Küszöbön a szétesés

Martti Ahtisaari, a Koszovó-tárgyalásokat irányító ENSZ-megbízott meghozta Belgrádba a bécsi párbeszéd második, március 17-re tervezett menetének témáit, s ezzel kapcsolatban tárgyalássorozatot folytatott a szerbiai és az államközösségi vezetőkkel.

Sebestyén Imre
2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő megismételte a tartomány Szerbia keretein belüli széles körű autonómiájára vonatkozó belgrádi álláspontot. Helyi vélemény szerint a megoldáshoz csakis megállapodással juthatnak, a nemzetközi joggal összhangban. Előző nap a belgrádi szkupstina egyhangúlag elfogadta a kormányjelentést a tárgyalásokról. Borisz Tadics szerb elnök akkor jelentette ki, hogy Koszovó jövőjéről nemcsak Szerbia dönt, hanem a legitim nemzetközi intézmények is. Ő nem fog aláírni egy Koszovó függetlenségéről szóló nyilatkozatot – hangoztatta. „De elegendő-e ez? – kérdezte. – Sajnos nem” – válaszolt is rá azonnal.
Montenegró kérdésében is zajlik a nemzetközi közvetítés. Podgoricában tárgyal az unió küldötte, Miroslav Lajcák, ám tárgyalásainak eredménye máris szavatolt. Mind az ellenzék, mind a kormánykoalíció nagyobb pártja elfogadta, hogy a függetlenséghez a referendumon 55 százalékos minősített többséget kell szerezni. Milo Djukanovics kormányfő szerint ekkora többség lesz is, mert a függetlenség ellenzői nem érik el a 44 százalékot. Lajcák kijelentette, biztos volt abban, hogy elfogadják az EU-javaslatot, mert mindkét fél esetében felelős politikusokat ismert meg, akik nem akarják megingatni az ország stabilitását. A megállapodás szerint a függetlenségi népszavazás május 21-én, nem pedig 14-én lesz, mint azt az EU indítványozta. A kampánynak ugyanis legkevesebb 75 napig kell tartania.
A hágai Nemzetközi Bíróság előtt egy nappal korábban megkezdődött a főtárgyalás Bosznia-Hercegovina Szerbia-Montenegró elleni vádja ügyében. Szarajevó még 1993-ban perelte be Belgrádot népirtás elkövetésének bűncselekményéért. Szerbia diplomáciai rendezést szorgalmazott, ám Bosznia hajthatatlan maradt. Ha Szerbiát elítélik, az első állam lesz, amelyet
e legsúlyosabb bűncselekményért marasztalnak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.