Kiűznék Bászrából a brit katonákat

Munkatársunktól
2006. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iráni külügyminiszter a térség destabilizálásával vádolta meg a dél-iraki Bászrában állomásozó brit erőket, ezért azok azonnali kivonását követelte. A teheráni aggodalom forrását valószínűleg a főként perzsák lakta ország arab kisebbségénél érdemes keresni. Manusehr Mottaki kirohanását megelőzően ugyanis több jel is mutatkozott arra, hogy az Irán délnyugati részén, Ahváz város környékén élő arabok eszközök lehetnek a teheráni rezsimet megingatni kívánó Nyugat kezében. Irán erejénél fogva katonai szempontból túl nagy ellenfél, ám a felszínen csak az atomprogram ellen ágáló Washington és az EU-trojka a háttérben minden bizonnyal az ország gyenge pontjait keresi. Ezt pedig a belső ellenzékben és a kisebbségekben valószínűleg meg is találta. A libanoni úton tartózkodó iráni miniszter gyakorlatilag ki is mondta, hogy a közeli Bászrában állomásozó brit erők „destabilizálják a helyzetet”, s ennek „kedvezőtlen következményei” vannak a szomszédos Iránra nézve.
Az Irán körül kialakult sajátos retorikai harc részének tekinthető Golam Ali Hadad-Adel teheráni parlamenti elnök kijelentése, miszerint „úgyszólván lehetetlen” amerikai katonai támadás az iráni atomlétesítmények ellen. A politikus Havannában felszólalva úgy fogalmazott: „Reméljük, az Egyesült Államok nem ilyen ostoba.”
Hadad-Adel dél-amerikai körúton jár, s jól láthatóan Venezuela után Kubában is szövetségeseket keres. Teherán számára kedvező hír, hogy Tony Blair brit miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár ezzel egy időben Berlinben hitet tett amellett, hogy az iráni kérdést diplomáciai úton akarják rendezni.

Az amerikaiak idegesek. Egy friss közvélemény-kutatás alapján az amerikaiak 59 százaléka úgy véli: Irán bevetné az atomfegyvert az Egyesült Államok ellen, míg 77 százalékuk szerint ezt Izrael ellen tenné meg. A válaszadók 68 százaléka szerint gazdasági és diplomáciai lépésekre lenne szükség a kérdés megoldása érdekében, de csak kilenc százalék tart kívánatosnak katonai akciót. 69 százalék aggódik, hogy a Bush-kormányzat idejekorán ad teret a fegyvereknek. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.