A fagyosszentekhez számos megfigyelés és szokás kapcsolódik a magyar néphagyományban. A hagyomány szerint a keresztényüldözések idején, a 3. és a 4. században élt a három szent életű férfi, akik sok ókeresztényhez hasonlóan hitükért haltak vértanúhalált. Szent Pongrác és Szent Bonifác keresztény vértanúk voltak, Szent Szervác püspök pedig hitvalló.

A fagyosszentek hagyománya
A szentek legendája és az időjárással kapcsolatos megfigyelés között ugyan nincs összefüggés, a néphagyomány azonban teremtett. Topolyán például úgy tartották: „Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok – ezért haragusznak ránk emberekre és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket” (Borus 1981: 53)
Berettyóújfalui rigmus szerint: „Szervác, Pongrác, Bonifác, megharagszik, fagyot ráz”
(Sándor M. 1976: 223). Nagydobronyban úgy tartották, ha fagyosszentekkor nagy a hideg, akkor rossz termés várható. Zagyvarékason úgy vélték, ha fagyosszentekkor nincs felhő, akkor sok bor lesz (Pócs 1964: 33).
A fagyosszentek a tavasz és a természet megújulásának időszakára esnek, de figyelmeztetnek a késő tavaszi fagyok veszélyére is. A boon.hu Rázsi András meteorológust kérdezte, hogy mire számíthatunk a napokban.
A sokéves átlagot nézve ebben az időszakban valóban tapasztalható hőmérséklet-visszaesés. Ez nem azt jelenti, hogy pont ezen a három napon, de május első harmadában elő szokott fordulni, hogy hidegebb idő érkezik a megszokottnál. Valós fagyok, tehát nulla fok alatti hőmérséklet az elmúlt száz évben nem volt jellemző. Természetesen a Bükkben, a fagyzugos területeken előfordulhatnak fagyok.
– mondta el kérdésükre a szakember, majd hozzátette, hogy mínusz fokokba nem megyünk ugyan, de hajnalban 3-4 foknál nem lesz melegebb. A nappali maximumok 17-18 körül alakulhatnak, csapadék nem lesz jellemző.