Grúzia háborús előjátéka?

Mihail Szaakasvili tovább feszíti a húrt az ország jelenleg első számú válságövezetének tekinthető Dél-Oszétiában. Tbiliszi egyre szemtelenebb és keményebb provokációi megfigyelők szerint katonai akció előjátékául szolgálhatnak.

2006. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kemény választ adott tegnap a duma a grúz parlament azon ajánlására, hogy a térségben lévő orosz békefenntartókat nemzetközi erőkkel váltsák fel. Az orosz képviselők felkérték az ország vezetését, hogy minden lehetséges eszközzel védjék meg a nemzeti érdeket, és szavatolják a biztonságot az egyre feszültebbé váló grúz–déloszét válságövezetben. Jellemző a helyzetre, hogy miközben Georgi Haindrava grúz konfliktusrendezési miniszter Moszkvában arról beszélt, hogy kormánya a kétoldalú feszültségek elsimítására törekszik, Tbilisziben bejelentették, Grúzia vízumot követel meg a Dél-Oszétiában és Abháziában állomásozó orosz békefenntartóktól. Az orosz vezérkari főnök figyelmeztette Grúziát, hogy újra polgárháború törhet ki, ha a békefenntartók távoznak.
Szakértők szerint a grúz vezetés nagyon is tisztában van mindezzel, és a mostani fejlemények lényegében egy katonai akció előjátékának tekinthetők. Elemzők széles körének véleményét megfogalmazva Szergej Mihejev, a moszkvai Politikai Kutatások Intézetének igazgatóhelyettese rámutat arra: a grúz elnök politikai karrierjének vezérfonala egyfelől a feszültség fokozása a helyi válsággócokban, másfelől az ellentétek kiélezése Oroszországgal. Jelen pillanatban azért is szüksége van Szaakasvilinek a nemzeti érzelmek felkorbácsolására, mert ezzel elterelheti a figyelmet a növekvő belső problémákról.
Egy sikeres katonai akció például most sok mindent elfeledtetne az egyre elégedetlenebb grúzokkal, e forgatókönyv útjában állnak azonban az orosz békefenntartók. A régió instabilitásának túlságos megnövekedése az energiavezetékek miatt azonban már Szaakasvili pártfogóinak sem érdekük. Másrészt ilyen helyzet lehetőséget nyújtana nyugati egységek telepítésére. Így aztán logikusnak tűnik, hogy Tbiliszi következő lépései nem Haindrava mostani tárgyalásaitól függnek, jelentős mértékben meghatározhatja azonban ezeket az elnök márciusi washingtoni látogatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.