Csapat nélkül nem megy

Ináncsy Miklós, a Ferencvárosi Torna Club január 30-án megválasztott elnöke még mindig optimista. E bizakodás azonban inkább az ő karakteréből fakad, mintsem az egyesület helyzetéből. Hogy e kettő közül melyik lesz nagyobb hatással a másikra, azon akár az FTC sorsa is múlhat.

2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónapos elnökösködésének mi a legjobb híre?
– Hogy az FTC által kötött szerződéseket a felügyelőbizottsággal megvizsgáltuk, és rendben találtuk.
– Megnyugtató. De nem pénzt kellett volna inkább találni valahol?
– Azt nem sikerült. Bár nem is számítottam rá, hogy az egyik sarokban ott áll egy páncélszekrény.
– Mire számított? Egyáltalán, mivel magyarázta, hogy éppen önt szemelték ki elnöknek, két-három heti, a tekeszakosztály élén eltöltött sportvezetői gyakorlatával?
– Azzal, hogy olyan személyt kerestek, aki semmiféle üzleti kapcsolatban nem áll a klubbal, így nem a saját érdekei vezetik. A küldöttek jó része érzékelte, hogy a TDZ pályázata túl sokáig húzódik, valószínűleg nem lesz belőle semmi, így talán nem akarták, hogy a cég ügyvezetője, Nagy Zoltán legyen az elnök.
– Létezik más magyarázat is. Eszerint az FTCt-t csak a stadion körüli terület eladása menthetné meg, és ezen a terepen ön rutinosan mozog. Legalábbis híre járta, hogy egy családi ház megvásárlása kapcsán jogvitája támadt az eladóval…
– Ez a jogvita még jelenleg is tart. Erről annak lezárása után érdemes csak beszélni.
– Elképzelhetőnek tartja, hogy ön lesz a Ferencváros utolsó elnöke, azaz a nevéhez fűződik majd a klub megszűnése?
– Ez számomra elképzelhetetlen. Értékesítenünk kell a labdarúgórészvények egy részét, és befektetőt kell találnunk a hathektáros területünkre, ezzel megoldódik a Ferencváros ügye.
– Miért pont most és önnek sikerülne, ami eddig nem sikerült?
– Egyrészt mert ilyen horderejű ingatlanüzlet megkötéséhez idő kell, nem megy egyik hónapról a másikra. Másrészt mert a terület mellé reményeim szerint egy szerethető csapatot is kínálunk. Nem olyat, amelyik tavaly a Magyar Kupa ezüstérmét sem volt hajlandó átvenni, hanem amilyet vasárnap Székesfehérváron láthattunk. A játékosok az elvárható akaraterővel és fegyelmezettséggel futballoztak, akkor sem reklamáltak, amikor a játékvezető – finoman szólva – olykor érdekes döntéseket hozott. Ilyen teljesítményért újra kijönnek majd a nézők a stadionba, nekünk pedig az a feladatunk, hogy eltávolítsuk azt a húsz-harminc rendbontót, aki elriaszthatja őket.
– Az ingatlan megfelelő értékesítéséhez tehát idő kellene, a csapat megerősítéséhez pedig néhány új igazolás. Mindkettőnek ellentmond azonban az akut pénzhiány. Legalább a rövid távú megoldást látja?
– Ha az ingatlan eladásakor a mi szándékainkat kívánjuk érvényesíteni, ki kell tartani, akár hitelfelvétel árán is. Úgyhogy egyelőre azzal főzünk, amink van. De a Ferencvárosban nem csak a futball létezik, sőt más szakosztályok mutatnak példát arra, hogy saját forrásaikból is képesek eredményesen működni.
– Távolodnak is a klubtól sebesen. Az FTC elnöksége legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy a kézilabdázók, a vízilabdázók és a jégkorongozók tulajdoni hányaduk 76 százalékát áruba bocsáthatják, csak 24 százalék marad az FTC-nél. Mi történik, ha mondjuk a kézilabdásokat kivásároló új többségi tulajdonos azt tervezi, hogy a jövőben Újpest KC néven szerepelteti a csapatot?
– Az új szerződések egyik sarkalatos pontja lesz, hogy a Ferencváros név megmaradjon. Akárki száll is be a vízilabda-szakosztályba, nem hívhatja azt Horváth III Jenő SE-nek. Ezen túl viszont számos olyan lehetőséghez jut, amilyenhez egy szponzor nem, és az új modell hasznos lehet a sportolók, a közönség és a befektető számára egyaránt.
– Ez az optimista megközelítés. A pillanatnyi helyzet ellenben inkább azt mutatja, hogy a kézisek, a pólósok és a hokisok is a létükért küzdenek, miközben a kisebb szakosztályok akár fel is áldoznák őket, hogy magukat mentsék. Készül arra a döntéshelyzetre, hogy egyes sportágak megtartása érdekében másokat esetleg meg kell szüntetni?
– Nem erre készülök. Minden idők legnehezebb ferencvárosi elnökségét vállaltam, de olyan közösségért dolgozom, amelyet gyermekkorom óta tisztelek, becsülök. És pár millió ilyen ember akad ebben az országban. Miattuk is meg kell mentenünk a Ferencvárost.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.