Torinói hópihék

MN
2006. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szombaton fegyelmi bizottságot hozott létre, melynek feladata az osztrák csapat körül kirobbant doppingbotrány kivizsgálása. A háromfős testületben Thomas Bach, a NOB alelnöke, Denis Oswald, a végrehajtó bizottság tagja és a sportolói bizottság képviselőjeként Szergej Bubka kapott helyet. A bizottság feladata annak megállapítása, hogy az osztrákok megszegték-e a hatályos doppingszabályokat. Ezenkívül a testületnek állásfoglalást kell megfogalmaznia az olasz rendőrség eljárását illetően. Az osztrákok hivatalos panaszt tettek a rendőrök ellen, akik állításuk szerint óriási rendetlenséget hagytak maguk után a csapat szálláshelyén a razziájuk során. A rendőrség azt állította, hogy szó sem volt felfordulásról, és ezt videofelvételekkel is bizonyítani tudja. Összehangolt rendőri-orvosi akció keretében tíz osztrák sífutót, illetve sílövőt doppingellenőrzésnek vetettek alá még február 18-án este, azután, hogy kiderült, a csapatnál járt Walter Mayer edző, akit korábban a 2010-es vancouveri játékokig eltiltottak az olimpiai részvételtől. Mint később kiderült, valamennyi minta negatív lett. A tréner azért nem lehetett ott hivatalosan az osztrák csapattal a mostani játékokon, mert 2002-ben, Salt Lake Cityben részese volt vérátömlesztéses doppingügyeknek.

Befejezi versenyzői pályafutását a kínaiak egyik legeredményesebb rövid pályás gyorskorcsolyázója, Jang Jang A. A 2002-es játékokon, Salt Lake Cityben 500 és 1000 méteren is aranyérmes – ezzel országa első két téli ötkarikás elsőségét kiharcoló – sportoló Torinóban „csak” egy bronzot szerzett, mégpedig 1000 méteren, 1500-on ugyanis nem jutott döntőbe, a váltóból pedig kizárták a kínaiakat. „Ez volt az utolsó versenyem – mondta a 29 éves korcsolyázó, miután szombat este lelépett a dobogóról. – Elégedett vagyok azzal, amit elértem.” Jang Jang azért szerepelteti nevében az A betűt, hogy megkülönböztesse magát az ugyancsak Jang Jang nevű, szintén gyorskorcsolyázó sporttársától. Az A arra utal, hogy augusztusban született, míg utóbbi az S-t használja, jelezve, hogy szeptemberben jött világra.

Ma megoperálják Jean-Pierre Vidalt, aki pénteki balesete, illetve kéztörése miatt nem állhatott rajthoz, és így nem tudta megvédeni címét a férfiak szombati műlesikló számában. A 29 éves francia versenyző éppen a születésnapján bukott, és sérült meg súlyosan. Utána azt nyilatkozta, az eset valószínűleg pályafutása végét is jelenti egyben. Vidal négy éve, Salt Lake Cityben meglepetésre első lett ebben a számban.

Egy horvát nyugdíjas kárpótlásként felajánlotta kitüntetését a torinói téli olimpia műlesiklásában negyedik helyen végzett sísztárnak, Janica Kostelicnek. A Zágrábtól 20 km-re fekvő Klostar Ivanicban élő férfi az 1996-ban Franjo Tudjman elnöktől kapott háborús érdemérmét ajándékozza a klasszisnak, aki betegsége ellenére kombinációban aranyat, míg szuper-óriásműlesiklásban ezüstöt nyert Olaszországban. „Bátorításként adom neki ezt az elismerést, no meg figyelmeztetésként, hogy jobban vigyázzon az egészségére” – mondta az idős rajongó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.