Kína újabb jelentős lépést tett Latin-Amerika felé a gazdasági és politikai együttműködés elmélyítésére. Hszi Csin-ping elnök a Pekingben rendezett CELAC-fórum nyitó ülésén jelentette be, hogy 66 milliárd jüanos hitelkeretet biztosítanak a térség fejlesztésének támogatására. A konstrukció a jüan nemzetköziesítését is szolgálja, miközben Kína tovább bővíti stratégiai jelenlétét a globális dél országaiban.

Kína bővíti gazdasági és diplomáciai jelenlétét
Hszi Csin-ping a beszédében emlékeztetett arra, hogy Kína már tíz évvel ezelőtt is komoly támogatást ajánlott fel a CELAC-tagországoknak: 2015-ben húszmilliárd dolláros hitelkeretet biztosított infrastrukturális fejlesztésekre. A mostani bejelentés azonban ennél is átfogóbb.
A kínai államfő hangsúlyozta: a stratégiai együttműködés mélyítése nemcsak gazdasági, hanem politikai célokat is szolgál.
Peking a vízummentesség bevezetésével is igyekszik közelebb kerülni a térség országaihoz. Bár az érintett öt ország nevét egyelőre nem hozták nyilvánosságra, Hszi jelezte, hogy a beutazási könnyítések köre a jövőben tovább bővülhet. Ez is része annak a hosszú távú tervnek, amely Kína nemzetközi szerepének erősítésére irányul a globális délen.
Félbilliós kereskedelem és technológiai terjeszkedés
A kínai elnök arra is kitért, hogy a Kína és Latin-Amerika közötti kereskedelmi forgalom 2024-ben először haladta meg az ötszázmilliárd dollárt. Ez a növekedés különösen szembetűnő, ha figyelembe vesszük, hogy 2000-ben még csupán 12 milliárd dollárra rúgott a kétoldalú forgalom.
Hszi szerint ez a dinamika jól mutatja, hogy a partnerség nem csupán ideológiai, hanem konkrét gazdasági eredményeket is hoz.
A pekingi bejelentés szerint Kína a következő három év során háromszáz latin-amerikai és karibi pártfunkcionáriust lát vendégül tanulmányutakon, miközben a jövőbeni együttműködés kiterjedhet az infrastruktúrafejlesztés, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az energiaellátás, a tiszta energia, valamint az 5G és a mesterséges intelligencia területeire is.
Politikai üzenetek és külügyi stratégia
Hszi Csin-ping kiemelte: Kína támogatja a latin-amerikai és karibi országokat szuverenitásuk és függetlenségük megőrzésében, és minden külső beavatkozási kísérlet ellen fellép. Mint fogalmazott, a kétoldalú kapcsolatok alapját a valódi multilateralizmus adja, amely kizárja a hatalmi politika és megfélemlítés gyakorlatát.
A kereskedelmi és vámháborúknak nincsenek nyertesei
– jelentette ki, utalva ezzel a nyugati országokkal folytatott korábbi vitákra. Kína ezzel párhuzamosan biztonságpolitikai nyitást is kínál: hajlandó rendészeti képzések és felszerelések biztosítására a CELAC-tagállamok igényei szerint, és ösztönözni kívánja a kínai vállalatok befektetéseit is a térségben. E lépések összessége Kína átfogó külügyi stratégiájába illeszkedik, amely a globális gazdasági és politikai befolyás növelését célozza – egyre több térségben.
Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök brazil és chilei kollégájával a CELAC-fórum pekingi nyitóülésén (Fotó: AFP)