Mintegy ötven dolgozó tette le a munkát a Suzukinál tegnap hajnalban, amikor a korábban elrendelt másfél órás túlórát a műszak végén újabb félórával kívánta megtoldani a cég vezetése. A felháborodott munkavállalók ugyan nem hagyták el munkahelyüket, de a cég pihenőjében töltötték a jogellenesen elrendelt túlmunka idejét.
A megmozdulást vezető szakszervezet szerint pusztán a cégvezetés figyelmét kívánták felhívni a jogellenes helyzetre: a túlmunkát ugyanis egy héttel korábban kellene közölnie a menedzsmentnek, nem pedig a műszakkezdéskor. A jogellenes intézkedés ellen a szakszervezet kifogást nyújtott be. Az érdekvédők arra panaszkodnak: nem egyedi esetről van szó, hiszen a Suzukinál kialakult gyakorlat szerint a műszak végét követően rendszerint másfél órával tovább dolgoztatják a munkásokat, akik ekkor már több mint tíz órája hegesztik az autókat, vagy végeznek más nehéz fizikai munkát.
Ismert, a Liga Szakszervezetek decemberben demonstrációt tartott a gyár előtt, követelve az alapvető munkavállalói jogok biztosítását a dolgozók számára. A korábban feltárt törvénysértések miatt az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség többször is folytatott már vizsgálatot a gyárban, legutóbb tavaly novemberben, határozatban büntette meg a részvénytársaságot. A felügyelet legtöbbször éppen a túlmunkával kapcsolatban állapított meg szabálytalanságot a japán tulajdonban álló autógyárnál.
A konföderáció közreműködésével a munkavállalók alapszervezetet hoztak létre a Suzukinál, ami január óta már önálló szakszervezetként működik. A megalakulásra azonban egy buszban, a gyáron kívül került sor, mivel a vállalat vezetőinek álláspontja szerint bár a munkavállalók a szabadidejükben azt tesznek, amit akarnak, a kerítésen belül viszont nem kívánatos a szakszervezet jelenléte, hiszen a cégnél már működik üzemi tanács.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat