EU-intő Szerbiának

Csak újabb figyelmeztetést kapott Belgrád Brüsszelből: megzavarhatja a stabilizációs és társulási tárgyalásokat, ha nem jön létre teljes és átfogó együttműködés Szerbia és a hágai törvényszék között.

Sebestyén Imre
2006. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozott intézkedéseket követeltek a belgrádi hatóságoktól az EU külügyminiszterei – akik a közlemény szerint aggodalommal vették Carla Del Ponte hágai főügyész ezzel kapcsolatos nyilatkozatait –, de Bosznia-Hercegovinától is Ratko Mladics és Radovan Karadzsics, valamint a többi szabadon levő hágai vádlott letartóztatására. Olli Rehn bővítési biztos értékelése szerint a belgrádi együttműködés rosszabb, mint eddig, s ezért március végéig lényeges javulásra van szükség ahhoz, hogy április 5-én megtarthassák a tárgyalások újabb menetét.
Az üzenet tehát egyértelmű: ki kell szolgáltatni a háborús bűncselekményekkel megvádolt személyeket, ha Belgrád folytatni akarja a társulási folyamatot.
Vuk Draskovics szerb-montenegrói külügyminiszter Brüsszelben igyekszik rávenni az EU tisztségviselőit, valamint a Miniszterek Tanácsának osztrák elnöklőjét, hogy ne indítsák be a tárgyalások megszakításának procedúráját, mert éppen ezt szeretnék azok, akik támogatják a hágai törvényszék által keresett bűnösöket. Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő nyilatkozatából azonban az derül ki, hogy Draskovics győzködése nem járt sikerrel, s az EU kénytelen lesz megszakítani a tárgyalásokat, ha Mladicsot nem kerítik kézre. Ez derül ki nyilatkozatából, de az is, hogy szerinte Belgrádnak van még ideje cselekedni. Miroljub Labusz szerb kormányfőhelyettes még elégedett is, mert nem szakították meg mindjárt a tárgyalási folyamatot, de figyelmeztetett is, hogy nagyon komolyan kell venni a brüsszeli intést.
A belgrádi kormány állításának – miszerint fogalma sincs, hol tartózkodik Mladics – ellentmondanak a nyugati forrásokból érkező hírek, hogy a pénz miatt szakadtak meg a megbeszélések a hágai vádlottal. Mladics ugyanis nem ötmillió dollárt kér, amennyit már korábban felkínáltak neki (családja és testőrei számára), hanem több tíz milliót. Ha igaz, hogy „szerb katonai biztonsági források szerint Mladics legalább egy napot Belgrádban töltött a szerbiai és az amerikai kormány tagjaival folytatva titkos tárgyalásokat”, akkor felvetődik a kérdés, miért nem fogták le az állítólag „súlyos lelkiállapotban levő” tábornokot, akit a srebrenicai népirtással és Szarajevó lövetésével is vádol a hágai törvényszék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.