Még Jevgenyij Pljuscsenko legnagyobb rajongóinak is lehet némi hiányérzete, ami persze idővel elmúlik, és az évkönyvek is csak azt rögzítik majd, hogy a torinói olimpián az orosz versenyző lett az aranyérmes. Félreértés ne essék, szó nincs arról, hogy valaki másnak kellett volna állnia a dobogó tetején, sőt. Pljuscsenko huszonhét pontot vert az ezüstérmesre, s a mihez tartás végett említsük meg, hogy éppen ennyi a különbség a második és a nyolcadik helyezett között is.
A verseny valójában a rövid program után eldőlt, a háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok szentpétervári korcsolyázó már akkor olyan nagy előnnyel vezetett. A csütörtök éjszakába nyúló kűrben az utolsó csoport első jégre lépője volt, s mivel egyszer sem esett el, ettől kezdve csak az volt a kérdés, hogy ki nyeri az ezüstért zajló különversenyt. Pljuscsenkónál maradva azt azért még szögezzük le – s itt jön be a hiányérzet –, hogy most kevésbé lobogott benne a tűz, nem úgy, ahogy megszokhattuk tőle. Ami pedig a programja összetevőit illeti, az elején ugrott ugyan egy hármas kombinációt, amelyben egy négyfordulatos toe-loopot követő triplához még egy dupla Rittbergert is hozzátett, de ettől sem kellett elájulni. Mert évek óta tud ő 4-3-3-as ugráskombinációt is. Ezúttal még két tripla-duplát láthattunk tőle, ami önmagához képest – lássuk be – „vékony” produkció volt.
Most nem önmagával kellett versenyeznie, hanem a halovány Lambiel-vel és a még gyengébb Joubert-rel. Pedig előbbi, a svájci tavaly világbajnok volt (azon a vb-n Pljuscsenko visszalépett), a francia két éve a budapesti Eb-n pedig legyőzte őt. Aztán itt volt még a rövid program után második helyen álló amerikai Weir, aki ránézésre a női mezőnyből sem lógna ki, de ő egyenesen az ötödik helyre zuhant viszsza. Sajnos Tóth Zoltán sem tudta megismételni a rövid programban mutatott formáját, de a 24. helyről nem volt hova visszaesnie. (Ám az, hogy egyáltalán bejutott a legjobb huszonnégy közé – ami öt vb-részvétele egyikén sem adatott meg neki –, mindenképpen komoly fegyvertény.)
Pljuscsenko is elismerte, hogy nem most futotta élete programját, és csak arra ügyelt, hogy az aranyérme meglegyen. „Izgultam, mert hiába én vagyok a legjobb, mégiscsak komoly lelki teher ezt az olimpián igazolni” – jegyezte meg a 24. évében járó orosz, aki négy éve Salt Lake Cityben ezüstérmes volt az azóta már visszavonult honfitársa, Alekszej Jagugyin mögött. S mindenkit meglepve előre is tekint négy évre: „Még csak 23 éves vagyok, a következő olimpia idején 27 leszek, vagyis még akkor sem számítok majd öregnek…”
Hazautazása is mutatja, hogy az orosz klasszis Torinóban nem volt csúcsformában. A repülőtérre tartva ugyanis autóbalesetet szenvedett, de szerencséjére sértetlenül megúszta. A kellemetlenségek ezzel nem értek véget, a Moszkvába tartó gépe a köd miatt nem tudott leszállni, így jelentős késésre kell felkészülnie.
Alighanem a svájci Tanja Frieden az olimpia eddigi legszerencsésebb győztese. A női hódeszkások olimpiai programjában ezúttal debütáló krosszban az amerikai Lindsey Jacobellis hatalmas fölénnyel vezetett, látótávolságban sem volt senki. Éppen ez lett Jacobellis veszte. A cél előtti utolsó ugratónál úgy gondolta, hogy egy figurát is megengedhet magának, megfogta a deszkát – bár ezt utóbb a nagyobb biztonságra való törekvéssel magyarázta –, ám ettől elvesztette az egyensúlyát és bukott. Kétségbeesetten megpróbált minél hamarabb talpra állni, de lendületet már nem tudott venni, így a svájci elsiklott mellette.
A címvédő észt Andrus Veerpalu diadalmaskodott a férfi sífutók pénteki 15 km-es klasszikus stílusú számában, így Észtországnak már három aranyérme van. Tagscherer Zoltán a 99 fős mezőnyben remekül helytállva a 77. lett, a magyar sífutók és sílövők közül eddig ő érte el a legjobb eredményt. A torokgyulladásából felépült, de betegsége miatt két napot kihagyó magyar versenyző erősen kezdett a szakadó hóesésben, az első ellenőrző pontnál, 2,7 km-nél a mezőny első felében volt (42.). Aztán fokozatosan esett vissza, és végül 45:20.3 perces idővel a 77. helyen zárt. „Nehéz volt a verseny, és reális végeredmény született. A pálya alsó szakaszán még viszonylag jól lehetett haladni a nyomvonalban, a felső részen viszont az új hó miatt nekünk, gyengébbeknek, a futam elején indulóknak kellett megpucolni a pályát. A megbeszéltek szerint kezdtem, az erőmet igyekeztem beosztani, meglepődtem, hogy az elején még remek helyen álltam. Nem ez a fő számom, de a mostani eredménnyel a körülményekhez képest elégedett vagyok. A sprintben szeretnék a legjobb hatvan közé kerülni” – mondta az MTI-nek Tagscherer Zoltán.
Éremtáblázat
1. Egyesült Államok 6-3-1
2. Németország 5-4-2
3. Oroszország 5-2-4
4. Ausztria 3-2-1
5.Kanada 2-4-2
6. Észtország 3-0-0
7. Svájc 2-2-1
8. Svédország 2-1-1
9. Olaszország 2-0-3
10. Franciaország 2-0-2
HÓDESZKA, női krossz: 1. Tanja Frieden (Svájc), 2. Lindsey Jacobellis (Egyesült Államok), 3. Maltais (Kanada).
SÍFUTÁS, férfi 15 km, klasszikus stílus: 1. Andrus Veerpalu (Észtország) 38:01,3 perc, 2. Lukas Bauer (Csehország) 38:15,8, 3. Tobias Angerer (Németország) 38: 20,5 p, …77. Tagscherer Zoltán (Magyarország) 45:20,3.
JÉGKORONG: férfiak, A csoport: Kanada–Németország
5-1; B csoport: Egyesült Államok–Kazahsztán 4-1 (csütörtök); nők, elődöntő: Egyesült Államok–Svédország 3-2.
HÉT VÉGI PROGRAM. Szombat (9 döntő): alpesi sí – férfi szuperóriás-műlesiklás, női kombináció, lesiklás 14.00; jégkorong, férfiak: Kazahsztán– Oroszország 11.30 ó, Olaszország–Németország 13 ó, Kanada–Svájc 15.30 ó, Svédország–Lettország 17 ó, Szlovákia–Egyesült Államok 20 ó, Csehország–Finnország 21 ó; rövid pályás gyorskorcsolya – női 1500 m, selejtezők (Darázs Rózsa, Huszár Erika) 19.30 ó, döntő 21.45 ó, – férfi 1000 m, negyeddöntő (Darázs Péter) 21.15 ó, döntő 22 ó; sífutás – 4x5 km női váltó 9.45 ó; sílövészet – női 10 km üldözéses (Gottschall Zsófia) 12.30 ó, – férfi 12,5 km üldözéses (Tagscherer Imre) 14.30 ó; síugrás – nagysánc, egyéni 18 ó. Vasárnap (4 döntő), alpesi sí – női szuperóriás-műlesiklás 12 ó; bob – férfi kettes, 3–4. futam 17.30 ó; gyorskorcsolya – női 1000 m 17 ó; jégkorong, férfiak: Németország–Svájc 12 ó, Oroszország–Lettország 13 ó, Szlovákia–Kazahsztán 16 ó, Egyesült Államok–Svédország 17 ó, Csehország–Olaszország 20 ó, Finnország–Kanada 21 ó; műkorcsolya – jégtánc original (Hoffmann Nóra, Elek Attila) 19 ó; síakrobatika – női ugrás selejtező 18.30; sífutás – 4x10 km férfi váltó 10 ó.