanság át fog terjedni a reálszférára is, ha nem történnek meg a szükséges reformok. Az euró 2010-es bevezetésével kapcsolatban elmondta: két év alatt 1500 milliárd forintot kellene megspórolni, ám ennyi pénzt szinte lehetetlen kivonni a költségvetésből ilyen rövid idő alatt.
Lesz-e kamatemelés? Oblath Gábor, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagja nem lát indokot arra, hogy a testület legközelebbi, decemberi kamatdöntő ülésén megemelje a jegybanki alapkamatot. Ezt a Magyar Közgazdasági Társaság és az ICEG közös konferenciáján mondta tegnap Budapesten – jelentette az MTI.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést