Boldog, aki nem szúr

Már a tavalyi filmszemlén is döbbenetet okozott Pesty László dokumentumfilmje, a Budapest végállomás, amely három dzsanki, vagyis drogos hétköznapjait mutatta be. A Budapest végállomás „hősei” tudták, úgyis a drog győz. Az idei szemlén versenybe szállt a folytatás: az Egy nap az egyik tavalyi szereplő, a heroinista Balázs utolsó huszonnégy óráját mutatja be a börtönbe vonulás előtt.

Muray Gábor
2006. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heroin, hígító, alkohol és gyógyszerek – Balázs utóbbi tíz éve nem szólt másról. A droghoz pénz kell, mondja többször a filmben, pénz kell így vagy úgy, de inkább úgy – a betörések, autófeltörések és egyéb bűntettek miatt egy év hat hónap vár rá a rács mögött. Utolsó szabad napja vallomás: a mellé szegődött régi ismerősnek, Pesty Lászlónak mesél a kezdetekről, életéről, amelyet már teljesen átitatott a szer; a drogról, amely végül mindig erősebbnek bizonyul, a barátokról, akik szinte mind meghaltak már, s akik ritkán érik meg a harmincötöt, és szerelméről, Adriennről, akit már az előző filmből is ismerünk. A heroinista Adrienn drogfüggő gyermeket hozott a világra, és mindennap szúrja magát. Közben Balázs a stábbal együtt bejárja korábbi életútját: állnak az anya munkahelye előtt, az egyik betörés színhelyén, a kilátónál, ahol mostanában alszanak, a híd alatt vagy a foglalt pesti lakásban, ahol szúrnak.
Iszonyatos képsorok „elhasznált” fiatalokról, akiknek az arcát már átrendezte a drog. A leállás csak emberfeletti akaraterővel, s ami még nehezebb: a dzsanki barátok, barátnők elhagyásával lehetséges. És a „tiszta” magánynál semmi sem lehet rosszabb.
Balázs beszél. Okos. Választékosan fogalmaz, tisztában van mindennel: a bűnnel, a gyengeséggel, a közeli halállal. Bár szülei mellette álltak, nem kért a segítségükből. Bár gyermeke született, képtelen volt leállni a „barnáról”. Bár tudja, a hígító szétszedi az agyat és a vesét, használja. Lehetett volna belőle más is; de még a vörösvári szakmunkásképző, a „Tahó” idején elhívták egy galeribe, a belépő a szipuzás volt. Így kezdődött. És mi a véleménye a drogról, a fűről, a legalizálásról most, amikor néhányan a szabad használatért tüntetnek? Ellenük beszél. Ne legalizálják a drogot. Soha. A marihuánát se – mondja, és ő tudja, miért. Függőséget okoz mindegyik. Elég három alkalom – néz ránk fél szemével, a másik szem bedagadt, a drogtól?, nem: a verekedés a drog miatt mindennapos a baráti társaságban.
Balázs még szúr aznap. Kétszer is. Adriennel és a barátokkal. Azokkal, akiket már több ízben a halál kapujából hoztak vissza. Reggel behígítózva kopogtat a büntetés-végrehajtási intézet ajtaján. Másfél év. Drog bent is lesz – csokiért, karton cigiért minden, még a heroin is beszerezhető a rács mögött.
De megpróbál leállni.
Pesty László filmje tévébe való. Kamaszoknak, hogy a jól fésült erkölcscsőszök helyett a szétesett arcokkal szembesüljenek.
A film díjat érdemel, Balázs pedig… Nem is tudom. Feloldozást.
(Pesty László: Egy nap. A Pesty Fekete Doboz dokumentumfilmje, 2005.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.