Tízezermilliárdos tervek Gyurcsánytól

Az ipar, a szolgáltatások és a turizmus kiemelt támogatása, illetve fejlesztése szerepel prioritásként az MSZP választási programjában. A párt hét végi kongresszusán Gyurcsány Ferencet választották miniszterelnök-jelöltnek, s a küldöttek elfogadták az országos listára tett javaslatot. Horn Gyula is felszólalt.

Török László
2006. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felkészültem, és készen állok arra, hogy teljesítsem valamennyi vezető legfontosabb feladatát, a programadást, illetve a program megvalósításának irányítását egy csodálatos Magyarország megteremtéséért – Gyurcsány Ferenc ezekkel a szavakkal köszönte meg az MSZP kongresszusának, hogy gyakorlatilag egyhangúlag – 519 küldöttből csak ketten kifogásolták személyét – őt nevezték meg a párt hivatalos miniszterelnök-jelöltjének. Emlékezetes: 2004 őszén, az MSZP rendkívüli kongresszusán ugyanezen küldöttek szavaztak a párt miniszterelnök-jelöltjéről, s akkor Gyurcsány a szavazatok kétharmadát, Kiss Péter kancelláriaminiszter pedig az egyharmadát kapta.
A kormányfő majd egyórás beszédében beszámolt a szocialisták választási programjáról, melynek prioritásai között a gyógyszeripar, a gép- és autógyártás, az információ- és a biotechnológia fejlesztése is szerepelt. A szónok szerint mindenben nem versenyezhetünk a többi országgal, meg kell találnunk azt a néhány dolgot, amiben mi lehetünk a legjobbak. A szocialisták ezért újbóli kormányra kerülésük esetén három területet támogatnának kiemelten: a modern ipart fejlesztenék, hazánkat logisztikai, gazdasági, pénzügyi és üzleti szolgáltatóközponttá tennék, s a turizmusra is nagy figyelmet fordítanának. Ennek megfelelően az MSZP az oktatásban is elsősorban a mérnöki és élettudományi képzésre helyezné a hangsúlyt. – Tíz éven belül ezer általános iskolát újítunk fel, ebből háromszázat a „pincétől a padlásig”, s mintegy harminc új szakképzési központot építünk, de visszaadjuk a becsületét a szakmunkának, a technikusoknak is – számolt be a miniszterelnök pártja terveiről, megemlítve, hogy mindennek érdekében „technopolisz” épül Miskolcon, és „biopolisz” Szegeden.
A következő ciklusban elkészül az M4-es autópálya, s megkezdődik az M9-es Soprontól Szombathelyig tartó szakaszának, illetve az M8-as Magyarországot keresztbe átszelő nyomvonalának építése. Gyurcsány hidakat is ajánl a nemzetnek: Budapesten (kettő), Győrben, Komáromban, Szolnokon és Szegeden készülnének ilyen létesítmények. A kormányfő előrejelzése szerint az úthálózat fejlesztése (ebbe egy sor alsóbb rendű út rekonstrukciója is beletartozik) négy-öt éven belül lényegében befejeződik. A vasút korszerűsítésével az MSZP 160 km/órás sebesség elérésére képes szerelvényeket állítana forgalomba, melyek hazánk összes nagyvárosába eljutnának.
A program megvalósítására tízezermilliárd forintot kalkulált a kormányfő, amelynek nagy része az unióból érkezik majd, melynek következő költségvetését tavaly decemberben fogadták el. Gyurcsány szerint ez, s nem pedig a tb-járulék csökkentése eredményezhet 300-400 ezer új munkahelyet a kis- és középvállalkozásoknál (a fejlesztésekre szánt pénz fele náluk köthet ki). Napirenden voltak az egészségügyet érintő elképzelések (például a háziorvosi rendszer kibővítése), illetve a legszegényebb településeket segítő program megvalósítása is.
Programhirdetés után a miniszterelnök a politikában természetellenes „öldöklő hangulati küzdelmekről”, imádatról és gyűlöletről szólt, melyeket szerinte a rendszerváltástól kezdve a jobboldal erőltetett rá a nemzetre. Gyurcsány egyforma mércét javasolt, hiszen itt mindenki hazafi, majd felkérte hallgatóságát, tanulják meg tisztelni és becsülni ellenfeleiket is. Nem szabad, hogy a hatalom megváltoztassa az embert, mondta a kormányfőjelölt, akinek nincsen kétsége afelől, hogy Magyarország és az MSZP győzni fog áprilisban.
A miniszterelnök végül úgy fogalmazott: ha megvalósul az Új Magyarország program, akkor a „robosztus gazdaság” forrásaiból mindenki részesülhet. „Mindenki belekapaszkodhat a vonatba, de azoknak is kezet nyújtunk, akik lemaradnának” – mondta.
Gyurcsány előtt Hiller István, Horn Gyula és Medgyessy Péter lépett a közönség elé. Az MSZP elnökétől megtudhatták, hogy egy hét alatt 431 342 kopogtatócédulát gyűjtött össze a párt, így minden egyéni jelöltjüknek megvan az induláshoz szükséges támogatása. Hiller úgy vélte, büszkék lehetnek kormányzati teljesítményükre, ezt számára alátámasztotta Tony Blair látogatása is, amelynek üzenete az volt: „Csináld tovább, MSZP, csináld tovább, Gyurcsány miniszterelnök!” A nagy tapssal fogadott Medgyessy Péter arról beszélt: büszke arra, hogy két év négy hónapig a „választók akaratából” a baloldal miniszterelnöke lehetett. A politikus a néppárti politikát populistának nevezte, s arra kérte a szocialistákat, a kampányban „árasszanak magukból” békét és boldogságot.

