Be kell jelenteni a flóbertpisztolyt

Többévi szabadságvesztésre ítélhetik azokat, akik június végéig nem kérnek engedélyt a rendőrségtől flóbertpisztolyuk tartására. A gázriasztó fegyvert továbbra sem kell bejelenteni, de közterületre nem léphet vele a tulajdonosa. Az őrző-védőknek és a magánnyomozóknak igazolniuk kell kamarai tagságukat, és titoktartási kötelezettség terheli őket.

Zsilka László
2006. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bűncselekményt követ el, és alapesetben két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az, aki június végéig nem kér engedélyt flóbertpisztolyára – ismertette a fegyvertartásról szóló jogszabályok rendelkezéseit Kincses Ildikó igazgatásrendészeti osztályvezető az Országos Rendőr-főkapitányság tegnapi sajtótájékoztatóján. A bejelentési határidőt – amely eredetileg tavaly júniusban járt volna le – egy kormányrendelettel meghosszabbították. Eddig 7456-an nyújtották be kérelmüket, s ebből a rendőrség szakemberei azt a következtetést vonták le, hogy nem voltak helytállóak a korábbi becslések, amelyek szerint több százezren birtokolnak flóbertpisztolyt. Az említett eszközt az új törvény értelmében tulajdonosaik csak sportlövészetre használhatják, erre szól az engedély, nem lehet tehát önvédelmi fegyverként hordani. A gázriasztó pisztoly tartásához továbbra sem kell hatósági jóváhagyás, kivéve, ha valaki közterületre kíván lépni vele.
Változnak, egyben szigorodnak a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályai is. E szakmák gyakorlóinak idén a rendőrség által kiadott igazolvány mellett már rendelkezniük kell a kamarai tagságot bizonyító dokumentummal is, s mindkettőt maguknál kell tartaniuk. Titoktartási kötelezettség is terheli őket 2006-tól: ez a szerződés alapján végzett munka közben tudomásukra jutott adatokra vonatkozik. Márciustól hatályos az a rendelkezés, amely kimondja: az őrző-védő cég csak megbízója hozzájárulásával vonhat be alvállalkozót a feladat teljesítésébe.
A múlt évben több mint 5,5 milliárd forint szabálysértési bírságot szabott ki a rendőrség, ennek az összegnek a felét be is fizették az államkasszába. Szabóné Gáspár Erzsébet alezredes, a szabálysértési osztály vezetője elmondta: 800 000-szer a helyszínen vetett ki bírságot a rendőr, míg 400 000-szer feljelentést tett az elkövetővel szemben. Egy átlagos büntetés huszonkétezer forint, a súlyosabb esetekben harmincnégyezer. A szabálysértések döntő része a közlekedési regulák be nem tartásából adódott. A büntetőpontrendszer bevezetése óta százhatvanöt sofőr érte el a felső határt jelentő tizennyolc pontot. Ezeknek a vezetőknek a jogosítványát hat hónapra bevonták és megismételt tanfolyam elvégzésére kötelezték őket.
A feljelentések két százalékát a közrend, közbiztonság elleni szabálysértések teszik ki, ezek közül a leggyakoribb a veszélyes eszközzel, illetve a személyazonosság igazolásával összefüggő normasértés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.