Kína már az űrkorszak hajnalán nagy versenyben volt Japánnal és Indiával, de csak 2003. október 15-én virradt fel a nagy nap, amikor saját űrhajón, saját hordozórakétával a világűrbe indulhatott az első kínai asztronauta, Jang Li-vej. A kínaiak emberes űrprogramjuk kezdetén, 1992. augusztus 1-jén elvetették az űrrepülőgép formulát, és az orosz Szojuz-rendszernek adtak zöld jelzést. Egy hónap múlva elkészült a végső terv, amely három fázisban jelölte ki a követendő utat 2015-ig.
Először két, ember nélküli kísérlet után az első űrhajós felbocsátását célozták meg 2002-ig. Ezután valósítják meg az űrrandevút és az összekapcsolást, valamint technológiai kísérleteket végeznek egy nyolctonnás űrlaboratóriummal, amelyet az alapeszközökből fejlesztenek ki. Ez a szakasz következik most. A harmadik fázisban üzembe helyeznek egy húsztonnás űrállomást, ellátják személyzettel, majd egy nyolctonnás űrhajót is elindítanak a terv utolsó öt évében. Kína egyelőre az egykori szovjet Vosztok és Voszhod űrrepüléseket ismétli, de átugorják az új eredményeket már nemigen hozó lépéseket. Külföldi szakértők szerint a kínai űrprogramnak egyelőre presztízsokai vannak, bár a gazdasági jelentősége sem elhanyagolható. Ugyanis jelentősen megerősíthetik pozícióikat abban a konkurenciaharcban, amelyet az amerikai, európai és orosz hordozórakéták ajánlataival szemben folytatnak.
Kínában már további nagyszabású tervek is napvilágot láttak. Jövőre Hold körüli pályára állítanak egy űrszondát, majd 2012-ben talajmintát hoznak a Föld kísérőjéről – egyelőre ember nélkül.
Német asztronauta az ISS-en. Először küld embert az űrbe az Európai Űrügynökség (ESA). A német Thomas Reiter május 3–22. között utazhat az amerikai Discovery fedélzetén a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – adta hírül az ESA. Reiter hat vagy hét hónapot tölt majd el az űrben. Ő lesz az ISS tizenharmadik expedíciójának második mérnöke az orosz Pavel Vinogradovval és az amerikai Jeffrey Williamsszel, akiket március elsején szállít az űrállomásra a Szojuz TMA–8-as orosz űrhajó.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat