Bővültek a kínai űrtervek

Jól haladnak a kínaiak kozmikus programjuk megvalósításával. Wang Csou-gui, a kínai emberes űrrepülések mérnöki hivatalának igazgatója a múlt hét végén már a következő két űrhajó programjáról tájékoztatott. Eszerint a Sencsou–7 fedélzetéről az egyik űrhajós másfél órás űrsétában lebegi körül a Földet 2008-ban, utána három éven belül a Sencsou–8 már összekapcsolódási manővert hajt végre – írta a space.com.

Schuminszky Nándor
2006. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína már az űrkorszak hajnalán nagy versenyben volt Japánnal és Indiával, de csak 2003. október 15-én virradt fel a nagy nap, amikor saját űrhajón, saját hordozórakétával a világűrbe indulhatott az első kínai asztronauta, Jang Li-vej. A kínaiak emberes űrprogramjuk kezdetén, 1992. augusztus 1-jén elvetették az űrrepülőgép formulát, és az orosz Szojuz-rendszernek adtak zöld jelzést. Egy hónap múlva elkészült a végső terv, amely három fázisban jelölte ki a követendő utat 2015-ig.
Először két, ember nélküli kísérlet után az első űrhajós felbocsátását célozták meg 2002-ig. Ezután valósítják meg az űrrandevút és az összekapcsolást, valamint technológiai kísérleteket végeznek egy nyolctonnás űrlaboratóriummal, amelyet az alapeszközökből fejlesztenek ki. Ez a szakasz következik most. A harmadik fázisban üzembe helyeznek egy húsztonnás űrállomást, ellátják személyzettel, majd egy nyolctonnás űrhajót is elindítanak a terv utolsó öt évében. Kína egyelőre az egykori szovjet Vosztok és Voszhod űrrepüléseket ismétli, de átugorják az új eredményeket már nemigen hozó lépéseket. Külföldi szakértők szerint a kínai űrprogramnak egyelőre presztízsokai vannak, bár a gazdasági jelentősége sem elhanyagolható. Ugyanis jelentősen megerősíthetik pozícióikat abban a konkurenciaharcban, amelyet az amerikai, európai és orosz hordozórakéták ajánlataival szemben folytatnak.
Kínában már további nagyszabású tervek is napvilágot láttak. Jövőre Hold körüli pályára állítanak egy űrszondát, majd 2012-ben talajmintát hoznak a Föld kísérőjéről – egyelőre ember nélkül.

Német asztronauta az ISS-en. Először küld embert az űrbe az Európai Űrügynökség (ESA). A német Thomas Reiter május 3–22. között utazhat az amerikai Discovery fedélzetén a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – adta hírül az ESA. Reiter hat vagy hét hónapot tölt majd el az űrben. Ő lesz az ISS tizenharmadik expedíciójának második mérnöke az orosz Pavel Vinogradovval és az amerikai Jeffrey Williamsszel, akiket március elsején szállít az űrállomásra a Szojuz TMA–8-as orosz űrhajó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.