Az államfők ugyanis megállapodtak abban, hogy a 2006-ban sorra kerülő visegrádi országok értekezlete mellett Sólyom június 28-án Lengyelországba látogat, amikor is a poznani felkelés évfordulóját ünnepelik. Elfogadta a meghívást Lech Kaczynski is, akit a magyar köztársasági elnök az 1956-os magyar forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából Magyarországra invitált. A lengyel államfő a nap során Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is megbeszélést folytatott. Bár Kaczynski kezdeményezte, tárgyalási szándéka ugyanakkor mind Gyurcsány Ferenc kormányfő, mind pedig Szili Katalin házelnök részéről elutasításra talált. Varsói diplomáciai körökből úgy tudjuk, a lengyel elnök arra is hajlandó lett volna, hogy – megvárva a brüsszeli EU-csúcsról addigra bőven hazaérkező Gyurcsány Ferencet – egy nappal meghosszabbítsa budapesti látogatását, ám a találkozók így is elmaradtak.
*
Különösen kívánatos a visegrádi négyek érdekérvényesítése az unión belül, a csoportosulás különleges súlyt kapott a tárgyaláson – fejtette ki Sólyom László a Kaczynskivel folytatott beszélgetése után. Megemlítette továbbá, hogy az együttműködés alapja a kölcsönösségben rejlik. A köztársasági elnök az ezeréves lengyel–magyar barátságról szólva kijelentette, hogy az ezen alapuló együttműködés az EU-n és a NATO-n belül még inkább kiteljesedhet.
Lengyelország érdekelt a visegrádi négyek együttműködésében – hangsúlyozta a lengyel államfő is. Ennek pedig csak akkor van értelme – fejtette ki lapunknak tett korábbi nyilatkozatában –, ha a kölcsönös érdekeket figyelembe veszszük. Elemzők szerint ugyanis a lengyel diplomácia bizalma kissé megrendült a magyar kormány iránt, miután Putyin orosz elnök Budapestre és Prágába látogatott, illetve Magyarország elállni látszik a közös lengyel–magyar energiamegállapodástól, amelyről korábban szóbeli megegyezés született.
A lengyel államfő kora délután a Le Méridien szállodába utazott, ahol Orbán Viktorral, a Fidesz miniszterelnök-jelöltjével találkozott. A lengyel elnök a magyarországi parlamenti választások esélyeseként beszélt a Fideszről, valamint reményét fejezte ki, hogy a két párt kiváló kapcsolatokat épít ki egymással.
A magyar és a lengyel nemzeti érdekek sok tekintetben egybeesnek – fogalmazott Orbán Viktor, majd később megjegyezte, hogy a Szövetség nemzedékéhez tartozók személyesen is tisztelői Lengyelországnak, a Szolidaritásnak, amely az 1980-as években megváltoztatta egész Közép-Európát.
Továbbiak a 30. oldalon

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt