Putyin Budapesten tárgyal

Stratégiai partnerségről, bővülő kereskedelmi forgalomról, kölcsönös előnyökkel kecsegtető befektetési lehetőségekről beszélt tegnap budapesti tárgyalásuk eredményét összegezve Vlagyimir Putyin orosz elnök és Gyurcsány Ferenc kormányfő. Bejelentették, hogy Magyarország lesz a dél felől érkező, orosz gázt is szállító vezeték elosztóközpontja.

2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiemelt biztonsági intézkedések kísérték az orosz elnök érkezését. Vlagyimir Putyin a Moszkvából Budapestre repített páncélozott limuzinon először a Sándor-palotába hajtatott, ahol megbeszélést folytatott meghívójával, Sólyom László köztársasági elnökkel, majd a parlamentben tárgyalt Gyurcsány Ferenccel. Az orosz elnök – köszönetet mondva tárgyalópartnerének – kiemelte: a kétoldalú kapcsolatok minőségileg új szakaszba léptek, és a hangsúly immár a pragmatikus jövőépítésen van. Putyin, aki a parlamentnél megkoszorúzta 1956 áldozatainak emlékművét, kiemelve országa morális felelősségét 1956-ért, hangsúlyozta: az elmúlt években sikerült túllépni a múlton. A jövőre vonatkozó közös tervek között a magyar kormányfő kiemelte, hogy a déli irányú Nabucco gázvezeték közelgő megépítése egész Európa energiabiztonságát javítja, s ennek kapuja hazánk lehet. Hasonló vasúti elosztóközpontként működhet Európa felé az áruszállításban a fejlesztés után Záhony is.
*
E szép szavak és részleteiben ki nem dolgozott hangzatos tervek ellenére is egyértelmű azonban, hogy a kapcsolatok valóban normális mederbe terelődése ellenére sincs ott igazán Magyarország az orosz külpolitika látókörében. Moszkva minden bizonnyal méltányolja, hogy a nemzetközi porondon Budapest támogatja az együttműködést Oroszországgal, a problémákat ugyanakkor jelzi a Malév-ügy, a gázellátás biztonságát megkérdőjelező magyar kormányzati mozgások, a finnugor lobbihoz csatlakozás, a mari kisebbség kérdésének folyamatos felvetése. Talán nem véletlen, hogy már Fradkov kormányfő egynaposra rövidítette útját, és ez a lehetőség most is felmerült. Megterheli a kétoldalú viszonyt, s nehezíti annak végleges kiszabadítását az ideológiai és sérelmi satuból, hogy az orosz elnök a diplomáciai szokásoktól eltérően a választási kampányban látogatott el Magyarországra, ráadásul az utolsó pillanatban váratlanul és udvariatlanul lemondta különtalálkozóját az ellenzék vezetőjével. Putyin mindemellett kiemelte, hogy tudomása szerint Magyarországon a pártok között konszenzus van a kétoldalú viszony javításának szükségességét illetően.
A vizit alatt több, nem különösebben nagy súlyú gazdasági egyezményt is aláírtak. Így például a középtávú együttműködést szabályozó keretszerződést, vagy a tízmillió eurós miskolci közös nanotechnológiai központ létesítéséről szóló dokumentumot. Magyar törekvés, hogy cégeink minél több területen vegyenek részt az Oroszországban most meghirdetett négy nagy nemzeti fejlesztési program megvalósításában. Az egészségügyi projektekben további lehetőségek nyílhatnak a Richter vagy az Egis számára, s a szverdlovszki kórház felújítását is követhetik hasonló rekonstrukciókban. Az agrárszektorban a technológiaexport lehet a kitörési pont, míg a szociális lakásépítésben szintén a megkezdett munkát lehet folytatni. A Csuvas Köztársaságban magyar részvétellel már befejeződött egy 345 lakásos lakótömb építése, amelyet az Eximbankon keresztül a magyar állam finanszírozott, s mintegy százmillió euró értékű további projekt van előkészület alatt más régiókban is. Magyar cég nyerte el a moszkvai szemétégető projekt 170 millió eurós tenderét, s még sok apróságról lehetne beszélni, a lényeg azonban az, hogy az orosz piacon térségbeli összehasonlításban is elmaradunk a lehetőségeinktől. Az üzleti szféra is többet vár a kormányzattól a versenyképes rásegítésben, a piaci pozíciók megszerzésének támogatásában, a sok kívánnivalót maga után hagyó marketingben.
Jól látható az is, hogy a tárgyalásokon az orosz fél egyértelműen a befektetési lehetőségekre, ezen belül is kiemelten az energetikára koncentrált. Jelezte ezt már az is, hogy a hivatalos delegációban helyet kaptak a Lukoil, a Gazprom vagy az áramszolgáltató gigász, a RAO JeESz képviselői. Az elnököt kísérő üzletemberek névsorából kiviláglottak az egyéb orosz törekvések is. Így Budapesten tárgyal a Malévot továbbra is megvásárolni szándékozó Borisz Abramovics, az öt légitársaságot tömörítő szibériai AirUnion fő részvényese, valamint az atomenergia-ipar (Paks) és a metróépítés (négyes vonal) cégeinek vezetői.
Szakértők mindenesetre úgy vélik, a választási kampányban aligha fog a kormány bármilyen konkrét döntést vállalni. Számára most a politikai píár, a sárospataki könyvek átadása a legfontosabb, s a felvetett nagyszabású, európai léptékű tervek is egyelőre inkább hangzatos PR-elemek, amelyek a kapcsolatok és a vizit tartalmi „hiányosságait” hivatottak elleplezni. Az orosz fél „eredményként” inkább azt konstatálhatja, hogy a magyar külpolitikai döntéshozatal egyfajta gesztusként, a tartalmi elemek hiányának elfedésére egyebek mellett ellenpontozta az Oroszországgal kapcsolatosan például a lengyelekre jellemző szkepszist.

Továbbiak a 15. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.