Szakmai berkekben már több kifogás is elhangzott az alternatív energiaforrások kihasználását elősegítő támogatásokkal kapcsolatban. Kiderült, hogy az eddig tapasztalt megoldások aligha minősíthetők racionálisnak, célszerűnek. Az egyik szegedi vállalkozó, aki ciroktermesztéssel foglalkozik, a tavaly novemberben kiírt, Asbóth Oszkár nevét viselő pályázat furcsaságaira hívta fel a figyelmünket.
Mint kiderült, az elnyerhető 6,5 milliárd forintot öt pályázó között osztották szét. Ezek között található két olyan jelentkező – az egyik a Károly Róbert Kutató, Oktató Kht. –, amelyik bioenergia-termeléshez igényelt támogatást. A szegedi vállalkozó, Rajki Erzsébet szerint az elnyert pénzösszegnek negyede is elegendő ilyen energiaforrást előállító üzem létrehozásához. Németországgal példálózott, ahol egy 4 MW teljesítményüzem 1,5 euróba kerül, a 2 MW-osé pedig egymillió euróba. Átszámítva magyar forintra, kiderül, hogy a milliárdot meghaladó állami támogatást eltúlozták. A megmaradt összeget a pályázók kutatásra fordíthatják, de szakemberek szerint erre a célra már sokkal kevesebb pénz is elegendőnek bizonyulna.
Rajki állítja, létezik olyan cirokfajta, amelyből tömérdek
mennyiségű bioenergia állítható elő. Ők is termelnek ilyet, de egyelőre külföldön értékesítik. Biogázt előállító üzem létrehozására egyelőre nem gondolnak, mert erre nincs fedezetük, viszont ha továbbra is csak minimális létszámban lehet pályázni, akkor ennek sem látják értelmét.

Közúti ellenőrzés esetén ezekre kell odafigyelni!