Kacsa Gyurcsánynak

Beletörődtek sorsukba a gazdák a Bács-Kiskun megyei Nagybaracska és Csátalja térségében, ahol harmincnapos megfigyelési zárlat van érvényben a környéken talált hattyútetemek miatt. Néhányan már arra készülnek, hogy helyben tenyésztett kacsa sültjével kínálják meg a holnap odalátogató miniszterelnököt.

Kristály Lehel
2006. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két rendőr tartóztatja fel az 51-es úton Nagybaracska felé haladó autókat a máriakönnyei kegykápolnánál. Itt húzódik az a tíz kilométer sugarú kör, amelynek mentén harminc napig a hatóságok már ellenőrzik, hogy valaki szállít-e baromfihúst, tojást vagy trágyát. Bátmonostoron kisbuszra szerelt hangosbemondó tájékoztatta a lakosságot a friss, madárinfluenzáról szóló közleményekről. Nagybaracska határában már az a három kilométeres sáv érvényes, amelyen belül elrendelték a baromfik számbavételét és bezárását is.
Király Sándor nagybaracskai polgármester érkezésünkkor rögtön leszögezte: a település környékén nem karantén van, hanem megfigyelési zárlat. Ez annyit jelent, hogy a faluval szomszédos területekről származó baromfihúst és tojást nem szabad kivinni a tíz kilométer sugarú körből. Egyébként szabad ki- és bejárás van a faluban, sőt csirkehúst akár idehozni is lehet, ha a szállítók számlát mutatnak fel – összegezte a település vezetője. A zárlat leginkább egy-két családot érint, akik hetente háromszáz tojást adnak el, de súlyos bevételtől esik el a helyben üzemeltetett kacsatenyésztő, illetve a nyolcezer egyedet nevelő baromfiállomás is.
Tegnap elkezdődött Gyurcsány Ferenc kormányfő Nagybaracskára tervezett holnapi útjának szervezése. – Nem mi hívtuk ide a miniszterelnököt, ezért remélhetőleg a helyzetünkből politikai tőkét nem kovácsol a kormány – jegyezte meg Király Sándor, majd kérdésünkre elmondta: a miniszterelnök várhatóan egy kis- és egy nagygazdaságba látogat. A polgármester ugyanakkor etikátlannak nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc előbb tudta meg, mint Nagybaracska elöljárói, hogy a településen elhullott madarak fertőzöttek. Király Sándor többször is hangoztatta, hogy az emberek megszokták, hogy itt éveken keresztül pusztultak el madarak. – Nagybaracska nem Ázsia, itt az emberek nem élnek együtt az állatokkal, és a hatósági állatorvosok a település egyik háztartásában sem találtak beteg baromfit – jegyezte meg derűsen a polgármester. – Én csütörtökön este is kakaspörköltet vacsoráztam – tette hozzá büszkén.
Aladics István egyike azoknak a gazdálkodóknak, akik holnap a miniszterelnököt megvendégelik. Azt mondta, Gyurcsány Ferencet baracskai vendéglátásban részesítik: – Sült kacsát készítünk neki a legszebb példányokból, kíváncsi vagyok: lesz-e mersze enni belőle?
A gazda háromezer-hatszáz kacsát tart, így nem csoda, hogy boszszantják a szerinte egyébként is haszontalan és ráadásul agresszív hattyúk. – Bele kell törődni a veszteségbe, bár tudom: kapok majd végkielégítést, de az már nem biztos, hogy az százszázalékos lesz – mondta a gazda.
Csátalján tegnap az utcákon fehér kezeslábas védőruhákban járkáltak a hatósági állatorvosok. Megvizsgálták és számba vették a helyi baromfiállományt, amelyet összességében egészségesnek találtak. Itt Nagybaracska közelsége és az emberi gondatlanság miatt vezették be a zárlatot – tudtuk meg Kovács Antal polgármestertől. Fekete Imre kerületi főállatorvos hozzátette: egy állatbarát nemrég hazavitt egy beteg hattyút. Két nap múltán ezt megtudta a Duna–Dráva Nemzeti Park egyik őre, aki a saját portájára szállította a madarat. Ennek a következménye az lett, hogy kedden az udvaraikban talált öszszes baromfit le kellett ölni. Csátalja polgármestere nem örül a falu hirtelen jött hírnevének. – Mi tavaly szerettünk volna bekerülni a híradásokba azzal, hogy Trianon 85. évfordulójára a második világháború óta épült legnagyobb ilyen jellegű emlékművet akartuk felállítani. Ez azonban csak részben sikerült magánszemélyek adakozásából. Bizony amikor lelepleztük, egyik tévétársaság sem jött el, sőt visszautasították a meghívásunkat.

Fertőtlenítenek a határon. Fertőtlenítést rendeltek el a szerb hatóságok a teljes magyar–szerb határszakaszon – közölte lapunkkal Kovács Iván, a határőrség szóvivője. A díj valamennyi átkelőn egységes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.