Bár országosan csökkent az elöntött területek aránya, súlyosbodott a belvízhelyzet a hét végén Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – nyilatkozta lapunknak Dobson Tibor ezredes, a katasztrófavédelem szóvivője. Elmondta: szombaton az előző naphoz képest felére csökkent a belvíz miatti tűzoltói beavatkozások száma. Tizenegy embert azonban tegnap átmenetileg ki kellett telepíteni Szolnok megyében a belvíz miatt. Hajdú-Biharban összesen huszonkilencen kényszerültek otthonuk elhagyására. További házak kiürítése egyelőre nem vált szükségessé – tájékoztatott a szóvivő. A katasztrófavédelem egységei az elmúlt negyvennyolc órában ötszáz riasztást kaptak, főleg szivattyúzni hívták őket. Országszerte ötven településen védekeztek szombaton a belvíz ellen.
Az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén – Margittasziget és Kunszentmiklós térségében – első fokú belvízvédelmi készültség van érvényben – tájékoztatott Rab Ferenc főmérnök. Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság ügyeletese is belvízvédelmi készültséget jelentett.
A tiszántúli területeken egyszerre tartanak bel- és árvízvédelmi készültséget. Viktor István debreceni ügyeletes szerint tizenkét belvízvédelmi szakaszból tizenegyet figyelnek; öt helyen másod-, míg hat térségben első fokú a készültség. Szombaton a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén 17 350 hektár állt víz alatt. Egy nap alatt hatezer hektárral nagyobb lett az elöntött földek aránya, s a helyzet várhatóan tovább romlik.
Hecker László árvízvédelmi ügyeletes szerint a Berettyón tegnap elrendelték az árvízi készültséget az országhatár és Darvas között a folyó mindkét partján, az Ér-főcsatornán és a Kálló-főcsatorna jobb parti töltése mellett. Az ügyeletes arra is figyelmeztetett: a vízgyűjtőn összegyűlt hó mennyisége most a többéves átlagnál egyharmaddal nagyobb, ami még sok gondot okozhat. – A Tisza jege még nem olvad, és még árhullám sem alakult ki rajta, de az előrejelzések szerint a napokban eléri a térséget egy nyugat felől érkező ciklon, ami hosszan tartó esőzést idézhet elő – közölte Hecker László.
A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a területükön is növekedett a felszíni elöntések kiterjedése, ami a legutóbbi adatok alapján 21 600 hektárt tesz ki.
Kőfalvi István ügyeletes elmondta: az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vidékén nincs árvízveszély, tegnap azonban első fokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el a pusztai, az ószentiváni, a matyéri és a deszkfehértói szivattyútelepek térségében. Ugyanakkor tizennégy önkormányzat a belvíz miatt első és másodfokú készültséget tart. Az igazgatóság területén 15 900 hektárnyi elöntött terület van, ami még növekedhet.
A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság mind a tíz belvízvédelmi szakaszán készültséget rendelt el, náluk 13 650 hektárnyi föld áll víz alatt.
Olvad a Balaton jege. Siófoknál tegnap délben 6 Celsius-fok volt, így felgyorsult a Balaton jegének olvadása. Már a kijelölt pályákon is veszélyes a korcsolyázás, azokat több helyütt le is zárták. A Velencei-tó jege is életveszélyes: Agárdnál és Velencénél továbbra is tilos a sportolás. (G. J. A.)

Veszélyes betegség fenyegeti a fiatal lányokat