Egy könyv ürügyén

Csontos János
2006. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bekukkantottam egy jobb könyvesboltba, és kértem valami forrásmunkát Orbán Viktorról. Kiraktak elém egy sor kötetet a pultra. A legtekintélyesebb még mindig Debreczeni József négy éve megjelent munkája, amelyről akkor még nem tudhattuk, hogy csupán közbülső állomás az Antall- meg a Gyurcsány-monográfia között. A Kéri László-féle könyv már nem volt kapható. Azt tizenkét éve a Békesi László-életrajzzal párban (!) adták ki, s igen beszédesen dokumentálja, hogy a volt szakkollégiumi tanár a törvényszerű antiliberális fordulat idején miként fordult a renegát tanítvány ellen: az eleje még együtt lélegző interjúkötet, ami egy ponton félbeszakad; a vége így már inkább sértődött hangú Kéri-monológ. Van viszont jellemgyilkoló irodalom dögivel. Kende egy, Kende kettő. Ferenczi Krisztina szüreteléstani szakmunkája az Orbán-vagyonok (sic!) keletkezéséről. Pünkösti Árpád népszabadságosan elfogult tényfeltárása a Fidesz születéséről, Szeplőtelen fogantatás címmel. Ugyanez az abszolút elfogulatlan megközelítés az Orbán-kormány időszakáról Révész Sándortól, A múlt köde címmel. Torgyán „Buzera” József Antalltól Orbánig címmel írt memoárt, míg a Political Capital Gyurcsány vagy Orbán? címmel teszi fel a magyar demokrácia alapkérdését. Ez viszont alighanem plágium, mert korábban Kónya Katalin adott közre asztrológiai alapművet Orbán vagy Medgyessy? címmel. (Doktor Kende innen meríthette a könyvindító ötletét.) A másik serpenyőben alig akad valami: Rácz András Orbán hét titkáról, illetve kilenc legjobb politikai döntéséről értekezik – a jelek szerint elenyésző hatásfokkal. Maga Orbán pedig A történelem főutcáján címmel gyűjtötte össze politikai beszédeit.
Ezt az utat járja a Heti Válasz által frissen kiadott 20 év című könyv is: egyfajta Orbán-breviárium, Szőnyi Szilárd figyelmes válogatásában. Dedikálni ezt is lehet, de műfaji gondok miatt gyaníthatóan viszonylag kevesen fogják akkurátusan átfésülni. Szőnyi korábban fogyasztható Pokorni-interjúkötetet produkált – bizonyára tudott volna értelmesen és izgalmasan kérdezni Orbántól is. Orbán-interjúkból manapság nincs hiány – ám épp az a fajta közérdekű purparlé hiányzik, amely a politikus mögött rejtőzködő embert hozza közel, s aminek megvillantásával a Kéri-féle könyvtorzó kísérletezett annak idején. Nem arra gondolok, hogy beengedjük-e a bulvársajtót a konyhánkba meg a nappalinkba – vokspolitikailag ez is fontos lehet, de csupán a felszín. Egy politikusból nem a házipapucs az érdekes, hanem a gondolkodásmód. Az ösztön, a műveltség, a hit, a társadalmi beágyazottság. Lovagias és lovagiatlan politikai ellenlábasai épp ezeken a pontokon támadják: igyekeznek saját szájuk íze szerint megírni politikai eredetmondáját, gyermek- és ifjúkorát, hátsó szándékoktól vezettetve foglalkoznak vélt vagy valós származásával, magánéletével, vallásával, sőt termetével és bőrszínével – s ha kell, még a csillagokat is megidézik tanúnak, hogy bizonyítsák: a politikai osztályba méltatlanul befurakodott rendszerhibával van dolgunk. A demokrácia nevében aggódnak, miközben mélységesen antidemokratikusak, sőt a közéletet egyfajta kasztrendszerként képzelik el, ahová „alulról” nem lehet tisztességes eszközökkel beférkőzni. Ha mégis megtörténik, akkor helyre kell állítani az eredeti állapotot; s ehhez tucatnyi könyv és megannyi kabarétréfa sem túlzott áldozat.
Akik viszont úgy látják, hogy ez a politikai „rendszerhiba” (aki a rendszerváltozás ajtórésébe ügyesen betette a lábát, s azóta sem lehetett onnan eltávolítani) az államférfi ismérveit viseli magán, a nagy hangzavarban inkább szerényen meghúzzák magukat. Annyi kultuszkiáltás és mussolinizás után óhatatlanul az kerül kínos helyzetbe, aki hajlandó meglátni a középszerből kiemelkedő kiválóságot. Aki persze esendő, időnként hibázó ember – és ez jó. Túl nagy felelősség van a vállán és túl régóta – a politikai tükörképének kitalált vetélytárs ennek a nyomásnak a töredékébe is bele látszik roppanni. Orbán maga is a klasszicizálódásba kapaszkodik a tiszavirág-életű koholt politikai botrányok elleni védekezésként – s ez nem kedvez az oldott kedélyességnek. Olyan kötélen balanszíroz, amelynek végeit ismeretlen erők feszítették ki. Talán lezuhan, talán nem – mindenesetre jó volna idejében megtudni, mi minden forog az artista fejében.
Az ilyesmire leginkább egy valódi békebeli beszélgetőkönyv volna a legalkalmasabb médium – ez meg itt nem kifejezetten békeidő. A 20 év olyan kötet, amelyet az áprilisi választások kimenetelétől függetlenül később sem kell szégyellni, ugyanis a legfontosabbról tudósít egy politikussal kapcsolatosan: gondolkodásának törzsfejlődéséről. Ne bízz abban a politikusban, aki Pallasz Athénéként pattant ki Zeusz fejéből: akinek nincs múltja, nincs jövője sem. De ne bízz abban sem, aki olyan változékony, mint a bárányfelhőkön átszűrt délutáni fények: a nap járásának mindig határozott íve van. Orbán Viktor e szöveggyűjtemény szerint már-már determinált pályát járt be az elmúlt két évtizedben, s nem úgy tűnik, mintha elért volna már a delelőre. Megadatott neki a legideálisabb politikai debütálás a Nagy Imre-temetésen elmondott beszéddel, s a viszonylag korai kormányzás kegyelme is. Hívei és ellenfelei is érzik azonban, hogy a temérdek történés ellenére ez még mindig az a bizonyos láb az ajtórésben: a tökéletlen rendszerváltás a lényeget illetően mindig alkalmat ad a posztkádári restaurációra.
A könyv utószavában az egyik legjelesebb hazai konzervatív filozófus, Lánczi András a rendszerváltás vademecumának, füves könyvének nevezi a válogatást. Szerinte nem is igazán Orbánról szól, hanem Magyarország utóbbi húsz évéről; azon a politikusi életúton átszűrve, amely a legnagyobb ívű a Kádár-rezsim bukása óta. Amelyet legalább annyira jellemez a gyorsreagáló pragmatizmus meg a finom politikai ösztön, mint a népboldogító izmusoktól a konzervatív habitusig eljutó következetesség. Tartalom és forma nem mindig és nem rögtön találja egymást, de legalább a törekvés és az innovatív szándék méltányolható. Lánczi pontosan látja: a kommunista diktatúrát utólag készséggel relativizáló értelmiségi klikk azért kiáltotta ki Orbánt a liberalizmus árulójának, mert szabadelvűként viselkedett. Az individualista ideológiai dogmák helyett a valódi népuralom, a nemzet felvirágoztatása mellett tette le a voksát: az egyén helyett a közjót, az értelmiségi kontroll helyett a demokratikus kontrollt választotta. Ráadásul a ráció mellé visszaemelte jogaiba az erkölcsöt. Sejtette, hogy ebből még sok baja lehet – s lett is jócskán.
Orbán mint politikai jelenség manapság – mivel a kiegyenlített politikai küzdelem rendre a megosztó vonásokat erősíti fel – nem mindenkinek az államférfi kategóriáját juttatja az eszébe. Ez úgyszólván természetes. Ám ha felidézzük akár a XIX., akár a XX. századi képzeteket e politikusi minőségről, akkor találunk néhány közös pontot, fogalmi kapaszkodót. Legfőképpen azt, hogy az államférfi nem szorítható be választási ciklusokba, sőt töredék ciklusokba. A politikusnak programja – az államférfinak távlatos víziója van. A politikus csereszabatos – az államférfi egy vagy több vonatkozásban nélkülözhetetlenné tudja magát tenni a politikai közösség számára. A közelgő választás tétje tehát egyben az is: államférfi vezeti-e a jövőben Magyarországot? A válaszból az is kiderülhet: a 20 év című könyv epilógus lesz-e, vagy csupán prelúdium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.