Horn Gyula: Már rég ki kellett volna verni őket. Szórakoztató előadást tartott Horn Gyula volt miniszterelnök, akinek többször is sikerült mosolyt csalnia a küldöttek arcára. „Milyen klassz kis pódium, szervusztok!” – lépett az emelvényre a képviselő, aki azzal kezdte, hogy ő 1956 előtt született, amiről egyébként nem tehet. Horn elmondta, hogy hitt az akkori rendszerben, ám amikor „az idő megérlelte”, reformer lett. „Egyébként, Pista, Hiller, gratulálok! Minden össze volt foglalva” – szólt elismerően a pártelnökhöz, majd „mélységesen megköszönte” a munkáját mindazoknak, akik ezt az országot felépítették. – Ahogy vetted az akadályokat az uniós költségvetésnél meg ilyenekkel kapcsolatban, az azt jelenti, hogy profi vagy, sőt nekem úgy tűnik, hogy az a szó, hogy bátorság, az rólad szól, Gyurcsány Ferencről” – hízelgett a miniszterelnöknek is Horn Gyula, igazi államférfinek tartva kollégáját. A politikus szólt arról is, hogy szerinte az emberek két szót utálnak: a privatizációt és a reformot, ennek ellenére ez utóbbi intézményei az évtized végére már működhetnek, erre maguk a reformok nyújtanak garanciát. „Nem fog a helyzet változni reformok nélkül, ez egy alaptétel kell hogy legyen a szocialista párt munkájában – hangoztatta. – Ami történik, az nem más, mint szellemi-anyagi gyarapodásunk, és a nemzet jövője a tét” – tájékoztatott a volt kormányfő. Hornnak az a határozott benyomása, hogy a mostani ellenzék a baloldal és jobboldal összes hibáját képes újra elkövetni, ezt alapul véve szerinte „már rég ki kellett volna verni őket”. „Valahogy úgy vagyok, hogy több évszázados nagy igények teljesültek meg most néhány év alatt” – húzta alá a politikus.
Horn büszke arra, hogy az MSZP-nek van jövőképe, amely „maximálisan kötődik két rendkívül fontos dologhoz”: egyrészt a Gyurcsány-kormány összhangba tudta hozni a versenyképességet a társadalmi igazságossággal (ez nemigen fordult elő más európai országban), másrészt a nemzeti és nemzetközi kérdéseket egységben tudják kezelni (az egész európai történelem bizonyítja, hogy ez nagy dolog). A képviselő Európai Egyesült Államok létrejöttét jósolta, s közölte a tagsággal: „Jók vagyunk.” A Fidesz 14. havi nyugdíjra vonatkozó javaslatát álságosnak minősítette, szerinte „nem kell a kalandorságot a végtelenségig kiterjeszteni”. A politikus úgy vélte, már 62 éves kortól lehetővé kellene tenni az ingyenutazást: „Nyugdíjba megy, kap egy cetlit, az igazolja, megérdemlik, igen.” Beszéde végén ismét Hiller Istvánhoz fordult, aki szerinte hozzá hasonlóan a magyar nép szolgálatára tette életét, és megköszönte neki, hogy megerősítette a pártot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.