Nigéria és Irak a két fő geopolitikai kockázat jelenleg az olaj világpiacán, s Irak politikai szétesése most már központi forgatókönyvvé kezd válni, bár az olajpiaci szereplők ezt valamiért nem hajlandók beárazni, s továbbra is ömlik a spekulatív tőke a rövid eladási pozíciókba – áll az egyik vezető londoni befektetési ház friss elemzésében.
Elemzők szerint abban a pillanatban, hogy borul az iraki kormány, a nyersolaj ára jelentős magasságokba emelkedhet. A szakértők rámutattak arra is, hogy a spekulánsok bíznak az Egyesült Államok stabilitást szorgalmazó erejében, amely nem engedné elszabadulni az olajárakat.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci helyzetjelentést közlő háza tegnap kiadott új összefoglalójában ezt írta: „furcsa volt az előző kereskedési hét” a globális olajpiacon, a nigériai helyzet ugyanis jelentősen romlott – az ország termeléséből már napi félmillió hordó kiesett –, s Irak gyorsuló ütemben haladt az olajexportot is veszélyeztető teljes szétesés felé. Emellett támadási kísérletet akadályoztak meg a szaúdi Abkaik olajfinomító ellen, amely az egész globális olajpiac legfontosabb ipari kibocsátó létesítménye.
Mindez a kockázatok igen jelentős eszkalációját jelenti, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajféle áprilisi határidejére történő jegyzés ugyanakkor mindössze 1,62 dollárral drágult – áll a londoni elemzésben.
A Barclays Capital szerint változatlanul áramlik a spekulatív pénz a rövid – vagyis fedezetlen, későbbi áresésre épített – eladási pozíciókba, mert az alapok elégséges kockázati biztosítéknak érzik az amerikai készletek emelkedését.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt