A Századvég felmérése Fidesz-többséget jelez

Munkatársunktól
2006. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közvélemény-kutató cégek januári felmérései a Fidesz mandátumtöbbségét jelzik – derül ki a Századvég Politikai Elemzések Központjának a parlamenti mandátumok feltételezhető megoszlására vonatkozó számítógépes becsléséből. A januárban napvilágot látott közvélemény-kutatási adatokra alapozó szimulációs becslés figyelembe vette a Fidesz és a KDNP választási szövetségét, továbbá feltételként kezelték, hogy az MSZP és az SZDSZ megállapodhat a jelöltek visszalépéséről a választások második fordulójában. Mindezek alapján négy forgatókönyvet készített a Századvég, amelyek két-, illetve hárompárti parlamentet vázolnak fel. Az első, a második és a negyedik forgatókönyv szerint az SZDSZ nem lépi át a parlamenti küszöböt, a harmadik forgatókönyv szerint pedig éppen eléri az 5 százalékos országos összesített listás szavazatarányt.
*
Az első forgatókönyv a Fidesz mérsékelt, kétszázalékos országos összesített listás előnye mellett kialakuló kétpárti parlamentet feltételez. A Fidesz–KDNP választási szövetség ebben az esetben a legnagyobb valószínűséggel 20 mandátummal többet szerezne az MSZP-hez képest. Az SZDSZ kiesése kedvezőtlenül érintené az MSZP választási eredményét – írja a Századvég –, jóllehet a modell azzal számol, hogy a második fordulóban a kiesett SZDSZ-es jelöltek támogatóinak legalább a fele a bent maradó MSZP-s indulóra voksolna. Az MSZP számára e forgatókönyvnél a jelentős számú kompenzációs (országos) listáról szerzett mandátum mérsékelné a Fidesszel szembeni hátrányt.
A második forgatókönyv – amely szerint szintén csak két párt jutna be az Országgyűlésbe – jelentősebb, hatszázalékos Fidesz– KDNP-szavazatelőnnyel számol. Ez esetben a Fidesz által alakított jobbközép kormány már 40 mandátumos előnyre támaszkodhatna. Az MSZP kompenzációs listáról szerzett mandátumainak száma itt ugyan magasabb az első forgatókönyvhöz képest, de ez már nem képes számottevően mérsékelni az akár egy közepes méretű párt frakciójának megalakításához is elegendő Fidesz-mandátumelőnyt. Az elemzés kiemeli, hogy a Fidesz 116 egyéni választókerületi mandátuma és az MSZP mindössze 60 egyéni mandátuma közötti különbség itt már „extrém magas”, ám még ez sem elég a kétharmados parlamenti többség megszerzéséhez.
A harmadik forgatókönyv hárompárti parlamentet feltételez, méghozzá úgy, hogy a két nagy párt közötti szavazatkülönbség az első forgatókönyvhöz hasonlóan két százalék, az SZDSZ pedig éppen eléri az összesített ötszázalékos listás szavazatarányt. E modell szerint még akkor is a Fidesz számára kínálkozik nagyobb valószínűséggel esély a kormányalakításra, ha összeadjuk az MSZP és az SZDSZ mandátumainak számát – jóllehet a jobbközép kormány itt igen szűk, a legnagyobb valószínűség szerint mindössze kétmandátumos parlamenti többségre támaszkodhatna.
A negyedik forgatókönyv azt vizsgálta, mi történne, ha a két nagy párt fej fej mellett végezne, és az SZDSZ nem jutna be a parlamentbe. Itt az derül ki, hogy a kis pártok kiesése az MSZP-t érintené kedvezőtlenebbül, aminek oka az SZDSZ-re adott szavazatok „elvesztése”. Ennél a forgatókönyvnél mindenesetre már nem egyértelmű a jobbközép kormány megalakulásának lehetősége. Adódhat olyan eshetőség, amikor az MSZP alakíthat kormányt – ennek statisztikai esélye 90 százalékos megbízhatóság mellett 44 százalék, a Fidesz kormányalakítási esélye pedig 56 százalék. A százalékra pontos fej fej melletti – a Századvég szerint nehezen elképzelhető – eredmény tehát a jelenlegi pártpolitikai erőviszonyok mellett kétpárti parlament esetén a Fidesznek kedvezne.

A Mediánnál a Fidesz vezet. Továbbra is három százalékkal vezet a Fidesz a teljes népességen belül, a nagyobbik ellenzéki párt 34 százalékon, míg riválisa, az MSZP 31 százalékon áll – olvasható a Medián legfrissebb felmérésében. A választani tudó biztos szavazók körében ennél nagyobb a Fidesz előnye: a Szövetséget ugyanis a válaszadók 49 százaléka támogatja, míg a szocialistákra 44 százalék szavazna. A Medián közvélemény-kutatása szerint a kis pártok egyike sem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.