Felzárkózott Timosenko

Továbbra is az ellenzéknek áll a zászló a március 26-án sorra kerülő parlamenti választásokra készülődő Ukrajnában. Magabiztosan vezeti a népszerűségi listákat a legfrissebb felmérések alapján is a Viktor Janukovics vezette ellenzéki Régiók Pártja.

2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legutóbbi közvélemény-kutatások 23 és 28 százalék közötti eredményt prognosztizálnak a Viktor Juscsenkóval szemben egy éve alulmaradt exkormányfő pártjának. A legutolsó felmérések óta megközelítette Janukovicsékat a szeptemberben leváltott miniszterelnök által fémjelzett Julija Timosenko Blokkja. Közöttük a különbség kettő és hat százalék között mozog. Nem változott a hatalmi párt, a Mi Ukrajnánk népszerűsége, amelyet egyöntetűen 11 és 12 százalék közé tesznek a szociológusok. Maximum 7-8 százalékos lehet Juscsenko szövetségesei közül Olekszandr Moroz szocialistái és elérheti a háromszázalékos küszöböt a most a kiábrándult „narancsosokat” megszólítani igyekvő, kijevi főpolgármester-jelöltként és listavezetőként az ismert bokszolót, Vitalij Klicskót csatasorba állító, párttá alakult diákszervezet, a Pora. A másik oldalon öt százalék körül mozognak a kommunisták és a parlamenti elnök Volodimor Litvin blokkja, és egyre biztosabban jön fel a parlamenti küszöb fölé Natalija Vitrenko Népi Ellenállás nevű pártja és az exelnök Leonyid Kravcsuk blokkja.
A szociológiai intézetek a két tábor erejének összehasonlításából kivétel nélkül a Janukovics pártja vezette ellenzéket hozzák ki győztesen. A Razumkov Központnál három, a Szocisnál hét, az Összukrán Szociológiai Szolgálat felmérései alapján pedig két százalék a „narancsos” tábor hátránya. Elemzők szerint, ha Vitrenko és Kravcsuk blokkja is bejut a parlamentbe, akkor az ellenzék kerül többségbe és alakíthat kormányt. E két erő nélkül patthelyzet alakulhat ki, amelyből egyfajta nagykoalíció lehet csak a kiút.
Jelenleg meglehetősen kilátástalannak tűnik a Mi Ukrajnánk helyzete, hiszen idáig kudarcot vallottak egy „narancsos” választási koalíció létrehozására tett erőfeszítések. Úgy tűnik, az elmúlt időszakban egymáson ejtett sebek maradandóak, ráadásul az új politikai rendszerben kulcspozíciónak számító kormányfői poszthoz mindenképpen ragaszkodik Timosenko, míg a többiek ezt nem garantálnák számára. A Mi Ukrajnánk most inkább Juscsenko pozícióinak megerősítésében látja a jövőt. Erre utal az elnök napokban elhangzott évértékelése, amelyben egy, a jogköreit ismételten kibővítő politikai ellenreform tervét vázolta fel. Ez az elképzelés az instabilitás képével igyekszik összekapcsolni a társadalmi tudatban az új, parlamenti-elnöki berendezkedést és a törvényhozás lejáratásával, majd a választások után várható patthelyzettel magyarázva a képviselőház feloszlatását és az államfő által előterjesztett alkotmánymódosításokról szóló referendumot célozza meg. Elemzők szerint ez az út kockázatos, hiszen a nyugodt alkotmánymódosítás lehetőségét már rég elszalasztotta Juscsenko, s a helyzet ilyen irányú kiélezése csak fokozza majd a káoszt Ukrajnában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.